Jaký je váš příběh? Pokud žijete plnohodnotným životem, určitě jste zažili spoustu úžasných věcí, o které se chcete podělit s celým světem. Nejlepším způsobem, jak svým příběhem lidi oslovit, je napsat vlastní autobiografii. Při její tvorbě však musíte dodržovat stejná pravidla, jako při psaní jakékoliv jiné knihy. Aby dokázala zaujmout, musí mít hlavního hrdinu (to jste vy), zápletku a zajímavé vedlejší postavy. Přečtěte si, jak podat vaši životní cestu jako fascinující příběh.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Zmapujte svůj život

  1. 1
    Vytvořte si časovou osu svého života. Než začnete psát svou autobiografii, projděte si podrobně svůj dosavadní život.[1] Díky časové ose si budete jistí, že jste nezapomněli na žádné důležité události a data a budete se také mít o co opřít. Proveďte tzv. "brainstorming" a sepište si všechno, na co si vzpomenete. Nezáleží na tom, zda si pamatujete podrobně všechny detaily.
    • Vaše autobiografie nemusí začínat vaším narozením. Můžete začít rodinnou historií. Sepište si informace o svých předcích, životě svých prarodičů a rodičů. Informace o vaší rodinné historii pomůžou čtenářům pochopit, jaké okolnosti spoluutvářely vaši osobnost.
    • Zapište si informace o svém dětství. Jaké jsou vaše první vzpomínky? Jací byli vaši rodiče? Vyrůstali jste se sourozenci? Prošli jste tradiční nebo spíše alternativní výchovou?
    • Co jste prožili jako teenageři? Co vás vedlo k rozhodnutím, která jste v té době udělali?
    • Studovali jste na vysoké škole? Napište o tomto období plném změn.
    • Napište o své kariéře, vztazích, dětech a jakékoliv velké životní události, která vás potkala.
  2. 2
    Vytipujte si hlavní postavy. Každý dobrý příběh musí mít zajímavé hrdiny, přátele a nepřátele, kteří formují zápletky. Jaké jsou hlavní postavy vašeho života? Je jasné, že důležitou roli budou hrát vaši rodiče, partner a další členové rodiny. Vzpomeňte si kromě nejbližší rodiny také na vzdálenější příbuzné, kteří by mohli hrát ve vaší autobiografii důležitou roli.
    • Učitelé, profesoři, trenéři a šéfové mohli také výrazně ovlivnit váš život. Zvažte, zda byl někdo z nich vaším vzorem (nebo naopak odstrašujícím příkladem) a zda se bude hodit do vašeho příběhu.
    • Vaši ex-partneři by mohli spolu s vámi zazářit v nějaké zajímavé historce.
    • Měli jste nějaké nepřátele? Váš příběh bude nudný, pokud se tam neobjeví nějaké konflikty.
    • Díky neobvyklým postavám, jako jsou například zvířata, bude vaše autobiografie ještě zajímavější. Zmiňte se také o celebritách, se kterými jste se setkali, nebo o městech, která jste navštívili.
  3. 3
    Vytáhněte ty nejlepší historky. Aby nebyl příběh vašeho života příliš rozvláčný, musíte do něj zahrnout nějaké zajímavé historky. Začněte tím, že si sepíšete ty nejdůležitější historky, které budou tvořit hlavní linku celého vašeho životního příběhu.[2] Tady je několik hlavních témat, které dokážou čtenáře zaujmout a bývají součástí většiny autobiografií:
    • Vaše dětství. Ať už bylo vaše dětství šťastné nebo traumatické, vyberte z něj pro čtenáře několik zajímavých historek. Díky nim si budou moci udělat obrázek, jak jste toto období prožívali. Tyto historky mohou být samostatnými příběhy, které na sebe navazují a jako celek čtenářům odhalí vaši dětskou osobnost. Popište reakci vašich rodičů, když jste domů přivedli zatoulaného psa, vaše třídenní záškoláctví, přátelství s bezdomovcem žijícím v lese... prostě buďte kreativní.
    • Vaše dospívání. Toto citlivé období v životě člověka čtenáře vždy zajímá. Nemusíte si vymýšlet nic speciálního, každé dospívání je totiž jedinečné. Piště tak, aby čtenáři prožili vaše dospívání s vámi.
    • Zamilované historky. Nebo můžete psát také o tom, jak jste lásku nikdy nenašli.
    • Krize identity. Obvykle k ní dochází mezi 30. a 40. rokem a bývá také nazývána krizí středního věku.
    • Nepříjemné zkušenosti. Bojovali jste s nějakou formou závislosti? Měli jste žárlivého partnera? Nebo máte ještě nějakou horší životní zkušenost? Napište o tom.
  4. 4
    Při psaní používejte ich formu. Při čtení autobiografie si lidé chtějí udělat obrázek, jaké by to bylo být někým jiným. Psaním příběhu ze svého pohledu jim to umožníte. Nepoužívejte příliš formální jazyk a snažte se, aby vaše autobiografie nepřipomínala školní esej. Jinak budou mít čtenáři problém se vaším příběhem prokousat.
    • Otevřete čtenářům své srdce. Představte si, že příběh vyprávíte svému blízkému příteli. Pište jasně, srozumitelně a s takovou slovní zásobou, kterou používáte v mluvené řeči.
    • Odhalte svou osobnost. Je vaše povaha spíše klidná nebo vznětlivá? Jste duchovně založení? Jste extrovert nebo introvert? Nenechávejte si to pro sebe. Vaše osobnost by měla vyplynout z příběhu.
  5. 5
    Nic neskrývejte. Nemusíte vše říkat napřímo, ale nezatajujte záměrně pravdu o sobě a o svém životě. Vaše autobiografie nemá být pouhým výčtem vašich úspěchů se všemi negativy pečlivě zametenými pod koberec. Představte sami sebe jako člověka s dobrými i špatnými stránkami. Dovolte čtenářům, aby se do vás vcítili a prožili s vámi váš životní příběh.
    • Nevybarvujte sami sebe vždy jen v tom nejlepším světle. I s nedostatky můžete být stále hlavním hrdinou. Odkryjte své chyby a popište okamžiky, kdy jste zklamali sebe i ostatní.
    • Prozraďte čtenářům své myšlenky. Podělte se s nimi o své názory a myšlenky včetně těch, které by mohly být kontroverzní. Buďte ve své autobiografii sám sebou.
  6. 6
    Zachyťte ducha doby. Jak byl váš příběh ovlivněn okolnostmi a dobou, v níž se odehrával? Byla situace ve vaší zemi ovlivněna válkou nebo nějakou zvláštní politickou situací? Jaké kulturní události vás inspirovaly? Zmiňte se o situaci ve světě v době, kdy se váš příběh odehrával a umožněte svým čtenářům lépe pochopit váš život.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Vytvořte příběh

