Na kompartmentalizaci se často pohlíží jako na něco negativního, protože jde o dělení a škatulkování myšlení do různých oblastí, zejména pokud jsou tyto myšlenky protichůdné. Objevují se varování, že tyto konfliktní myšlenky mohou po rozškatulkování způsobovat vážné mentální a emocionální konflikty. Když ke kompartmentalizaci ovšem budete přistupovat méně extrémně, může vám usnadnit a obohatit život. Můžete si oddělit pracovní život od toho domácího, abyste svoji rodinu nezatěžovali pracovním stresem. V tomto článku se dozvíte, jak využít kompartmentalizaci ke zlepšení svého života.

Část 1
Část 1 ze 2:
Efektivní kompartmentalizace

  1. 1
    Určete si, které oblasti život chcete kompartmentalizovat. Kompartmentalizace je oddělení jedné části života od těch ostatních. Když si budete vědomi toho, které části života chcete oddělit, budete nad svými myšlenkami mít stále kontrolu a budete se moci rozhodnout, jak moc chcete kompartmentalizovat. Můžete se například rozhodnout, že se nebudete zaobírat stresem, který vám způsobuje rodina v době, kdy budete trávit čas s přáteli.
    • Bylo by ovšem například špatné nikomu doma neříkat o tom, co jste dělali v práci. Kompartmentalizace by v tomto případě znamenala udržet si kontrolu nad překrýváním obou těchto světů a mluvit doma o práci minimálně, aby vaši rodinu vaše pracovní záležitosti neovlivňovaly.
  2. 2
    Oddělujte malé a časově omezené myšlenkové pochody. Neměli byste kompartmentalizovat velké a důležité části života.
    • Není například dobré žít dvojí život – jeden doma s rodinou a jeden s milenkou, když je pro vás důležité zachovat si rodinnou integritu a tento přístup by vám způsobil vážné komplikace a mohl by zničit životy všech, které jste svojí kompartmentalizací ovlivnili.
    • Kompartmentalizace se hodí například v případě, že jste chirurgem a zároveň ředitelem nemocnice. Tyto dvě role jsou velmi odlišné, ale když se naučíte je od sebe oddělit, budete schopni je vykonávat obě dvě.
  3. 3
    Najděte si způsob, jakým budete přecházet mezi jednotlivými oddíly života. Určete si systém podpory svého dělení, aby u vás byla kompartmentalizace účinná. Uvědomte si, kdy určité myšlenkové pochody kolidují s jinými a připomínejte si, jaké jsou vaše priority a role v daném okamžiku. Pravděpodobně nebudete schopni lusknutím prstu „přepínat“ mezi různými oblastmi života, ale když se naučíte tento problém řešit různým způsoby, například procházkou, nebo krátkou projížďkou autem, budete schopni si pročistit hlavu a přesunout své myšlenky k od jedné oblasti k druhé. [1]
    • Pokud například chcete přejít od pracovního myšlení k rodinnému myšlení, řekněte si, že budete muset přestat myslet na práci nejpozději ve chvíli, kdy dojedete domů. Až ráno pojedete zase do práce, budete moci opět začít myslet na pracovní záležitosti.
    • Studenti vysokých škol to praktikují často a úspěšně. Když jim skončí přednáška z předmětu, který je nebaví, okamžitě na něho zapomenou a mohou se v klidu věnovat následujícímu předmětu, který mají rádi.
  4. 4
    Uvědomte si, že tyto škatulky ve vaší mysli mají svůj účel a pracujte na tom, abyste nad nimi měli stále kontrolu a aby nedošlo k tomu, že se pro vás stanou reflexním typem obranného mechanismu. Uvědomujte si, že to, že přepínáte mezi různými myšlenkovými pochody neznamená, že se vyhýbáte pocitům a impulzům. Znamená to to, že momentálně není produktivní na tyto věci myslet a že se k nim později opět vrátíte.
  5. 5
    Vyhněte se multitaskingu. Pokud chcete úspěšně kompartmentalizovat, nesmíte dělat několik věcí najednou, zejména pokud jde o věci, které spadají do různých oblastí života, které chcete mít oddělené. Možná máte pocit, že když v práci o polední pauze zavoláte manželce a budete s ní řešit nějakou rodinnou záležitost, nenaruší vám to pracovní den, ale ve skutečnosti vás to vystresuje a zpomalí. Pokud musíte neodkladně řešit nějakou osobní záležitost, neměli byste se tomu vyhýbat, ale v případě, že jde o něco, co si můžete nechat na později, měli byste se soustředit na práci, kterou děláte nyní.
