Děti mají někdy potíže s chovem ryb. „Siamská rybka bojovnice“ neboli Betta, je agresivní a interaktivní ryba, která nestojí moc peněz a není těžké se o ni starat. Betta se může stát vaší nejlepší přítelkyní i na několik let. V tomto článku se dozvíte, jak jí zajistit spokojený a zdravý život.

Část 1
Část 1 ze 8:
Základní informace o Bettách

  1. 1
    Vyberte si svoji rybku. Můžete se zaměřit například na tyto věci:
    • Barva. Kupte si rybku, která je sytě barevná, ne mdlá a vybledlá. Betty v akvaristice seženete v mnoha barvách, ale nejčastější je červená a modrá.
    • Reaguje ryba na vaše pohyby? Začne plavat rychleji, když vás vidí, nebo sedí klidně na dně akvárka? Neklepejte na akvárko, protože byste tím mohli rybku vylekat. Místo toho okolo ní raději jezděte prstem – ryby v obchodech se denně setkávají s mnoha lidmi a je možné, že si chtějí prostě jen odpočinout. Průměrná rybka, kterou koupíte ve zverimexu, už si toho za svůj krátký život zažila dost.
    • Má ryba zdravé a krásné ploutve, nebo je má nějak poškozené? Má hezké oči? Nemá na sobě žádné parazity? Pokud u ryby zaznamenáte nějaké zdravotní vady, raději si kupte jinou.
    • Někdy si rybka vybere vás a ne vy ji. Pokud je v akvárku jedna Betta, která se na vás dívá a stále k vám plave, měli byste si ji koupit. I kdyby nebyla dokonale zdravá, pravděpodobně se jí líbíte. Když se o ni budete dobře starat, zahojí se jí i menší vady na ploutvích.
  2. 2
    Zjistěte si doplňující informace. O Bettách se toho dozvíte hodně. Obecně platí, že velké zverimexy vám neposkytnou všechny detailní informace, pokud tedy zrovna nenarazíte na nějakého rybího nadšence. Kromě základních znalostí uvedených výše, byste si měli zjistit také všechno možné na webových stránkách o těchto rybách a přečíst si zkušenosti lidí, kteří je chovají. Tyto stránky se vám budou hodit i po nákupu ryby, protože na nich najdete tipy na krmení, čištění akvárka a péči o svoji rybku.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 8:
Připravte své rybce domov

  1. 1
    Připravte si akvárko. Než si domů zvířátko přinesete, musíte si připravit akvárko, což někdy není úplně jednoduché.
    • Nedávejte Bettu do akvárka k jiným rybám, dokud si nezjistíte, zda spolu mohou žít. Obecně jsou ryby Betta agresivní vůči jiným rybám a mohou se mezi sebou i zabít (existují ale výjimky – zjistěte si, které ryby můžete chovat společně s Bettami).
  2. 2
    Vyberte si vhodné akvárko. V divočině žijí ryby Betta v rýžových polích Thajska. Proto je vhodné je chovat v prostorných, ale relativně mělkých akvárcích. Pokud chcete, aby vám ryba žila déle, měli byste jí pořídit dostatečně velký domov. Vyberte si alespoň 15l akvárko. Možná se vám to zdá jako příliš mnoho, ale je to minimální množství, které si vaše ryba zaslouží.
  3. 3
    Kupte si všechno vybavení. Na chování ryb Betta budete potřebovat spoustu věcí:
    • Kupte si ohřívač a termostat – tyto ryby potřebují vodu o teplotě 24-27ºC. Pokud například žijete v chladném podnebí nebo máte v akváriu vodu chladnější, než je pokojová teplota, budete potřebovat ohřívač. Pro taková akvária seženete i mini-ohřívače. Přes zimu byste měli akvárium přesunout blízko radiátoru, aby rybce nebyla zima.
    • Budete rozhodně potřebovat také filtr, ale kupte si nějaký ne moc silný. Rybkám s dlouhými ploutvemi se nejlépe daří v co nejmírnějších proudech. Někteří lidé doporučují koupit si houbový filtr, abyste měli jistotu, že si rybka neporaní ploutve.
    • Vyhněte se zoubkovaným a ostrým dekoracím. Tyto dekorace mohou rybkám potrhat ploutve. Měli byste jednou denně zkontrolovat, zda nemá Betta poškozené ploutve. Pokud jsou natržené, nejprve zkontrolujte kvalitu vody – v některých případech se rybám ploutve trhají kvůli tomu, že nemají dobrou vodu.
    • Nedávejte do akvárka žádné plastové rostliny, protože i ty by mohly rybě poškodit ploutve. Zkuste si to se silonkami – pokud nějaká kytka roztrhne silonku, může poškodit i ploutve vaší rybky. Nejlepší tedy bude koupit si hedvábné umělé rostliny.
    • Živé rostliny jsou nejlepší. Jsou mnohem hezčí, než umělé rostliny a rybky rády plavou mezi jejich listy a schovávají se v nich. Živé rostliny navíc okysličují vodu a udržují ji déle čistou.
  4. 4
    Pokud chcete ve stejném akvárku chovat více ryb, dobře si to rozmyslete. Betty jsou nejraději o samotě a s jinými druhy ryb mohou mít problémy. Někteří lidé si myslí, že Betty dokážou žít v jednom akváriu například s plži, krevetami nebo neonkami, pokud je akvárko dost velké. Důležité také je, aby další ryby nebyly příliš velké, neokusovaly rybce ploutve a nebyly barevnější. Přesto ale agresivnější ryby Betta mohou napadnout i vodního plže. Než se tedy rozhodnete dát rybku do jednoho akvárka s jinými tvory, zjistěte si co nejvíce informací u obchodníka a na internetu. Když nebudete mít jistotu, raději mějte v akvárku pouze svoji Bettu.
    • Samečci ryby Betta nemohou žít s jinými samečky. Neříká se jim totiž bojovnice pro nic za nic! V akvárku budou rybky bojovat na život a na smrt, aby si ubránily území, bez ohledu na to, jak velké akvárko jim dáte. Pokud nemáte v akvárku předěl, neměli byste riskovat ztrátu jedné nebo obou ryb tím, že je necháte žít společně.
    • Samičky mohou žít samy, nebo ve skupině alespoň po pěti rybách. Tím předejdete agresivnímu chování. Akvárko musí mít alespoň 30 litrů vody a musí v něm být několik míst, na kterých se rybky budou moci schovat. Všechny samičky musíte do vody dát zároveň. Nedávejte si do akvárka pouze dvě rybky Betta – méně dominantní rybka by byla tou druhou neustále šikanovaná.
    • Samičky rybek bojují se samečky a naopak. Nedávejte je tedy do jednoho akvárka. Pokud chcete rybky chovat, přečtěte si o tom co nejvíce informací a nezapomeňte, že chování ryb Betta je velmi náročná zábava a rozhodně byste to neměli brát na lehkou váhu.
    • Když budete mít vedle akvárka zrcadlo, vystrašíte rybku, protože si bude myslet, že jí nějaká jiná ryba zabírá území. Zrcadlům se tedy vyhněte, aby vaše ryba nebyla zbytečně ve stresu.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 8:
Napusťte akvárium vodou

