První nastartování auta může být docela náročnou výzvou, zvláště pokud se teprve učíte řídit. Postup pro nastartování je naštěstí auta vymyšlen tak, aby byl jednoduchý – a to jak pro auta s automatickou, tak s manuální převodovkou. Tento článek vám poskytne návod pro obě zmíněné možnosti. Podívejte se níže na 1. krok a startuje.

Část 1
Část 1 ze 2:
Startování auta

  1. 1
    Sedněte si na sedadlo řidiče a připoutejte se. Zapněte si pás. Nikdy nejezděte autem bez zapnutého bezpečnostního pásu!
  2. 2
    Vložte klíček do zapalování. Otvor zapalování najdete poblíž volantu. Vypadá jako kulatý kousek kovu, často opatřený nápisy, s klíčovou dírkou uprostřed. Jakmile zapalování najdete, zasuňte do něj celý klíček.
    • U většiny aut budete potřebovat ten klíček, který jste dostali k autu. Obvykle můžete také použít jeho kopii, ovšem jen za předpokladu, že byla vyrobena správně.
    • Některé novější modely aut nemusí mít klasický klíček. U těchto aut musíte najít startovací tlačítko, které je obvykle označeno „Engine Start“, nebo podobně, a umístěno na viditelném místě.
  3. 3
    Pokud startujete automat, posuňte volič převodovky buď do pozice „P“, nebo do pozice „N“. „Automat“ označuje automatickou převodovku auta. Znamená to, že nemusíte řadit ručně – auto řadí automaticky za vás.
    • Když je auto vybaveno automatickou převodovkou, najděte v něm jen dva pedály. V některých autech s automatickou převodovkou je úplně vlevo vedle řidičovy nohy umístěna plochá gumová podložka. Jde o takzvaný „mrtvý pedál“, sloužící jako opěrka pro nohu, nikoliv jako opravdový pedál.
    • Auta s automatickou převodovkou jsou vybavena zařízením zvaným bezpečnostní spínač neutrálu, bránícím startéru ve spuštění, pokud není volič převodovky v poloze „P“ nebo „N“ („Parkování“ a „Neutrál“). Zamezuje tedy tomu, aby auto nastartovalo se zařazenou rychlostí.
  4. 4
    Pokud startujete auto s manuální převodovkou, posuňte řadící páku do polohy „N“, neboli neutrál.
    • Pokud je auto vybaveno manuální převodovkou, jsou v něm tři pedály; úplně vlevo je pedál spojky.
    • Je důležité zkontrolovat, že je převodovka na neutrálu – tedy že není zařazen žádný rychlostní stupeň – předtím, než se budete pokoušet auto nastartovat. Pokud „máte zařazeno“, tedy pokud auto přenáší výkon z motoru skrz převodovku na kola, při nastartování s sebou vůz škubne a poté zhasne motor. U některých aut můžete startováním se zařazenou rychlostí také způsobit poškození převodovky.
    • Že je v manuální převodovce zařazený neutrál můžete ověřit jemným zavikláním s řadicí pákou. Pokud se páka volně pohybuje, v převodovce není zařazena rychlost. Pokud řadicí páka drží na místě v jedné z drah, pak máte zařazeno. Před nastartováním auta zmáčkněte nohou spojku a vyřaďte na neutrál.
  5. 5
    Nastartujte otočením klíčku v zapalování. Pro nastartování auta musíte otočit klíčkem přes dvě zarážky a přitlačit ho proti napružené třetí (a poslední) zarážce. Použijte tu samou ruku, kterou jste klíček zasouvali do zapalování, a dejte si pozor, abyste klíček při otáčení nevytahovali ven.
    • Klíček ihned po otočení do polohy startování pusťte. Pokud ho budete po rozběhnutí motoru nadále držet otočený, uslyšíte opravdu ošklivý skřípavý zvuk, který vydávají o sebe deroucí převody startéru a motoru. To je samozřejmě pro auto velmi škodlivé.
    • První dvě zarážky klíče jsou označeny jako „ACC“ (příslušenství, z angl. „accessories“) a „ON“. První pozice klíče zprovozní rádio a další elektrické příslušenství, „ON“ je pak pozice, do které se klíč díky pružině vrátí zpět po otočení do startovací polohy.
  6. 6
    Pokud motor nenastartuje, zkuste v uvedeném pořadí následující triky. Někdy se stane, že jinak bezvadně fungující auto po otočení klíče do startovací polohy nenastartuje. Nebojte se, není to konec světa.
    • Pokud nejde klíč otočit přes první a druhou zarážku, a zároveň nelze hýbat volantem, je v autě uzamčené řízení. Zámek řízení je bezpečnostním zařízením, které zabezpečuje, že auto nenastartuje bez přítomnosti řidiče. U těchto aut je potřeba trochu „zaviklat“ či zatřepat volantem tam a zpět, čímž uvolníte otáčení klíčku.
    • Pokud auto nenastartuje, zkuste pevně sešlápnout pedál brzdy a/nebo spojky, a současně otočit klíčkem. Některá novější auta jsou vybavena funkcí, která má zabránit tomu, aby auto po nastartování nepředvídatelně popojelo.
    • Pokud auto stále nenastartuje, zkuste klíčem otočit opačným směrem. Některá starší auta nemusí fungovat stejně, jako jste zvyklí z moderních vozů.
  7. 7
    Puďte opatrní při řazení rychlosti. Některá (ne všechna) auta s manuální převodovkou jsou vybavena pojistným spínačem na spojce, který přeruší přívod elektřiny do startéru, pokud není spojka zcela vyšlápnutá. Pedál spojky tedy musíte mít pro nastartování auta zmáčknutý.
    • Když motor běží, nepouštějte spojku, pokud máte zařazenou rychlost a nemáte přidaný plyn. Došlo by k nepředvídatelnému pohybu auta a nejspíše také k zastavení motoru, který by následně zhasnul. Tomu můžete předejít, když před startováním zkontrolujete, že auto nemá zařazenou rychlost (použijte dříve zmíněné viklání s řadicí pákou).
  8. 8
    Podívejte se do zrcátek, abyste se vyhnuli všem lidem, objektům i autům, a jeďte opatrně. Dbejte na dodržování pravidel silničního provozu a snažte se být předvídavým řidičem.