    • Vyhněte se multitaskingu i v jednotlivých oblastech. Multitasking je proces, který vás obecně zpomaluje a brání vám se plně věnovat jedné činnosti.
  6. 6
    Každé oblasti věnujte veškerou pozornost a po dokončení úkolu se začněte věnovat něčemu jinému. Když myslíte pouze na jednu z oblastí života, měli byste jí věnovat veškerou svoji energii. Odložte telefon a nenechejte se ničím rozptýlit, ať už děláte cokoli. Kdykoli za vámi někdo přijde a bude vás chtít rušit, řekněte: „Budu se tomu věnovat až to pro mě bude produktivnější.“ Když každé činnosti věnujete veškerou pozornost, budete schopni pracovat rychleji a přesněji a budete mít dříve čas i na ostatní věci. [2]
    • Určete si časový limit. Řekněte si: „Budu teď hodinu pracovat na projektu A a potom se přesunu k projektu B.“ Díky tomu budete pod větším tlakem a budete se projektu A plně věnovat.
  7. 7
    Naučte se kompartmentalizovat nepříjemné zprávy. Když uslyšíte něco špatného nebo katastrofálního, budete mít pocit, že musíte všeho nechat a zapomenete na své povinnosti. Pokud ale chcete účinně kompartmentalizovat, musíte si říct: „Budu této situaci věnovat dvě hodiny svého času. Napíšu si vše podstatné, popřemýšlím o tom, nebo si promluvím s lidmi, se kterými o tom musím mluvit a potom už to nebudu řešit. Neznamená to, že jsem se tím přestal zabývat, nebo že skrývám svoji bolest, ale to, že o tom budu přemýšlet tak dlouho, jak potřebuji, aniž bych se kvůli tomu začal cítit hůř. Později se k tomu opět vrátím, ale nedovolím, aby mi to zničilo den – nebo život.“
  8. 8
    Nezapomeňte, že se ke každé škatulce můžete kdykoli vrátit. Zbavte se pocitu, že musíte řešit každou krizi, problém, nebo situaci hned jak nastane a že když to neuděláte, budete mít zkažený celý den. Nevyřešené problémy v práci jsou jistě nepříjemné, ale nebudete schopni je vyřešit dříve, než na zítřejší schůzce se šéfem, takže se zhluboka nadechněte a řekněte si, že se tím budete zabývat až v době, kdy to pro vás bude mít nějaký smysl a začněte se věnovat něčemu jinému.
  9. 9
    Zeptejte se sami sebe, zda si pomůžete tím, že budete na danou situaci více myslet. Pohádali jste se s přítelkyní. Váš syn kradl v obchodě. Váš šéf vám přidělil nový projekt, který vám vůbec nejde. Bohužel ale nemáte šanci tyto věci změnit. Co tedy uděláte? Budete dlouhé hodiny sedět na místě a přemýšlet nad tím, představovat si to nejhorší a stále dokola si v hlavě přehrávat to, co se stalo? Ne! Místo toho se zeptejte sami sebe: „Mohou mé myšlenky danou situaci zlepšit?“ Pravděpodobně ne. Pokud přemýšlení nic nezmění, přestaňte přemýšlet a začněte se věnovat jiným věcem. Nějaké řešení můžete najít později. [3]
  10. 10
    Zeptejte se sami sebe, zda byste byli produktivnější, kdybyste momentálně nepřemýšleli nad tím, nad čím přemýšlíte. Je pravděpodobné, že kdybyste přestali myslet na to, že jste se pohádali s partnerkou, udělali byste více práce. Kdybyste přestali myslet na to, že vás v práci čeká nepříjemný den, jistě byste byli schopni uklidit v kuchyni rychleji. Když budete myslet na věci v době, kdy s nimi nic neuděláte, zpomalí vás to při činnostech, kterým se v danou chvíli věnujete. [4]
  11. 11
    Udržujte si vyrovnaný život. Pokud se chcete naučit účinně kompartmentalizovat, budete muset mít vyrovnaný a stabilní život, budete muset mít kontrolu nad svým rodinným životem, nad svým pracovním životem, nad svým zdravím a nad všemi dalšími oblastmi života, které jsou pro vás důležité. Pokud máte pocit, že se vám váš osobní život vymyká z rukou a v práci nezvládáte nápor povinností, nestíháte se ani vyspat a jste stále podráždění, budete muset všechny situace řešit klidněji a umírněněji a budete muset srovnat svůj život.
    • Až budete mít jistotu, že máte kontrolu nad všemi oblastmi svého života, budete moci začít úspěšně kompartmentalizovat.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Mějte vše pod kontrolou