  1. 1
    Připravte si vodu. Použijte čistič vody – nedávejte do akvárka vodu přímo z kohoutku. Chlor a další minerály ve vodě by mohly rybám uškodit a zabít všechny prospěšné bakterie z filtru. Některé zdroje navrhují nechat vodu nějakou dobu odstát, ale nejlepší je ji pročistit, abyste ji zbavili chloru i těžkých kovů.
    • Není dobré dávat do akvárka vodu z lahve, protože tím rybě vezmete nezbytné minerály. Pročištěná kohoutková voda je levnější a bezpečnější variantou.
  2. 2
    Napusťte akvárko. Pokud máte akvárko bez víka, naplňte ho asi z 80%, aby ryba nevyskočila. Rybky Betta jsou velmi aktivní a umějí vyskočit i 8cm. Když se ale budou ve svém domově cítit dobře, nebudou se pokoušet o útěk.
    Reklama

Část 4
Část 4 ze 8:
Dejte svoji rybku do akvárka

  1. 1
    Přidejte do akvárka rybku. Velmi opatrně a jemně vložte do akvárka menší nádobku, ve které jste si rybku přinesli domů a počkejte, než se obě vody trochu promísí. Díky tomu bude pro rybku snazší si na nový domov zvyknout – pokud se oba druhy vody budou teplotně lišit, také tím rybku ochráníte před šokem. Postupujte vždy jemně a opatrně.
    • Nechytejte rybky Betta do sítí, jinak byste jim mohli poškodit ploutve. Pokud je chcete z akvárka vyjmout, použijte velmi opatrně malý kalíšek.

Část 5
Část 5 ze 8:
Krmení rybky

  1. 1
    Připravte si vhodné krmení pro svoji rybu Betta. Tyto ryby jedí většinou potravu určenou pouze pro ně. Při zvláštních příležitostech jim můžete dávat také mražené nitěnky.
    • Zkontrolujte si obsah krmení. První tři ingredience by měly být bílkovinné. Experti tvrdí, že bílkovin by v krmení nemělo být méně, než 40% celého obsahu.
    • Je sice zábava pozorovat rybku, jak jí živou potravu, mražené a sušené druhy potravy jsou nejlepší. Mražené nitěnky se vám budou jistě hodit.
  2. 2
    Pravidelně svoji rybku krmte. Ryby Betta mají různé návyky, takže musíte trochu experimentovat, abyste zjistili, kolik jídla a kdy vaše ryba bude potřebovat. Krmte ji pravidelně ve stejnou dobu, například ráno a večer. Když to nebudete měnit, brzy zjistíte, že na vás vaše rybka v době krmení už bude netrpělivě čekat.
    • Dejte si pozor, abyste rybu nepřekrmili. Pro některé rybky to může být vážným problémem, protože někdy mají takovou chuť k jídlu, že budou jíst tak dlouho, dokud jim budete dávat další potravu (a to je nakonec může i zabít). Na druhou stranu jiné rybky se zase přestanou krmit samy, až budou mít dost. Překrmením můžete rybě způsobit nafouknutí, což sice není příliš vážné, ale v horších případech může jít i o vodnatelnost. Když budete rybu často překrmovat, bude mít později problémy s měchýřem, které mohou být také smrtelné.
  3. 3
    Vyčistěte vodu od všech kousků potravy, které rybka nesní. Dávejte také pozor na to, zda rybka nějaké kousky jídla nevyplivuje. Může to znamenat, že jí potrava nechutná, nebo jsou kousky příliš velké. Většina výrobců rybího krmení si neuvědomuje, že mají Betty malá ústa.
    • Můžete rybce potravu nakrájet například žiletkou tak, aby se jí snáze vešla do úst. Pokud ji ani potom nebude chtít jíst, vyzkoušejte jinou značku potravy.
  4. 4
    Udělejte si z krmení zábavné cvičení. Dejte do akvárka brčko a sledujte, zda si na něho rybka zvykne. Pokud si zvykne a vám zůstane na hladině potrava, kterou už nebude chtít sníst, dejte kousek potravy pod brčko, podržte brčko nad rybkou a jezděte s ním po akvárku, aby ho hledala. Nakonec můžete brčko pomalu zvednout a rybka svoji potravu sní.
    Reklama

