Jízda na koni je součástí lidské kultury už velmi dlouho. Většinu této doby se koně používaly hlavně jako dopravní prostředky. Dnes je jízda na koni hlavně rekreační činností, kterou spousta lidí miluje. Téměř každý může jezdit na koni, ať už pro zábavu, nebo soutěžně. V tomto článku se dozvíte, jak začít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Obecné rady

  1. 1
    Najděte si dobrou jízdárnu. Pokud jste začátečník, je chytré vyhledat si někoho, kdo jízdě rozumí, naučíte se daleko víc, za krátkou dobu, než jako samouk. Dobrá stáj vám poskytne instruktora, hodiny jízdy na koni a vhodné místo pro trénink. Při výběru stáje si zaplaťte jednu nebo dvě hodiny, abyste si vyzkoušeli instruktora a zjistili, která jízdárna nejvhodnější.
    • Instruktor by měl mít zkušenosti s jízdou na koni, měl by být trpělivý a umět dobře učit. Také by vás neměl tlačit do ničeho, na co se ještě necítíte.
    • Kůň by měl být klidný, zkušený. Dokud nezískáte dost zkušeností, instruktor vám bude vybírat slušně vychované a klidné koně.
  2. 2
    Připravte si koně. Než začnete jezdit, měli byste koně vykartáčovat a odeslat. S tím vám pomůže instruktor. Většina jízdáren to udělá za vás, protože pravděpodobně nebudete mít zkušenosti s péčí o koně. Měla by vás to ovšem i naučit.
    • Vykartáčujte si koně. Vykartáčujte si koně, ať už žije uvnitř nebo venku, ať už má srst ostříhanou, nebo ne a bez ohledu na to, zda je špinavý. Základní vybavení čistící sady je:
      • Kartáč s krátkým chlupem: Ten můžete použít na celém těle koně. Používá se k odstraňování prachu, potu a volných chlupů srsti.
      • Kartáč s dlouhým chlupem: Ten se používá na tělo a nohy koně, ale neměl by se používat na hlavu nebo ocas. Tento kartáč odstraňuje bláto a pot ze srsti koně.
      • Kopytní háček: Tímto háčkem se z kopyt koní odstraňuje bláto a kameny. Je zvykem to dělat před a po každé jízdě.
      • Hřbílko: Existují tři druhy hřbílek – plastové, gumové a kovové (které se na koně nikdy nepoužívá). Gumové a plastové hřbílko se používá na kartáčování těla koně a odstraňování bláta. Kovovým hřbílkem se pouze čistí ostatní kartáče.
      • Hřeben na hřívu a ocas se používá pouze na hřívu a ocas.
    • Osedlejte si koně: dejte si na něho sedlo, potom zapnout podbřišník a nakonec uždění. Nechejte si poradit od svého instruktora a učte se vše postupně, abyste to později mohli dělat sami.
  3. 3
    Nasedněte na koně. Na koně se většinou nasedá z levé strany. Je to ovšem pouze zažitý zvyk, na koně jako takového nebo jízdu poté to nemá žádný vliv.
    • Chytněte si vždy otěže do ruky, aby jste v případě rozjetí koně měli nějakou kontrolu, a otočte si třmen směrem k vám. Vložte nohu do třmenu, podržte se sedla, vyšvihněte se a přehoďte druhou nohu přes koně, jemně, aby jste nenarazili na hřbet koně tvrdě. Na druhé straně dáte druhou nohu do třmenu. A už sedíme na koni!

