Arch Linux je odlehčená distribuce Linuxu, určená nikoliv začátečníkům, ale spíše pokročilým uživatelům. Hlavními pilíři používání Arch Linuxu jsou samouctví a experimentování, takže vás při práci s ním nebude nikdo vodit za ruku. Instalace Arch Linuxu je o trochu složitější než instalace některých "přátelštějších" distribucí, nezabere vám však tolik času, jak byste si možná mysleli.

Část 1
Část 1 ze 3:
Začínáme s instalací

  1. 1
    Stáhněte si instalační obraz Arch Linuxu. Arch Linux můžete stáhnout ve formátu ISO, který lze vypálit na prázdné CD či DVD, ze kterého pak Linux nainstalujete.
  2. 2
    Vypalte stažené ISO na prázdný disk. Používáte-li Windows 7, 8 či OS X, můžete na ISO kliknout pravým tlačítkem a zvolit "Vypálit obraz disku". Používáte-li starší verzi Windows, budete si muset nainstalovat vypalovací program, například ImgBurn.
    • Také můžete s pomocí nástroje USBWriter (zdarma) vytvořit instalační médium Arch Linuxu z USB disku. To se hodí, pokud instalujete na počítač bez optické mechaniky.
  3. 3
    Zálohujte si z počítače, na který Arch Linux instalujete, všechna data. Instalace Arch Linuxu (i jakéhokoliv jiného operačního systému) vymaže všechna data z diskového oddílu, na který se instaluje. Pokud používáte v počítači jediný oddíl, vymaže instalace Arch Linuxu všechna data.
  4. 4
    Vložte instalační CD či USB do počítače, na který chcete Arch Linux nainstalovat. Počítač restartujte.
  5. 5
    Stiskněte klávesu pro změnu pořadí bootování. Na většině počítačů jde o klávesu F12, správná klávesa by se však měla zobrazit na monitoru při zapínání počítače. Pokud klávesu pro změnu pořadí bootování nevidíte, stiskněte klávesu pro vstup do BIOSu (obvykle F1, F2, F10, nebo Del).
  6. 6
    Nastavte instalační mechaniku jako primární. V nastavení BIOSu obvykle najdete Boot menu, ve kterém můžete pořadí nastavit. Jako primární musíte nastavit mechaniku či disk, kde se nachází instalační médium Arch Linuxu.
  7. 7
    Vyberte .Boot Arch Linux a stiskněte Enter. Pokud tuto možnost nevidíte, nebo se počítač spustil do stávajícího operačního systému, pravděpodobně jste nevybrali správnou mechaniku či disk.
    • Pokud bootujete v režimu UEFI Mode, bude tato možnost v menu označena jako Arch Linux archiso x86_64 UEFI.
  8. 8
    Vyzkoušejte internetové připojení. Arch Linux se pokusí během startu nastavit připojení k internetu. Zda připojení funguje, můžete vyzkoušet pomocí pingnutí webové stránky. Například pro pingnutí Google zadejte následující příkaz: ping -c 3 www.google.com.
    • Pokud se vám nedaří připojení vytvořit, ověřte, že máte správně připojen síťový kabel, nebo že jste dostatečně blízko routeru pro zaručení kvalitního signálu.