Část 2
Část 2 ze 2:
Co dělat, když auto nestartuje

  1. 1
    Uvědomte si, že auta nemusí nastartovat z celé řady důvodů. Podívejte se do návodu k vašemu autu, a pokud je to jen trochu možné, zavezte jej k mechanikovi. Jestliže opravdu potřebujete někam dojet, nebo se k mechanikovi nedostanete, můžete vyřešit problémy s autem svépomoci.
  2. 2
    Naučte se nastartovat auto za velmi chladného počasí. Pokud auto nechce nastartovat a venku je velká zima, možná budete muset „zapumpovat s plynem“ - dostat do motoru více paliva, aby snáze nastartoval. Záleží pak na tom, zda je auto vybaveno motorem se vstřikováním paliva, nebo s karburátorem.
    • Pokud bylo auto vyrobeno před rokem 1990, předpokládejte, že je vybaveno karburátorem. Jde o mechanické zařízení, které vytváří směs vzduchu s palivem a dopravuje ji do motoru. U těchto aut před startováním několikrát prošlápněte plynový pedál, neboli „zapumpujte plynem“. Pumpování plynem způsobí, že karburátor vypustí do motoru malé množství paliva. S každým zmáčknutím plynového pedálu dojde u auta vybaveného karburátorem ke vstříknutí dalšího tekutého paliva.
    • S pumpováním paliva buďte u studeného auta opatrní. Přidání příliš velkého množství paliva před nastartováním může způsobit „zaplavení“ motoru. Motor bude naplněn velkým množstvím paliva s nedostatkem vzduchu, díky čemuž se směs správně nezapálí. Samotné tekuté palivo totiž špatně hoří. (Podívejte se na následující radu, jak nastartovat zaplavený motor.)
    • Pokud se motor zaplavil, stiskněte plynový pedál až na podlahu a začněte startovat. Plně sešlápnutý pedál vpustí do motoru více vzduchu, který pak vysuší nadbytečné palivo. Motorem budete muset pro nastartování točit déle, než je běžné. Po nastartování plyn pusťte.
  3. 3
    Pokud se motor auta netočí a nestartuje, zvažte použití startovacích kabelů, nebo výměnu baterie. Zcela vybitá baterie je zdaleka nejčastějším důvodem, proč auto nestartuje. Pro opětovné zprovoznění auta zkuste baterii oživit přes startovací kabely. Pokud to nepůjde, budete muset mrtvou baterii vyměnit za novou.
  4. 4
    Pokud auto vydává cvakavé zvuky a nestartuje, zvažte výměnu alternátoru. Vy i váš mechanik můžete jednoduše otestovat, jestli je potřeba alternátor vyměnit.
  5. 5
    Pokud jsou baterie i alternátor v pořádku a auto přesto nestartuje, zvažte výměnu startéru. Jde o opravu, kterou zvládnete sami, případně ji může provést váš mechanik.

