X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 6 000 krát
Jelikož se na trhu objevuje stále více bezdrátových zařízení, nastavení takového bezdrátového routeru je velmi důležitým prvkem pro každou domácí síť. Díky nastavení bezdrátové sítě budete schopni připojit se k internetu z jakéhokoliv zařízení kdekoliv v domácnosti a hlavně vám nebudou překážet ty otravné kabely. Pojďme se podívat, jak se taková bezdrátová síť vlastně nastavuje.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Propojení hardwaru
Část 1
-
1Kupte si bezdrátový router. Routery neboli směrovače se vyrábějí ve všech možných podobách. Najděte si takový směrovač, který vám bude svými funkcemi vyhovovat. Potřebujete-li pokrýt signálem větší oblast, budete potřebovat router s anténou, která umožňuje vyšší ziskovost signálu - pokud tedy není součástí dodávky. Pokud se ve stejnou dobu a různými rychlostmi bude k Wi-Fi síti připojovat několik zařízení najednou, doporučujeme vám router typu MIMO, jinak se rychlost připojení pro všechna současně připojená zařízení rapidně sníží.
- Všechny moderní routery by měly podporovat bezdrátový standard 802.11n. Je nejstabilnější, nabízí nejvyšší rychlost a je zpětně kompatibilní se staršími standardy jako třeba 802.11g.
-
2Připojte router k modemu. Routery a bezdrátové routery vám umožňují sdílet širokopásmové internetové připojení mezi několika zařízeními. Aby to však fungovalo, budete muset připojit router k širokopásmovému modemu. Nejlepších výsledků dosáhnete, když router umístíte poblíž modemu.
- Propojte router a modem pomocí Ethernetového kabelu. Většina routerů je dodávána s kratším Ethernetovým kabelem, který je určen právě k propojení s modemem.
- Připojte modem k WAN/Internet portu na vašem routeru. Obvykle je od ostatních LAN portů nějak odlišený, většinou barevně.
-
3Připojte jakékoliv zařízení pomocí fyzického Ethernetového kabelu typu CAT 5 (nebo lepšího). Pokud máte nějaký počítač, herní konzoli nebo televizi, můžete je k routeru připojit pomocí Ethernetového kabelu. Dosáhnete tím mnohem stabilnějšího a rychlejšího připojení a nebudete muset nic dalšího konfigurovat.
-
4Přes Ethernet připojte alespoň jeden počítač. Abyste mohli upravovat nastavení routeru, budete určitě potřebovat mít jeden počítač připojený k routeru pomocí Ethernetového kabelu. Pokud se poté budete připojovat bezdrátově, můžete Ethernetový kabel kdykoliv odpojit.
Část 2
Část 2 ze 3:Konfigurace routeru
Část 2
-
1Vyhledejte IP adresu routeru. Pokud jste koupili nový router nebo provádíte novou instalaci, musíte zjistit jeho výchozí IP adresu, kterou obvykle najdete na štítku nalepeném na routeru nebo v přiloženém manuálu. Pokud IP adresu routeru nemůžete nikde najít, zkuste svůj model i jeho IP adresu vyhledat na webu. [1]
- IP adresy jsou obvykle psané ve formátu čtyř maximálně trojciferných čísel oddělených tečkami.
- Nejčastější výchozí IP adresy jsou 192.168.1.1, 192.168.0.1, nebo 192.168.2.1.
-
2Na počítači, který je připojen k routeru, otevřete webový prohlížeč. Do řádku Adresa webového prohlížeče napište IP adresu routeru a zmáčkněte Enter. Prohlížeč se pokusí připojit se do konfiguračního menu routeru.
- Pokud jste k routeru dostali i instalační cédéčko, můžete instalaci spustit z tohoto CD. Najdete tam obvykle ty samé funkce.
-
3Zadejte uživatelské jméno a heslo. Pro přístup na konfigurační stránku musíte být připojeni k IP adrese routeru a zadat platné uživatelské jméno a heslo (pokud vás k tomu vyzve). Většina routerů má přihlašovací údaje v základním tvaru. Liší se dle modelu, ale obvykle je najdete vytištěné na routeru nebo v manuálu.
- Nejčastější uživatelské jméno je “admin”.
- Nejčastější hesla jsou “admin” a “password”.
- Některé routery vyžadují vyplnit pouze uživatelské jméno a heslo nechat nevyplněné a u některých nemusíte vyplňovat ani jeden údaj.
- Pokud nemůžete správnou IP adresu, uživatelské jméno nebo heslo najít, zkuste si výchozí přihlašovací údaje modelu vašeho routeru vyhledat na internetu. Pokud došlo ke změně údajů, zmáčkněte tlačítko Reset a držte ho po dobu 10-30 sekund podle instrukcí ke konkrétnímu typu routeru. Tím vrátíte router do továrního nastavení a pak to můžete zkusit znovu.
