Windows XP je jedním z nejpopulárnějších operačních systémů od společnosti Microsoft, a ačkoliv se na něm začíná podepisovat zub času, mnoho uživatelů jej stále využívá jako svůj výhradní systém. Ať už chcete zprovoznit svůj starý počítač, nebo chcete XP nainstalovat na nový stroj, zabere vám to je chvilku.

Poznámka: Microsoft již pro Windows XP neposkytuje podporu, což znamená, že pro tento systém už nebudete mít k dispozici důležité opravy bezpečnostních děr. Proto velmi doporučujeme zvážit upgrade na novější verzi Windows, například Windows 7 či Windows 8.

Část 1
Část 1 ze 3:
Instalace

  1. 1
    Zkontrolujte, že váš počítač dokáže Windows XP spustit. Abyste mohli Windows XP provozovat, musí váš počítač dosahovat minimálních systémových požadavků, nebo je přesahovat. Informace o svém počítači zjistíte z návodu výrobce, nebo s pomocí nástroje DirectX Diagnostic, který spustíte na stávajícím operačním systému Windows.
    • Nástroj DirectX Diagnostic spustíte pomocí okna Spustit (stiskněte současně klávesu WinKey+R), do kterého napíšete dxdiag, a následně kliknete na OK.
    • Minimální systémové požadavky
      • 300 MHz Intel nebo AMD CPU
      • 128 megabytů (MB) systémové RAM
      • 1.5 gigabytů (GB) volného místa na disku
      • Grafická karta s podporou Super VGA (800x600) nebo vyšší
      • CD či DVD-ROM
      • Klávesnice a myš, nebo jiné zařízení pro pohyb s kurzorem
      • Síťový adaptér pro připojení k Internetu a síti
      • Zvuková karta a reproduktory, nebo sluchátka
  2. 2
    Najděte licenční číslo (Product Key) svých Windows XP. Je vytištěno na samolepce na krabici od instalačního CD, nebo ho najdete přímo na počítači. Jde o řetězec 5 skupin znaků (každá z nich 5 znaků dlouhá, celkem tedy 25 znaků) oddělených pomlčkami. Licenční číslo budete potřebovat k dokončení instalace Windows.
  3. 3
    Nastavte počítač pro boot z CD/DVD mechaniky. Než vložíte do počítače CD, budete muset nastavit počítač tak, aby bootoval z CD mechaniky, namísto z pevného disku. Díky tomu budete moci načíst instalační soubory Windows XP dříve, než se v počítači spustí nainstalovaný operační systém. Pořadí bootování můžete změnit v nabídce BOOT v rámci BIOSu.
    • Pro vstup do BIOS je obvykle třeba stisknout klávesy F9 či DEL ve chvíli, kdy se počítač spouští, nebo když vás upozorní, že můžete přejít do nastavení („enter setup“). Klikněte na zelený odkaz "BIOS", pod kterým najdete více informací. [1]
    • V nabídce BOOT nastavíte pořadí tak, aby byla vaše CD/DVD-ROM mechanika nastavena jako 1. zařízení pro bootování.
    • Instalujete-li Windows XP z USB disku, zkontrolujte, že máte jako první zařízení pro bootování nastaven právě tento USB disk. Možná budete muset disk nejprve připojit, aby se v seznamu objevil.