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Anglická jízda

  1. 1
    Najděte si rovnováhu. Při první hodině bude váš instruktor pravděpodobně vodit koně a vy si budete zvykat na to, jaký pocit je sedět v sedle. Když ztratíte rovnováhu, chytněte se hřívy koně. Posléze se výcvik většinou přesouvá na lonž- dlouhé vodítko, které vede koně na kružnici, zatím co instruktor/lonžér stojí uprostřed
    • Když se budete pohybovat rychle, ucítíte, jak s vámi kůň při jízdě hází. Sed by se měl přirozeně pohybovat s koněm, tlumit nárazy. Také vaše paže by se měly pohybovat spolu s koněm. Měli byste s jeho ústy udržovat lehký kontakt, ale mějte uvolněné lokty a pohybujte s nimi spolu s koněm. V opačném případě bude docházet k nárazů, hodně nepříjemným pro citlivou hubu koně.
    • Při jízdě se dívejte před sebe a mějte narovnaná ramena. Třetina vaší boty by měla být ve třmeni a paty by měly mířit dolů. Nespouštějte nohy příliš daleko dopředu, jako kdybyste seděli v křesle. Ramena, boky a paty by měly být srovnané v linii.
  2. 2
    Jak koně řídit, by vám měl radit instruktor, který koně zná. Každý kůň je totiž jinak naučený a také jinak citlivý. Koně mohou být přiježděni na nohy a sed, jiní na tlak v hubě- otěže.
    • Pokud chcete, aby šel kůň dopředu, zmáčkněte ho lýtky. Když se nepohne, budete ho muset zmáčknout trochu silněji. Někteří koně také reagují na mlaskání. Uvědomte si, že když kůň cítí, jak na něho dosedne moucha, pravděpodobně není nutné ho kopat a bít jen proto, aby se rozešel.
    • Pokud chcete, aby kůň zastavil, posaďte se hluboko do sedla, stiskněte kolena ke koni a v poslední řadě lehce zatáhněte za otěže. Můžete také říct „Hou“ nebo "Prrr". Trénujte si zastavování koně i bez otěží. Kůň by se měl naučit reagovat na váš sed.
    • Pokud chcete koně otočit, vnější otěž sevřete v dlani a vnitřní mačkejte jako houbu na nádobí. Dobře přiježděnému koni stačí tento malý impuls, pokud kůň není tak citlivý nebo přiježděný, vnitřní ruka mírně zesílí. Vnější otěž by nikdy neměla být prověšená! Pokud je kůň přiježdění spíše na nohy, zatočit se dá stejně snadno tím, že vnitřní nohu lehce přiložíme na podbřišník, vnější mírně zad, trochu silnějším tlakem.
  3. 3
    Naučte se klusat. Až budete s koněm umět chodit v kroku, přiložíte holeně ke koni a vydržíte, dokud kůň nepřejde do klusu. Při klusání můžete sedět -pracovní sed-, nebo se zvednout od kolen -lehký sed-, někdy mylně považovaný za pouhé stoupnutí do třmenů. Je důležité si uvědomit, že i lehký klus se dá zvládnout bez třmenů, takže logicky nevchází pouze ze zvednutí se ze třmenů, nýbrž od držení koleny .
    • Když budete sedět, sedněte si hluboko do sedla, hodně uvolněte bedra. Místo břicha si představte obří gumový balon, do kterého proudí otřesy od nohou. V balonu se ztrácejí, tlumí je, díky tomu je vršek vašeho těla klidný a téměř nehybný. Mějte uvolněné také lokty, abyste koni "něškubali v hubě".
    • Pokud se chcete vysedat, zvedněte se ve třmeni na každý druhý krok. Namiřte paty dolů, kolena přitiskněte, ale nekčte. Při v\sedání se nepředklánějte, nenahýbejte nad kohoutek koně, pouze předsouvejte svou pánev, dopředu a dozadu, spíš než vysedat do výšky a dopředu celým tělem.
      • Když budete chtít vysedat, budete muset myslet na diagonály. Koně pohybují nohama diagonálně. Když se pohnete doleva, měli byste se zvednout, když se pravé rameno koně pohne dopředu. Když jdete doprava, zvedněte se, když se pohne dopředu koňovo levé rameno. Snažte se stále udržovat přehled o tomto pohybu. V podstatě se vysedá tak, že když je vnitřní přední na zemi a nese váhu koně, nemá nést i vás (jste "vysednutí")
  4. 4
    Naučte se cválat. Pobídka do cvalu je podobná jako u zatáčení, vnější nohy se posune lehce za podbřišník, vnitřní zůstane na něm. Ve stejný moment stisknete nohy v impulsu a zároveň bez zvednutí do třmenů "cuknete" pánví dopředu. Když kůň na pobídku zareaguje zrychlením klusu, zase jej zpomalíme a pobídku opakujeme, kůň by se neměl učit vycválat ze zběsilého klusu, ale z příjemného, pomalejšího tempa.
    • Ve cvalu kopírujte pánví houpavý pohyb koně, seďte v sedle. Nesmíte se křečovitě držet, ale pouze uvolněně sedět a uvidíte, že to jde lépe než se zdá.
    • Pro rychlejší tempo cvalu se používá lehký sed, na rozdíl v klusu se při něm, ale nevysedá, pouze stojí.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Západní jízda

