Dát starému kusu nábytku nebo figurce nový šmrnc trochou barvy je dobrý způsob jak dodat vašemu domovu styl, zatímco ušetříte peníze. Ačkoliv proces vyžaduje trochu práce, malování na plast může být jednoduché, když máte správné náčiní a trochu času.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Příprava na malování

  1. 1
    Určete zda-li je předmět vhodný k malování. Ačkoliv většina plastových a laminových předmětů se malovat může, jsou tu i některé, u kterých to možné není. Předměty jako nábytek, hračky, nádoby a dekorační předměty jsou obecně vhodné k malování. Pokud pracujete na domě, můžete malovat plastové zdi (v kuchyni nebo koupelně), skříně nebo omyvatelné plochy. Malovat však nemůžete plastové/ laminátové podlahy, vany/sprchové kouty, výklenky nebo pulty.[1]
    • Mějte na paměti, že pokud malujete něco, co budete hodně používat - jako kus nábytku – může to vyžadovat více vrstev barvy/ více času abyste ho připravili na roky užívání.
    • Můžete malovat na předměty, které jsou zbrusu nové nebo roky staré a tímto je zbavíte nedokonalostí.
  2. 2
    Sežeňte barvu, která je určená na plast. Ne všechny barvy budou na plastových předmětech držet; Pokud vyberete špatnou, jednoduše se sloupe nebo setře, i když ji necháte uschnout. Namiřte si to do obchodu nebo si barvu na plast vyhledejte na internetu. Většinou je k dostání jak ve spreji, tak v tekuté formě (pro natírání štětcem), ale u první jmenované bývá jednodušší aplikace.
    • Možná budete chtít zvážit použití tmelu, abyste barvu ochránili a přidali vrchnímu nátěru trochu lesku.
    • Plast před malováním nepotřebuje základní nátěr.
  3. 3
    Připravte si náčiní. Kromě vašeho předmětu a barvy budete potřebovat i další malířské pomůcky. Pravděpodobně budete potřebovat hadr nebo plachtu na kapající barvu (pokud malujete něco malého, postačí noviny) smirkový papír 180 zrn/cm², brusku (pro velké kusy nábytku), mýdlo a vodu, houbičku nebo kartáček na čištění, minerální líh nebo denaturovaný líh a malířskou pásku, pokud předmět nechcete malovat celý.
    • Pokud malujete ve špatně odvětraném prostoru, budete potřebovat masku na obličej.
    • Není to nutné, ale možná si bude chtít během malování obléci staré oblečení a vzít si rukavice, abyste si nezamazali kůži nebo oblečení.

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Malování předmětu

  1. 1
    Vyčistěte předměty. Jako cokoliv jiného, pokud je plastový předmět špinavý nebo zaprášený, barva se k předmětu nepřilne. Dále také může prach/špína/plíseň zůstat pod barvou a vytvářet tak neatraktivní nerovný vzhled. Použijte mýdlovou vodu a houbičku/kartáček a pořádně předmět vyčistěte. Pokud je na něm dáreček v podobě plísně, budete muset použít studenou vodu s bělidlem, abyste ji zabili.
    • Než přejdete k dalšímu kroku, ujistěte se, že je předmět úplně suchý.
  2. 2
    Otřete plast minerálním alkoholem. Minerální alkohol (nebo líh) by měl být nalit na čistý hadřík a rozetřen po celém povrchu plastu. To pomůže narušit starou vrstvu barvy/tmelu a odstranit veškerou mastnotu, která by na plastu mohla být. Když jste otřeli celou plastovou část minerálním alkoholem, smyjte vše vodou a ujistěte se, že je předmět úplně suchý.[2]
  3. 3
    Osmirkujte plast. Použijte smirkový papír nebo brusku, postupujte tak, že zbrousíte vrchní vrstvu plastu. Barva bude na neporézním plastu špatně držet, proto když ho osmirkujete, vytvoříte texturu, na které barva držet bude. Cílem je odstranit veškerá lesklá místa plastu a zanechat je matná.
    • Použití jemného smirkového papíru (jako je 180zrn/cm²) nezpůsobí zdrsnění povrchu. Jen ho naruší natolik, aby měla barva na čem držet.
    • Použijte hadřík nebo kartáček abyste plast po smirkování otřeli.
  4. 4
    Opáskujte plast (nepovinné). Pokud nechcete malovat celý předmět, můžete si část zakrýt páskou. Použijte běžnou malířskou pásku, abyste označili části, které nechcete malovat; páska by se měla odstranit po tom, co zcela dokončíte malování, když je barva ještě vlhká.
  5. 5
    Začněte malovat. Pokud používáte plechovku s barvou a štětec, jednoduše štětcem barvu naneste na celý předmět. Pokud používáte barvu ve spreji, držte plechovku nad předmětem a rozstřikujte široce zprava doleva. Na konci každého cyklu zvedněte prst z trysky, abyste docílili rovnoměrnějšího nátěru a předešli kapkám.
    • Pořádně před použitím sprejovou barvu protřepte, 1-2 minuty.
    • Před přidáváním dalších vrstev nechte každou předešlou pořádně vyschnout.
    • V závislosti na barvě, kterou používáte, budete možná muset pro dokončení přidat 2+ vrstvy.[3]
  6. 6
    Přidejte tmel. Pokud jste se rozhodli přidat jasný lesklý tmel na vrch plastu, měli byste tak učinit jakmile jsou všechny vrstvy barvy suché. Pro aplikaci tmelu použijte stejné pokyny uvedené výše pro aplikaci barvy.
  7. 7
    Dokončete svůj projekt. Vyčkejte 24-36 hodin než barva a tmel úplně zaschnou, a máte hotovo! Odstraňte veškerou pásku, kterou jste možná použili a vykonejte nezbytné úpravy. Váš plastový předmět je připravený k použití a může být bezpečně umístěn jak venku tak uvnitř.

Tipy

  • Je možné nejprve použít jako sprejovou barvu na váš plastový předmět základní nátěr ve spreji a potom použít běžnou venkovní akrylovou latexovou barvu jako vrchní vrstvu. To vám umožní větší výběr barev. Základní nátěr ve spreji umožní druhé barvě, aby přilnula k povrchu plastu.

Varování

  • Vždy pracujte v dobře odvětraném prostoru, abyste se vyhnuli vdechování toxických výparů z barvy, tmelu nebo minerálního alkoholu.

Věci, které budete potřebovat

  • Barva ve spreji na plasty
  • Malířská páska
  • Noviny
  • Jemný smirkový papír
  • Mýdlo a voda
  • Minerální alkohol
  • Tmel

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 363 krát
Kategorie: Dekorace