  1. 1
    Vymyslete hlavní dějovou linii. Když už znáte obsah, je potřeba zamyslet se nad strukturou celé knihy. Stejně jako všechny úspěšné knihy, potřebuje i ta vaše hlavní dějovou linii. Použijte materiál, který jste si shromáždili, a vytvořte vyprávění se závěrečným vyvrcholením a rozuzlením. Seřaďte své vzpomínky a historky tak, aby na sebe logicky navazovaly a korespondovaly s hlavní dějovou linií.
    • Jaká je hlavní zápletka vašeho příběhu? Jaká byla vaše největší životní překážka, se kterou jste se dokázali vypořádat až po letech. Možná to byla nemoc, se kterou jste bojovali od dětství, nevydařený vztah, problémy ve vašem profesním životě nebo cokoliv jiného. Podívejte se do svých oblíbených knih nebo na oblíbené filmy, kde najdete mnoho příkladů podobných zápletek.
    • Probuďte ve čtenářích napětí. Jednotlivé události seřaďte tak, aby postupně vedly k rozuzlení zápletky. Pokud je vaší hlavní zápletkou snaha zúčastnit se olympijských her, sestavte příběh z řady historek o malých úspěších a selháních. Přinuťte své čtenáře ptát se: Zvládne to? Uspěje? Co se bude dít dál?
    • Stupňujte napětí. Doveďte svůj příběh až k bodu, kdy vyvrcholí jeho zápletka. Nastane den závodu, utkáte se svým úhlavním nepřítelem, hraní automatů vás úplně pohltí a přijdete o poslední peníze.
    • Skončete rozuzlením zápletky. Většina autobiografií má šťastný konec, protože hlavním hrdinou je autor, který příběh vypráví a publikuje. I když váš konec nebude veselý, musí být alespoň povzbudivý. Nějakým způsobem jste se dostali k cíli. Možná jste nezvítězili, ale se situací jste se vyrovnali a poučili se z ní.
  2. 2
    Rozmyslete si, kde váš příběh začne. Můžete psát chronologicky od vašeho narození až po současnost, ale příběh bude zajímavější, když dějové etapy promícháte.
    • Některé příběhy z minulosti lze do vyprávění zařadit retrospektivně.
    • Můžete začít dojemným příběhem z dětství, uvést několik historek o svých předcích, poté se posunout k vašemu studiu na vysoké škole a následně k profesnímu životu. A příběhy z dětství zařadíte pouze jako vzpomínky.
  3. 3
    Proplouvejte tématy.[3] Hlavní témata vašeho života by měla být provázaná a měla by propojovat minulost se současností. Co dalšího se kromě hlavní zápletky ve vašem životě odehrálo? Máte některé svátky oblíbené více než jiné? Fascinují vás určitá místa, která opakovaně navštěvujete? Máte slabost pro nějakého člověka, který však není vaším partnerem? Žijete bohatým duchovním životem? Objevte nová témata, která dotvoří úplný obrázek o vašem světě.
  4. 4
    Ohlédněte se zpět. Při popisu životních událostí se zamyslete nad tím, co jste se díky nim naučili. Vyjádřete občas také své záměry, touhy, pocity zklamání nebo radosti, poučení, která jste získali a své myšlenky. Vaše autobiografie bude mít hlubší význam, když nebudete pouze popisovat děj událostí, ale zmíníte se také o jejich dopadu na vaši osobnost.
  5. 5
    Rozdělte text do kapitol. Díky kapitolám se budete moci snáz přesunout od jedné životní etapy k druhé. Ne nadarmo se říká „uzavřít jednu životní kapitolu“. Využijte toto rčení i při psaní autobiografie. Pomocí kapitol budete moci skočit o deset let dopředu, vrátit se v čase nebo začít s úplně novým tématem, aniž byste to čtenářům museli nějak vysvětlovat.
    • Kapitolu zakončete nějakou napínavou nebo tajemnou poznámkou, aby se čtenáři hned dychtivě pustili do čtení další.
    • Začátek kapitoly je zase skvělým místem pro ohlédnutí se do minulosti, popis místa děje a nastavení správné atmosféry pro budoucí děj.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Rešerše a korekce textu