Část 2
Část 2 ze 3:
Rozdělení disků

  1. 1
    Smažte stávající oddíly. Z důvodu zjednodušení bude v tomto návodu popsána instalace Arch Linuxu na prázdný disk, bez bootování dvou operačních systémů. Napište sgdisk --xap-all /dev/sda a stiskněte Enter. Tím vymažete všechna data na pevném disku, proto nejprve zkontrolujte, že máte vše důležité zálohované.
    • Pokud chcete Arch Linux nainstalovat jako druhý operační systém vedle Windows, musíte nejprve nainstalovat Windows. Výše uvedený příkaz vymaže z disku vše, včetně jakékoliv instalace Windows.
  2. 2
    Zjistěte, zda používáte základní desku s UEFI. Napište efivar -l a stiskněte Enter. Pokud ve výsledku vidíte vyplněné kolonky UEFI, používáte namísto starší verze Legacy BIOS režim UEFI. To bude hrát roli při vytváření nových oddílů.
  3. 3
    Máte-li základní desku s UEFI, vytvořte GPT oddíly, na desce se starším Legacy BIOSem vytvořte MBR oddíly. Postup pro obě možnosti bude popsán níže.
  4. 4
    Pro vytvoření oddílu GPT použijte .cgdisk. S pomocí tohoto nástroje vytvoříte GPT oddíly pro UEFI zařízení. Budete také muset navíc vytvořit jeden oddíl EFI. V tomto příkladě vytvoříme oddíly Root, Home a EFI. Potřebujete-li vytvořit MBR oddíly, pokračujte na další krok.
    • Napište cgdisk /dev/sda a stiskněte Enter, aby se spustil cgdisk.
    • Vyberte New a stiskněte Enter pro výběr prvního sektoru. Napište velikost, kterou má oddíl Root mít (např 20G pro 20 GB). Stiskněte ještě dvakrát Enter, čímž dojde k vytvoření Root oddílu.
    • Držte klávesu , dokud nebude vybráno zbývající volné místo. Stiskněte Enter, čímž vyberete první sektor. Zadejte velikost, kterou má mít oddíl Home. Nezapomeňte si nechat asi 500 MB pro oddíl EFI. Stiskněte ještě dvakrát Enter, čímž dojde k vytvoření oddílu Home.
    • Stiskněte klávesu , dokud nebude vybráno zbývající volné místo. Pak stiskněte Enter, čímž vyberte první sektor, a poté stiskněte znovu Enter pro výběr zbývajícího volného místa (mělo by ho být okolo 500 MB). Stiskněte ještě dvakrát Enter, čímž dojde k vytvoření EFI oddílu.
    • Zvolte Write pro zápis nových oddílů na disk. Zadejte yes a opusťte cgdisk výběrem Quit.
  5. 5
    Pro vytvoření oddílu MBR použijte .fdisk. Tyto oddíly jsou vyžadovány, pokud bootujete ze staršího Legacy BIOSu. V tomto příkladě vytvoříme oddíly Root a Home.
    • Spusťte fdisk příkazem fdisk /dev/sda a stiskem Enter.
    • Pro vytvoření tabulky oddílů napište o a stiskněte Enter.
    • Vytvořte Root oddíl:
      • Napište n a stiskněte Enter pro vytvoření nového oddílu.
      • Až budete vyzváni k výběru typu oddílu, stiskněte Enter.
      • Až budete vyzváni k výběru čísla oddílu, stiskněte Enter.
      • Až budete vyzváni k výběru prvního sektoru, stiskněte Enter.
      • Zadejte velikost místa, pro které chcete oddíl vytvořit (např. +20G) a stiskněte Enter
    • Vytvořte Home oddíl:
      • Napište n a stiskněte Enter pro vytvoření nového oddílu.
      • Až budete vyzváni k výběru typu oddílu, stiskněte Enter.
      • Až budete vyzváni k výběru čísla oddílu, stiskněte Enter.
      • Až budete vyzváni k výběru prvního sektoru, stiskněte Enter.
      • Při výzvě k výběru velikosti místa, pro které chcete oddíl vytvořit, stiskněte Enter. Tím vytvoříte oddíl o velikosti zbývajícího volného místa.
    • Zadejte w a stiskněte Enter, čímž dojde k zapsání změn na disk.
  6. 6
    Zformátujte oddíly. Vytvořením oddílů pouze přidělíte místo na disku. Abyste do nich mohli přistupovat a nainstalovat Arch Linux, musíte toto místo zformátovat. Následující příkazy jsou určeny pro příklad uvedený výše, pokud jste tedy nastavili oddíly odlišně, příkazy podle toho upravte.
    • Napište mkfs.ext4 /dev/sda1 a stiskněte Enter, aby se zformátoval oddíl Root.
    • Napište mkfs.ext4 /dev/sda2 a stiskněte Enter aby se zformátoval oddíl Home.
    • Napište mkfs.fat -F32 /dev/sda3 a stiskněte Enter pro zformátování oddílu EFI (jen u GPT).
  7. 7
    Připojte oddíly. Po vytvoření a zformátování musíte oddíly připojit, aby na ně mohl Arch Linux ukazovat. Následující instrukce se opět vztahují k příkladu výše, proto si příkazy patřičně upravte.
    • Oddíl Root připojte pomocí /mnt by typing mount /dev/sda1 /mnt a stisku Enter.
    • Po připojení Root oddílu vytvořte adresář pro oddíl Home pomocí příkazu mkdir /mnt/home a stisku Enter.
    • Oddíl Home připojte k novému adresáře příkazem mount /dev/sda2 /mnt/home.
    • Vytvořte adresář pro oddíl EFI (je-li to nutné). Zadejte mkdir /mnt/boot a stiskněte Enter. K novému adresáři oddíl EFI připojte příkazem mount /dev/sda3 /mnt/boot a stiskem Enter.