-
4Otevřete Nastavení bezdrátové sítě. Po přihlášení k routeru se dostanete na hlavní nabídky. Bude tam mít na výběr několik možností. V sekci Internet byste neměli měnit vůbec nic. Tam jsou data, která máte nastavená od svého internetového poskytovatele. Vás zajímá sekce s názvem Bezdrátové sítě. A tam právě můžete svou domácí Wi-Fi síť nastavit.
-
5Zadejte název bezdrátové sítě. V sekci Bezdrátové sítě byste měli vidět pole označené zkratkou SSID nebo slovem Název. Zadejte unikátní název vaší bezdrátové sítě. Tento název uvidí ostatní zařízení při vyhledávání bezdrátových sítí.
- Zaškrtněte zatržítko "povolit vysílání SSID". Tím zviditelníte svou bezdrátovou síť pro ostatní uživatele, kteří budou v dosahu signálu. *Další informace o nastavení SSID najdete níže v sekci Tipy.
-
6Vyberte metodu zabezpečení. Zvolte si ze seznamu nabízených možností zabezpečení. Pokud chcete nejlepší zabezpečení, zvolte si metodu šifrování WPA2-PSK. Jelikož je nejobtížněji prolomitelná, zabrání všem možným hackerům a útočníkům se do vaší sítě nabourat.
-
7Vymyslete heslo. Pokud už máte vybranou metodu šifrování, je na čase zadat heslo k síti. Mělo by být obtížně zjistitelné a složené z písmen, číslic i speciálních znaků. Nepoužívejte hesla, která by se dala snadno odvodit z názvu vaší sítě nebo někým, kdo vás zná osobně.
-
8Uložte nastavení. Když jste s nastavením názvu a zabezpečení bezdrátové sítě hotovi, klikněte na tlačítko Použít nebo Uložit. Změny nastavení se na vašem routeru projeví během několika sekund. Poté už bude vaše bezdrátová síť připravena k použití.
-
9Změňte výchozí uživatelské jméno i heslo. Když máte bezdrátovou síť nakonfigurovanou, měli byste také změnit uživatelské jméno a heslo, pomocí kterých ke svému routeru přistupujete. Tím ochráníte router před nepovolenými změnami, které by mohl zkoušet provést nějaký útočník. Tyto údaje můžete změnit v konfiguračním menu routeru v sekci Administrace.[2]
-
10Zablokujte některé weby. Pokud chcete zabránit zařízením, která se připojují k vaší síti, v přístupu na konkrétní webové stránky, můžete využít vestavěný nástroj, kterým přístupy zakážete. Najdete ho obvykle v sekci Zabezpečení/Blokace.
- Přístup na weby můžete zablokovat zadáním doménových názvů, nebo podle jednotlivých klíčových slov.
Část 3
Část 3 ze 3:Připojte svá zařízení
Část 3
-
1Připojte k bezdrátové síti počítač, tablet nebo mobilní telefon. Vyhledejte název bezdrátové sítě, kterou jste vytvořili dle výše popsaného postupu. Na každém zařízení, které podporuje bezdrátové sítě, byste svou síť (pokud jste v jejím dosahu) měli vidět. Vyberte ji a budete vyzváni k zadání hesla.
-
2Zadejte heslo k bezdrátové síti. Po zadání hesla se k bezdrátové síti automaticky připojíte. Síť se uloží do paměti vašeho zařízení, které se k ní bude automaticky připojovat, kdykoliv bude v jejím dosahu.
- Detailní pokyny jak v různých operačních systémech (Windows, Mac, Android, Linux) bezdrátové sítě vybírat a připojovat se k nim, určitě najdete někde na internetu.
-
3Připojte další zařízení. Kromě počítačů a tabletů, můžete připojovat i další zařízení, například tiskárny, herní konzole, televize atd.
Tipy
- Pokud jste sehnali použitý bezdrátový router, například od kamaráda nebo v obchodě, nezapomeňte ještě před instalací vrátit router do továrního nastavení. Mohl by se totiž snažit nastavit vaši bezdrátovou síť podle předchozího systému. Najděte na routeru tlačítko Reset, zmáčkněte ho nějakou tužkou či propiskou a držte po dobu 30 sekund.
- Nejvyššího zabezpečení dosáhnete tím, když zakážete vysílání SSID (názvu) vašeho routeru. Pokud tak učiníte, případný útočník nebude muset hádat pouze heslo, ale nejprve název sítě. Je to pro něj další překážka, kterou bude muset překonat, což se mu asi nebude chtít, a proto si vybere pro útok jinou síť. Samozřejmě si budete muset opět trochu pohrát s nastavením, ale pokud jste zvládli celý tento postup, klidně se do konfiguračního menu vraťte a vypněte vysílání SSID. To zvládnete. Všechna zařízení se bez problémů opětovně připojí díky údajům uložených v paměti.