Část 2
Část 2 ze 3:
Instalace

  1. 1
    Načtěte instalační program. Jakmile máte nastaveno pořadí bootování, vložte do mechaniky CD s Windows XP a pomocí možnosti „Save and Exit“ opusťte BIOS. Počítač se restartuje a zobrazí vám zprávu: Press any key to boot from CD. Pro start instalačního programu nyní stiskněte jakoukoliv klávesu na klávesnici.
    • Instalační program načte soubory nezbytné pro započetí instalace, což může chvíli trvat. Jakmile je načítání dokončeno, přesune vás počítač na uvítací obrazovku.
  2. 2
    Pro zahájení instalace stiskněte ENTER. Jakmile je načítání dokončeno, přesune vás počítač na uvítací obrazovku. Zde máte na výběr z několika možností, pokud však chcete instalovat nebo přeinstalovat Windows XP, musíte pro zahájení instalace jen stisknout ENTER.
  3. 3
    Přečtěte si licenční ujednání. Z tohoto dokumentu se dozvíte, co smíte a nesmíte s Windows provádět, a jaká jsou vaše zákaznická práva. Až si podmínky přečtete, stiskněte F8 na znamení, že je přijímáte.
  4. 4
    Zvolte oddíl, na který chcete instalovat. Uvidíte seznam dostupných oddílů na vašich pevných discích. Pokud instalujete Windows XP na nový pevný disk, měli byste vidět jen jednu položku s názvem „Nepřidělené místo“. Pokud už na počítači máte nainstalované dřívější verze Windows či Linux, můžete vidět oddílů několik.
    • Instalace Windows XP vymaže z vybraného oddílu všechna data. Vyberte si proto oddíl, který je prázdný, nebo který obsahujete data, o která můžete přijít.
    • Pomocí klávesy“D” můžete oddíly smazat. Tím je přeměníte na „Nepřidělené místo“. Veškerá data z oddílu, který vymažete, budou ztracena.
  5. 5
    Vytvořte nový oddíl. Klikněte na „Nepřidělené místo“ a stiskněte klávesu “C”. Tím otevřete nové okno, kde můžete v rozsahu volného místa nastavit velikost oddílu. Zadejte velikost nového oddílu v megabytech (MB) a stiskněte ENTER.
    • Ve výchozím nastavení bude oddílu přiděleno maximální množství volného místa. Pokud neplánujete vytvářet oddílů více, můžete toto nastavení ponechat beze změny.
    • Windows XP vyžadují pro své instalační soubory alespoň 1,5 gigabytu (1536 MB), vy však potřebujete více místa programy, dokumenty, stažené a jiné soubory. Pro Windows XP je rozumnou nejmenší velikostí 5 gigabytů (5120 MB). Pokud plánujete instalovat spoustu programů, nechte si místa více.
    • V rámci jednoho disku můžete vytvořit několik oddílů. To vám umožní oddělit programy od filmů a hudby, nebo nainstalovat další operační systém. Windows XP však lze nainstalovat na jediný separátní oddíl.
  6. 6
    Vyberte nový diskový oddíl. Když máte instalační oddíl vytvořený, vrátíte se na obrazovku pro výběr oddílu. Zde zvolte nový oddíl, obvykle označený jako „C: Oddíl 1 [Primární]“, a poté stiskněte ENTER.
  7. 7
    Zvolte „Zformátovat oddíl souborovým systémem NTFS“ a stiskněte ENTER. NTFS je preferovaným způsobem formátování, jelikož podporuje větší velikost disku než FAT a nabízí bezpečnostní funkce na úrovni souborového systému. NTFS také zahrnuje možnost komprimace na úrovni systému. Prakticky neexistuje situace, kdy by bylo výhodnější zvolit systém FAT.
    • Pokud je váš diskový oddíl větší než 32 GB, možnost výběru FAT se vám nezobrazí.
    • Silně doporučujeme vyvarovat se Rychlého formátování, jelikož přeskakuje důležitý krok kontroly chyb a vadných sektorů na disku. Právě tato kontrola je tím, co zabere při úplném formátování nejvíce času. Pokud však disk obsahuje chyby na fyzické úrovni, je lepší dozvědět se o nich dřív, než bude pozdě.
  8. 8
    Vyčkejte, než skončí formátování. Systém nyní zformátuje diskový oddíl. Doba této operace závisí na rychlosti a velikosti disku. Obecně platí, že čím je diskový oddíl větší, tím déle formátování trvá.
  9. 9
    Vyčkejte, než se zkopírují instalační soubory. Windows nyní zahájí kopírování souborů z instalačního CD. Po skončení kopírování vás vyzvou k restartu počítače. Po vyzvání k restartu stiskněte ENTER. Pokud tak neučiníte, počítač se za 15 sekund restartuje automaticky.
  10. 10
    Nechte počítač, aby se standardně spustil. Zobrazí se vám zpráva s výzvou ke stisknutí klávesy pro spuštění z CD. Ignorujte ji a nechte počítač pokračovat ve spuštění z pevného disku. Když se načte instalační program, zobrazí se vám logo Windows.
  11. 11
    Vyčkejte, než bude instalace pokračovat. Jakmile zmizí logo Windows, uvidíte na levé straně obrazovky seznam zbývajících kroků, na pravé straně pak tipy pro používání systému Windows. Čas zbývající do konce instalace najdete pod seznamem kroků.
    • Je normální, že se obrazovka během instalace vypíná, zapíná a bliká.
  12. 12
    Zvolte nastavení jazyka a regionu. Během instalačního procesu se objeví okno s požadavkem na výběr Místního nastavení. Vyberte si správné nastavení pro svou zemi. Poté klikněte na tlačítko Další.
    • Pokud chcete, můžete zadat své celé jméno. Zadané jméno bude použito jako označení „majitele“ Windows a použito v několika dalších případech (např. u vytvořených dokumentů).
  13. 13
    Zadejte licenční číslo. Bez platného licenčního čísla nebudete moci instalaci dokončit. Pro pokračování klikněte na Další.
    • Některé verze Windows nebudou licenční číslo vyžadovat až do dokončení instalace.
  14. 14
    Pojmenujte svůj počítač. Toto jméno bude označovat počítač v síti. Windows si nastaví výchozí pojmenování, pokud však chcete, můžete ho změnit. Můžete také nastavit heslo k účtu Administrátora. Tato možnost je volitelná, pro veřejně přístupné počítače ji však doporučujeme využít.
  15. 15
    Nastavte si časovou zónu. Zkontrolujte, že je správně nastaveno datum a čas. Pokračujte kliknutím na Další.
  16. 16
    Nastavte si připojení k síti. Téměř všichni uživatelé, kteří instalují Windows XP na domácí (osobní) počítač, mohou pro nastavení sítě ponechat vybrané „Typické nastavení“. Pokud instalujete Windows XP ve firmě či ve škole, poraďte se s administrátorem sítě. Nejspíše si však opět vystačíte s „Typickým nastavením“.
    • V dalším okně může většina uživatelů vybrat možnost "Ne, tento počítač není připojen k síti, nebo je připojen k síti bez domény“. Pokud se pohybujete ve firemním prostředí, zeptejte se na správné nastavení správce sítě.
    • Jméno pracovní skupiny můžete obvykle ponechat ve výchozím nastavení.
  17. 17
    Vyčkejte, než se instalace dokončí. Potrvá to jen několik minut a počítač po skončení instalace restartuje. Po restartu se vám zobrazí Plocha Windows XP. V ten moment je instalace hotová, ačkoliv je k úplné funkčnosti Windows třeba ještě nastavit několik dalších věcí.