Část 3
Část 3 ze 3:
Instalace Arch Linux

  1. 1
    Napište .nano /etc/pacman.d/mirrorlist pro změnu seznamu mirrorů. Mirrory („zrcadla“) jsou servery, ze kterých stáhnete potřebné balíčky pro instalaci Arch Linuxu. Je dobré změnit primární mirror na ten, který vám je fyzicky nejblíže.
  2. 2
    Najděte si správný mirror. Navštivte z jiného počítače web archlinux.org/mirrorlist/ a použijte nástroj pro vyhledání serveru, které je nejblíže vaší fyzické pozici. Adresu si zkopírujte. Je dobré opsat si několik zrcadel pro případ, že bude jedno z nich offline.
  3. 3
    Změňte první řádek .Server = na adresu vašeho nového primárního mirroru. Pod něj můžete přidat další zrcadla v tom pořadí, v jakém se k nim chcete připojovat.
  4. 4
    Nainstalujte základní systém Arch Linuxu. Napište pacstrap -i /mnt base base-devel a stiskněte Enter. Tím načtete do kořenového adresáře základní soubory, což může trvat několik minut.
  5. 5
    Vytvořte soubor fstab. Díky němu bude Arch Linux schopen identifikovat souborový systém oddílu. Napište genfstab -U -p /mnt >> /mnt/etc/fstab a stiskněte Enter.
  6. 6
    Pro přístup k nově nainstalovanému operačnímu systému použijte příkaz .chroot. Napište arch-chroot /mnt /bin/bash a stiskněte Enter.
  7. 7
    Upravte soubor Locale. Tento soubor slouží k výběru měny a časového formátu. Pro úpravu souboru Locale napište nano /etc/locale.gen.
    • Američtí uživatelé musí odstranit # na začátku řádku en_US.UTF-8 UTF-8. Uživatelé z ostatních zemí musí odstranit znak # u řádků s jejich formátem.
    • Napište locale-gen, čímž vytvoříte soubor podle nastavení v souboru locale.gen.
    • Napište echo LANG=en_US.UTF-8 > /etc/locale.conf, čímž nastavíte svůj jazyk pro použití v celém systému. en_US.UTF-8 nahraďte tím, co jste vybrali výše.
    • Pro dokončení nastavení lokace napište export LANG=en_US.UTF-8.
  8. 8
    Nastavte si časové pásmo. Po nastavení lokace musíte potvrdit časové pásmo, v němž se nacházíte, aby se vám zobrazoval správný čas.
    • Napište ls /usr/share/zoneinfo/, čímž zobrazíte dostupná časová pásma. Najdete zde i adresáře s podoblastmi pro upřesnění pásma.
    • Příkazem ln -s /usr/share/zoneinfo/Zone/Subzone /etc/localtime vytvořte odkaz na zvolené pásmo. Například pro nastavení časového pásma na New York byste napsali ln -s /usr/share/zoneinfo/America/New_York /etc/localtime a stiskli Enter.
  9. 9
    Nastavte si hardwarový čas. Arch Linux doporučuje nastavení hodin na UTC (koordinovaný světový čas), což je jiný čas než ten standardně používaný ve Windows, je však méně poruchový. Systém nezobrazí UTC, pokud nemáte zobrazení UTC nastaveno v Locale. Pro nastavení hodin na UTC zadejte hwclock --systohc --utc
  10. 10
    Nastavte si hostname. Jde o jméno, pod kterým se počítač zobrazí po připojení k síti. Nahraďte mojehostname v následujících příkazech jménem dle libosti.
    • Napište echo mojehostname > /etc/hostname a stiskněte Enter
    • Napište nano /etc/hosts a stiskněte Enter pro otevření souboru hosts. Přidejte své mojehostname ke dvěma záznamům localhost.localdomain.
  11. 11
    Nastavte si síť (po kabelu). Pokud jste připojeni k síti po kabelu, zadejte následující příkaz. Jste-li připojeni k bezdrátové síti, přeskočte níže na další krok.
    • Napište ip link a stiskněte Enter, čímž zjistíte jméno rozhraní vašeho síťového adaptéru.