  1. 1
    Jezděte na koni jako kovboj. Západní jízda se vyvinula z jízdy španělských dobyvatelů v Americe a většinou takto jezdili kovbojové na divokém západě.
  2. 2
    Chytněte si otěže do obou rukou. Když se teprve učíte jezdit, bude pro vás lepší mít otěže v obou rukou. Koně, kteří jezdí tímto stylem, jsou většinou zvyklí na povely tělem a nepotřebují otěže. Většina jezdců používá pouze jednu ruku a vede s ní koně za krk , zatímco druhou rukou se drží za sedlo, nebo ji mají volně. Pokud teprve začínáte, držte si otěže raději oběma rukama.
    • Pro otočku použijte své tělo, svoji váhu a nohy, tak jako u anglického stylu. Zatlačte nohama do boků koně a navádějte ho otěžemi.
  3. 3
    Procházejte se s koněm. Seďte rovně, předsuňte nohy dopředu a nechejte koně, aby natáhl krk. Až budete umět s koněm chodit, přejděte k dalšímu kroku.
  4. 4
    Začněte s koněm běhat. Běh je podobný klusání, ale je pomalejší a s delšími kroky. Rytmicky je to pohyb na dvě doby, který znáte z westernových filmů.
    • Při běhu si v sedle sedněte trochu více dozadu.
    • Západní koně jsou často vytrénovaní tak, aby rozpoznaly tento zvuk, takže je můžete přimět k běhu tím, že na ně dvakrát mlasknete.
  5. 5
    Lehký cval. Až vám půjde běh s koněm, zkuste lehce cválat. Je to rychlejší pohyb než klasický běh a rytmicky je na tři doby.
    • Zvuk pro pobídnutí koně ke dlouhé „kiss“.
  6. 6
    Dobře se se svým koněm bavte! Jízda na koni je skvělý sport, který vás jistě bude bavit. Vydejte se na cestu a užívejte si to!

Tipy

  • Když budete svému koni důvěřovat, bude i on důvěřovat vám..
  • Koně poznají, v jaké náladě jste. Když budete nervózní, kůň to vycítí a bude také nervózní. Proto byste měli být vždy v klidu.
  • Uvědomte si, že je nevyhnutelné, že spadnete. Když se to stane, znovu si na koně vylezte. Pády berte jako nepříjemné zkušenosti, ale ne jako důvody bát se jezdit.
  • Vyplatí se mít vhodné oblečení i ochranné prvky! Holma by měla být samozřejmostí, stejně jako dlouhé kalhoty a správné boty.
  • Je možné jezdit i v helmě na jiné prostředky, například kolo, ale ochrana nikdy nebude tak dobrá, jako díky jezdecké helmě.
  • Vždy před jízdou vyčistěte plochy, na které pokládáte postroje, aby se kůň neodřel. Zbytek koně není tak důležitý, a v každé stáji na to dbají jinak.
  • Než začnete zkoušet pokročilejší techniky jízdy, musíte mít jistotu, že dobře zvládáte základy!
  • Nikdy si neudržujte rovnováhu pomocí otěží! Koni by to bylo velice nepříjemné, od toho je tu přední rozsocha sedla, nebo hříva.


Varování

  • Kdykoli přicházíme ke koni, oslovíme ho. Předejdeme tím leknutí.
  • U koní by jste měli dodržovat interní řád stáje. Může se mírně lišit v každé stáji.
  • Požádejte instruktora, aby vám před jízdou zkontroloval postroj.


Věci, které budete potřebovat

  • Kůň
  • Helma
  • Čištění na koně
  • Postroje- sedlo a uždění
  • vhodné oblečení

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 167 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 039 krát
Kategorie: Koně