  1. 1
    Zkontrolujte si všechna fakta. Znovu si projděte všechna data, jména, popisy událostí a další informace, které v knize uvádíte. I když píšete o svém vlastním životě, neměli byste publikovat chybné informace.
    • Své skutečné cíle a touhy můžete dle potřeby poupravit, nevymýšlejte si však dialogy se skutečnými lidmi, které se nikdy neodehrály. Také příliš nepozměňujte skutečné události. Samozřejmě, že si nemůžete všechno přesně pamatovat, ale měli byste se co nejvíce držet pravdy.
    • Požádejte o svolení používat skutečná jména hlavních hrdinů a citujte je, když v knize používáte jejich výroky. Některým lidem se nemusí zamlouvat, že o nich chce někdo psát knihu a vy byste to měli respektovat. Pozměňte popis takového člověka nebo mu vymyslete fiktivní jméno, pokud to požaduje.
  2. 2
    Proveďte korekturu první verze textu. Až budete mít hotovou první verzi celého textu, podrobně si ji znovu projděte. Pokud to bude nutné, přeskládejte pasáže, odstavce nebo i celé kapitoly. Nahraďte nudné obraty zajímavějším a poutavějším textem. Opravte všechny pravopisné a gramatické chyby.
  3. 3
    Poraďte se s dalšími lidmi. Ukažte text kolegům z čtenářského klubu nebo přátelům. Získáte tak pohled zvenčí. Příhody, které považujete za úžasně zábavné, mohou na ostatní působit nudně. Zeptejte se na názor více lidí ze svého okolí. Dozvíte se, jak na vaši knihu budou nahlížet potenciální čtenáři.
    • Pokud vám více lidí doporučí vynechat určité pasáže, vezměte to v úvahu. Možná bude přece jen dobré se řídit jejich radami.
    • Pokuste se také získat názory cizích lidí, tedy mimo vaši rodinu a přátele. Blízcí lidé mohou být někdy příliš shovívaví nebo mít zkreslený pohled – obzvlášť, pokud jsou součástí příběhu.
  4. 4
    Zaplaťte si profesionálního editora. Dobrý editor text uhladí a srovná obsah jednotlivých pasáží.[4] Ať už uvažujete nad publikováním své knihy prostřednictvím nějakého nakladatelství nebo na vlastní náklady, vždy se vyplatí mít text zredigovaný profesionálním editorem.
  5. 5
    Vymyslete své knize dobrý název. Měl by vystihovat styl knihy a zároveň snadno upoutat pozornost. Dejte přednost krátkému a snadno zapamatovatelnému pojmenování, které nebude příliš složité. Jako název může dobře posloužit pouze vaše jméno a k tomu text "Moje autobiografie". Nebo zvolte něco méně výstižného. Tady je několik slavných autobiografií, jejichž název přesně odpovídá příběhu:
    • Bossy Pants (český překlad "Panovačné spodky"), autor: Tina Fey
    • Zpověď, autor: Lev Tolstoj
    • Dlouhá cesta za svobodou, autor: Nelson Mandela
    • The Sound of Laughter (český překlad "Zvuk smíchu"), autor: Peter Kay.[5]
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Vydání knihy