Tipy

  • Jakmile nastartujete, ujistěte se před odjezdem, že poblíž auta ani pod ním nejsou žádná malá zvířata (např. kočky), která se v těchto místech běžně schovávají.
  • Abyste zabránili autu s manuální převodovkou v popojetí, zatáhněte před vymáčknutím spojky ruční brzdu.
  • Zkontrolujte, že máte správný klíček. Řada moderních aut je vybavena systémem proti krádeži, který brání autu v nastartování, pokud je použit nesprávný klíč. Má-li váš klíč poblíž základny čip, nebo přijímač zabudovaný do hlavičky, pak jeho kopie nebude správně fungovat. Možná odemkne zámek zapalování, auto však po otočení klíčem nenastartujete.
  • U dieselového vozu byste měli nejprve nechat nahřát žhavící svíčky (vozy GM, Ford a většina dalších) či předehřívací mřížku (vozy Dodge). Tato zařízení jsou obvykle znázorněna kontrolkou na přístrojové desce, která po několika sekundách zhasne, když je motor zahřátý.
  • U vozů se startovacím tlačítkem musíte tlačítko zmáčknout až poté, co provedete všechny nezbytné předcházející kroky.
  • Nejprve se se svým autem seznamte. Když budete bezpečně vědět, kam zastrčit klíček, ušetříte si mnoho času a energie.
  • Některá auta (např. Renault) mají imobilizér nastavený tak, že je třeba před nastartováním stisknout tlačítko pro zamknutí/odemknutí na přívěšku klíčku.

Varování

  • U modelů s manuální převodovkou si dávejte pozor na nečekané pohyby auta, způsobené manipulací se spojkou. Pokud je v autě při startování zařazená rychlost, poskočí po otočení motoru dopředu (nebo dozadu, když je zařazená zpátečka). Při tom může poškodit cizí majetek, nebo dokonce zranit člověka či zvíře, které se nachází před (nebo za) vozem. Natrénujte si jízdu s těmito auty a naučte se, jak manuální převodovka pracuje dříve, než se vydáte do míst, kde byste mohli způsobit nehodu, či někomu ublížit.
  • Auta a další vozidla nejsou hračky. V rukou člověka, který neumí řídit (nebo není schopen řídit z jiných důvodů) mohou způsobit vážná zranění či smrt. Nikdy se nepokoušejte nastartovat auto, pokud s tím nemáte dostatečné zkušenosti. Pokud budete řídit poprvé, vždy tak čiňte pod dohledem někoho zkušeného.
  • Pokud auto nechce chytit, prostě nechte motor točit déle. Nikdy však nestartujte déle než po dobu 60 sekund během pětiminutového intervalu. Startér musí před dalším použitím vychladnout. Pokud toto pravidlo nedodržíte, nejspíše spálíte motor startéru. Ten je v podstatě menším, elektricky poháněným motorem, který poskytuje prvotní energii pro rozběhnutí motoru auta. Když dojde k poškození startéru, jedinou možností pro zprovoznění auta je jeho nákladná výměna. Pokud motor nechytí ani po 60 sekundách startování, jedná se už o poruchu, která vyžaduje profesionální opravu.


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 63 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 65 747 krát
Kategorie: Auta