Část 3
Část 3 ze 3:
Dokončení

  1. 1
    Nastavte si vlastnosti zobrazení. Jakmile se Windows načtou, zobrazí se vám upozornění, že se pokusí automaticky nastavit zobrazení. Spusťte nastavení kliknutím na OK. Váš monitor několikrát problikne, a poté se zobrazí dotaz, zda dokážete přečíst obsah zobrazeného okna.
  2. 2
    Nastavte připojení. Pokud je váš počítač připojen k Internetu, zvolte typ připojení. Pro pokračování stiskněte Další.
  3. 3
    Aktivujte svou kopii Windows. Jste-li připojeni k Internetu, zvolte „Aktivovat nyní“. Windows se připojí k aktivačnímu serveru a automaticky ověří pravost vaší kopie Windows. Pokud jste dosud nezadali licenční číslo, budete to muset udělat nyní. [2]
  4. 4
    Vytvořte uživatelské účty. Po aktivaci se vám zobrazí okno umožňující zvolit uživatele počítače. Zadejte své jméno a jména všech ostatních lidí, kteří budou počítač používat. Pro pokračování stiskněte Další.
  5. 5
    Začněte používat Windows. Nyní se díváte na výchozí Plochu Windows XP. Gratulujeme! Zde je několik dalších věcí, které byste nyní, když Windows fungují a běží, měli udělat:
    • Nainstalujte potřebné ovladače pro veškerý hardware počítače.
    • Jste-li připojeni k Internetu, nainstalujte si antivirus.
    • Nastavte BIOS tak, aby bootoval z pevného disku, namísto z CD mechaniky.

Tipy

  • Nezapomeňte v BIOSu nastavit pořadí bootování. U starších počítačů je BIOS nastaven tak, aby spouštěl počítač nejdříve z diskety, poté z pevného disku, a až nakonec z CD-ROM mechaniky. Budete tedy muset pořadí změnit tak, aby počítač bootoval z CD-ROM dříve, než z diskety a pevného disku.
  • Instalace obvykle zabere dobu mezi 15 a 40 minutami. Záleží zde na rychlosti počítače. Je přitom lepší zdržovat se poblíž počítače, jelikož budete dotazováni na některá nastavení (např. času a sítě).
  • Pokud při instalaci Windows dojde k jakýmkoliv komplikacím, instalační program vám sdělí technické informace o chybě. Ty vám pomohou v zjišťování její příčiny. Podívejte se do Poradce při obtížích na těchto stránkách společnosti Microsoft, kde najdete pomoc s častými problémy instalace.

Varování

  • Někteří uživatelé mají potíže v počátečních fázích instalace Windows XP na moderní počítač, pokud instalují z CD s aktualizacemi Service Pack 2 a staršími. Tyto problémy se vyznačují nekonečným opakovaným restartováním, nebo Modrou obrazovkou smrti (Blue Screen Error – BSOD). Příčinou je chybějící ovladač pro některé pevné disky s rozhraním SATA. K odstranění potíží je pak třeba podstrčit požadované ovladače do kopie instalačního CD, nebo je umístit na disketu a manuálně přidat do seznamu instalace.
  • Nepokoušejte se instalovat Windows na počítač, který nesplňuje minimální systémové požadavky.
  • Na jeden diskový oddíl můžete Windows nainstalovat i vícekrát, můžete si však zadělat na budoucí problémy se stabilitou. Stáhněte si raději program typu Partition Magic 8, který bezpečně rozdělí pevný disk na oddíly, na něž pak můžete systém bez obav nainstalovat.
  • Dejte si pozor, abyste Windows aktivovali do 30 dní od instalace. V opačném případě se pak nebudete moci přihlásit, dokud aktivaci neprovedete.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 65 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 253 krát