  1. 1
    Vydejte svou knihu vlastním nákladem. Možná se nebudete pokoušet o prodej, ale i přesto si přejete mít svou autobiografii v knižní podobě pro sebe, své příbuzné a další lidi, kteří v ní vystupují. Podívejte se po firmách, které nabízí zpracování a tisk knih a promyslete si, kolik výtisků požadujete.[6] Tyto firmy dokážou vytisknout knihu v takové profesionální podobě, jako by ji vydalo skutečné nakladatelství.
    • Pokud chcete ušetřit, postačí najít běžné copy centrum, kde vám text vytisknou a svážou.
  2. 2
    Zvažte, zda nekontaktovat literární agenturu.[7] Pokud budete chtít svou autobiografii rozšířit do světa, literární agentura vám s tím může výrazně pomoct. Podívejte se po agenturách, které pracují s autobiografiemi, a kontaktujte je. Uveďte informace o vaší knize, o vás a o vaší představě, jak knihu uvést na trh.
    • V úvodním dopise uveďte výstižný propagační text, který představí hlavní přednosti knihy. Zatřiďte vaši knihu do správného žánru a popište, co ji odlišuje od ostatních. Uveďte také důvody, proč je právě jejich agentura tou nejlepší, která by vás měla zastupovat u nakladatelů.
    • Zašlete také ukázkové kapitoly z vaší knihy, pokud vám agentura odpoví.
    • Smlouvu podepište pouze s tou agenturou, které budete důvěřovat. Před podpisem smlouvy si ji pečlivě přečtěte a také si na agenturu zjistěte reference.
  3. 3
    Kontaktujte přímo jednotlivá nakladatelství. Pokud nechcete ztrácet čas hledáním literární agentury, můžete nakladatelství oslovit sami a čekat, zda se někdo chytí. Podívejte se po nakladatelstvích, která vydávají knihy stejného žánru. Neposílejte jim svůj rukopis hned na začátku. Počkejte, až vás o něj nakladatel požádá.
    • Někteří nakladatelé na nevyžádané poptávky vůbec nereagují. Kontaktujte pouze ty, kteří se vaší žádostí budou zabývat.
    • Pokud se nakladatel rozhodne s vámi spolupracovat, musíte podepsat smlouvu a schválit plán pro ediční zpracování, návrh obálky, korekci textu a konečné vydání knihy.
  4. 4
    Zvažte vydání elektronické publikace.[8] Elektronické knihy jsou stále populárnější. Elektronická publikace vám ušetří náklady na tisk a distribuci. Podívejte se po nakladatelstvích, které tuto možnost nabízejí a kontaktujte je.
    Reklama

Tipy

  • Vaše autobiografie může obsahovat také věnování, předmluvu, vaše osobní údaje, chronologická data, rodokmen nebo epilog.
  • Pište barvitě a nezacházejte do příliš nudných detailů. Pokud chcete, aby si lidé vaši knihu zapamatovali, nesmí být nudná. Příliš mnoho detailů, podrobný popis každého člověka nebo každé události vaši knihu zničí.
  • Jestli není psaní vaší nejsilnější stránkou, ale i tak chcete vydat autobiografii, najděte si ghostwritera. Celebrity to tak dělají běžně. Existuje také software, kde pouze napíšete své odpovědi do šablony a rukopis je na světě. Podobné šablony naleznete také online.
  • Pokud chcete hlavně předat svůj příběh potomkům, zahrňte do něj také fotky, rodinné památky, medaile, vzpomínkové předměty, soukromé dopisy atd. Váš životopis může mít také podobu fotoalba. Je možné, že se vám nepodaří udělat kopii všech vzpomínkových předmětů, které se vztahují k vaší autobiografii. Proto je důležité rozmyslet si, co uděláte s originálem knihy a originálními předměty, jako jsou medaile a podobné předměty.
Reklama

Varování

  • Dejte si pozor na urážku na cti. Pokud píšete něco urážlivého nebo hanlivého o nějaké žijící osobě a chystáte se text vydat, změňte její jméno. Mohla by vás zažalovat. Pokud si i tak nejste jistí, poraďte se s právníkem, který se specializuje na problematiku urážky na cti.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 107 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 177 krát
Kategorie: Literatura
Reklama