  1. 1
    Neměli byste kompartmentalizovat až příliš. Pokud máte pocit, že je váš život rozdělen na příliš mnoho částí, nebo že nedokážete různé oblasti života spojit ani když si to přejete, pravděpodobně ztrácíte kontrolu nad tím, jak se snažíte svůj život oddělit. Po nějaké době vám to může způsobit vážné psychické problémy.
    • Pokud jste ženatí nebo vdaná a vaše manželka nebo manžel nezná nikoho z vašich přátel ani z vašich kolegů, pravděpodobně se vám vaše kompartmentalizace vymkla z rukou.
  2. 2
    Nemělo by vám vadit, že se některé oblasti vašeho života překrývají. Ztratit kontrolu nad tím, jak rozdělujete svůj život a myšlení může být zvykem. Když se to stane, pravděpodobně pro vás bude nepříjemné, když se některé oblasti vašeho života začnou překrývat. Budete se cítit vykolejení a když se například setkají různí lidé, které máte zařazené v odlišných částech života, mohou mít pocit, že když o vás mluví, každý z nich popisuje úplně někoho jiného.
  3. 3
    Kdy byste měli zastavit. Pokud máte pocit, že svůj život a chování měníte podle toho, s kým zrovna jste nebo co zrovna řešíte, přestaňte kompartmentalizovat.
  4. 4
    Uvědomujte si svoji kompartmentalizaci. Měli byste vědět, že to děláte pouze pro svoji spokojenost a pro zvýšení své produktivity. Možná neradi mluvíte o práci s rodinou, ale nemělo by vás děsit, když se vás někdo z rodiny večer zeptá, jak jste se celý den měli.
  5. 5
    Řekněte ne věcem, které si nezaslouží vlastní oddíl. Pokud chcete mít kontrolu nad svojí kompartmentalizací, neměli byste se uvolit k tolika věcem, že nebudete schopni je všechny oddělovat. Nezapojujte se například do složitých a časově náročných činností, pokud na to nemáte chuť a čas. Pokud se snažíte kompartmentalizovat, pravděpodobně již nemáte moc času nazbyt a měli byste se snažit si nenakládat více, než kolik unesete. [5]
    • Pokud v práci děláte vedoucího u tří projektů, měli byste odmítnout nabídku čtvrtého projektu.
    • Kontrolujte si svůj kalendář. Pokud chcete kývnout na něco nového, měli byste najít něco, čeho se můžete zbavit, abyste měli více času.
    Reklama

Tipy

  • Měli byste nějakou dobu všechny části svého života spojovat, abyste se vyhnuli narušení myšlení a chování.
  • Kompartmentalizaci neberte jako skrýš pro své skutečné já, ale jako způsob zvýšení pracovní i rodinné produktivity.
  • Pokud máte problém si promluvit s kamarádem o všech oblastech svého života, přestaňte kompartmentalizovat.
  • Můžete si v hlavě představovat zásuvky, které reprezentují části vašeho života. *Když se přestanete věnovat jedné z nich, zavřete pomyslnou zásuvku a přejděte k jinému úkolu.
  • Každý člověk není schopen efektivní kompartmentalizace. Pokud máte pocit, že to nedokážete, přestaňte se o to snažit.
  • Snažte se stále si uvědomovat, co děláte. Pokud máte pocit, že udržujete jednu část svého života v tajnosti, místo abyste se nerušeně věnovali jiné části života, začněte metodicky odstraňovat bariéry ve všem
  • Pokud se vám stane, že vám jedna z oblastí života nabídne příležitosti, které byste jinak nikdy nezvažovali, je to známka toho, že se vám kompartmentalizace vymkla z rukou. Pokud vás život narušuje, místo aby vám ho vylepšovala, měli byste s tím přestat.


Reklama

Varování

  • Pokud trpíte rozdvojením osobnosti, nebo jinou mentální poruchou, nepokoušejte se kompartmentalizovat. Mohlo by vám to způsobit ještě vážnější psychické potíže.
  • Pocit depersonalizace, nebo pocit, že přestáváte znát sami sebe, je silným varovným signálem, který by vám měl dát najevo, že byste měli s kompartmentalizací ihned přestat.
  • Když vám lidé budou říkat, že jste se změnili nebo že vás nepoznávají, měli byste přestat kompartmentalizovat. Může to znamenat, že se vám rozdvojuje osobnost.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 424 krát
Reklama