    • Napište systemctl enable dhcpcd@jmenorozhrani.service a stiskněte Enter, přičemž jmenorozhrani nahradíte jménem, které jste získali pomocí ip link.
  12. 12
    Nastavte si síť (bezdrátovou). Máte-li bezdrátovou síť, zapněte ji následujícími příkazy.
    • Napište ip link a stiskněte Enter, čímž zjistíte jméno rozhraní vašeho síťového adaptéru.
    • Zadejte pacman -S iw wpa_supplicant a stiskněte Enter, aby se nainstaloval potřebný software.
    • Zadejte pacman -S dialog a stiskněte Enter, čímž se nainstaluje Wi-Fi menu.
    • Napište pacman -S wpa_actiond a stiskněte Enter pro instalaci softwaru, který vám umožní automaticky se připojovat ke známým sítím.
    • Napište systemctl enable netctl-auto@jmenorozhrani.service, čímž zapnete službu pro automatické připojování bezdrátového adaptéru.
    • Po příštím restartu zadejte wifi-menu jmenorozhrani, abyste se dostali k nabídce bezdrátových služeb adaptéru. Po prvním připojení k síti budete nadále připojováni automaticky. Nezadávejte příkaz nyní, jinak ztratíte přístup k síti.
  13. 13
    Nastavte si heslo pro root. Pro nastavení hesla pro root napište passwd a stiskněte Enter. Toto heslo budete potřebovat, když budete měnit cokoliv v kořenovém adresáři.
  14. 14
    Nastavte bootloader. Bootloader je software, který načítá při startu počítače operační systém. Jedním z nejpopulárnějších a na instalaci nejjednodušších bootloaderů je GRUB. Postup se mírně liší podle toho, zda máte základní desku s UEFI, nebo s legacy BIOS.
    • UEFI:
      • Stáhněte si Grub: Napište pacman -S grub a stiskněte Enter.
      • Nyní musíte nainstalovat UEFI Boot Manager. Pokud to neuděláte, budete mít při instalaci bootloaderu problémy.
      • Napište pacman -S grub efibootmgr a stiskněte Enter.
      • Nainstalujte Grub: Zadejte grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot --bootloader-id=arch_grub --recheck a stiskněte Enter.
      • Napište grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg a stiskněte Enter.
    • BIOS:
      • Napište pacman -S grub a stiskněte Enter.
      • Zadejte grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sda and press Enter.
      • Type grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg a stiskněte Enter.
  15. 15
    Restartujte počítač. Napište exit a stiskněte Enter. Pak napište reboot a stiskněte Enter.
    • Nezapomeňte před restartem počítače vyjmout instalační disk.
  16. 16
    Po načtení Arch Linuxu se přihlaste. Pro přihlášení použijte heslo pro root, které jste předtím vytvořili. Pokud jste heslo nenastavili, můžete použít výchozí heslo, které je: root.[1]
  17. 17
    Nainstalujte GUI. Pokud chcete Linux používat s GUI (grafickým uživatelským rozhraním – z anglického „graphical user interface“), můžete si vybrat z celé řady možností.

Tipy

  • Po skončení instalace dostanete jen minimalistický systém, který používá pouze příkazový řádek. Na něj pak můžete nainstalovat mnoho programů pro práci v oknech a s plochou. Nápovědu a pomoc najdete v Arch Příručce pro začátečníky.
  • Pokud chcete provozovat současně i Windows, doporučujeme nainstalovat Windows před Linuxem.

Varování

  • Dejte si záležet, abyste si zvolili heslo pro root, které bude jak bezpečné, tak zapamatovatelné. Pokud jej zapomenete, nebudete moci systém plně spravovat. Své heslo pro root nikomu neprozrazujte – je to klíč k vašemu systému.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 872 krát