Část 6
Část 6 ze 8:
Udržujte akvárko čisté

Rybkám Betta se nejlépe daří pouze v určitém druhu vody, takže musíte použít správný typ vody a dávat si pozor na její tvrdost a pH. Protože rybám chvíli trvá zvyknout si na nové prostředí, neměli byste vodu měnit příliš často.

  1. 1
    Jak čistit akvárko. Při čištění akvárka nechejte rybu v nádobě se starou vodou z akvárka. Omyjte akvárko pouze teplou vodou, čistící prostředky by mohly vaší rybce uškodit. Pokud máte v akvárku také kameny, důkladně je opláchněte. Potom akvárko napusťte do poloviny čerstvou vodou, vraťte do něj rybu se starou vodou a připusťte další kohoutkovou vodu.
    • Vodu vždy pročistěte změkčovačem, abyste ji zbavili chloru, který by mohl v kohoutkové vodě rybce uškodit.
    • Čerstvá voda, kterou do akvárka přidáváte, musí být stejně teplá, jako stará voda, aby ryba neutrpěla teplotní šok, který pro Betty může být i smrtelný. Použijte teploměr pro akvárka a zkontrolujte si, zda máte správnou teplotu.
  2. 2
    Každý týden kontrolujte vodu. Pro testování vody budete potřebovat speciální vybavení, které vám umožní sledovat kvalitu vody v akvárku. Kupte si ho v akvaristice a dodržujte pokyny uvedené na obalu.
    • Zapisujte si poznámky do kalendáře, abyste věděli, kdy je třeba zkontrolovat vodu.
    Reklama

Část 7
Část 7 ze 8:
Užívejte si chov své rybky

  1. 1
    Bavte se se svou novou kamarádkou. Rybky Betta se rychle naučí poznat svého majitele. Naučí se také poznávat vaše grimasy a budou s vámi hrát jednoduché hry. Dělejte své rybce společnost a zdravte ji, aby se rychleji naučila, že k ní patříte.
    • Rybky Betta jsou velmi zvídavé a často si se svým majitelem vytvoří silné pouto.
  2. 2
    Hrajte si se svou rybkou. Ryby Betta je radost pozorovat a hrát si s nimi. Můžete před nimi jezdit prstem (nikdy ale nesahejte do vody ani neklepejte na sklo akvárka) a dívat se, jak rybka plave za vámi. Hlavně si ji také nezapomeňte pojmenovat!
    • Nikdy neklepejte rybce na sklo akvárka. Tím byste ji mohli rozčílit, nebo vystresovat a z šoku by mohla i zemřít. Pokud si s ní chcete hrát, položte prst jemně na akvárko a pohybujte s ním. Pokud rybka odplave pryč a vyděsí se, ihned s tím přestaňte. Můžete to zkusit ještě jednou, až si na vás Betta zvykne.
    Reklama

Část 8
Část 8 ze 8:
Zajímavá fakta o rybách Betta

Zde uvádíme několik zajímavostí o těchto rybkách:

  • Mají záložní dýchací soustavu, která jim umožňuje dýchat vzduch nad vodou, ale přesto potřebují mít v akvárku filtrační systém.
  • Samičky těchto ryb jsou většinou menší než samečci a nemají tak krásně velké ploutve. Jsou ale také velmi hezké. Nikdy je ale nedávejte k sobě, protože samička by se přilepila k ploutvím samečka a potrhala mu je.
  • Samečci těchto ryb si budují bublinková hnízdečka.
  • Pokud se nějakému samečkovi líbí samička, nafoukne žábry, otočí se a roztáhne ploutve. Když si namlouvá samička samečka, kroutí se dopředu a dozadu.

Tipy

  • Nezapomeňte na to, že kdyby se vaše ryba přestala hýbat po tom, co jste vyměnili vodu, může to být proto, že je jí zima, nebo horko.
  • Než vložíte do akvárka dekorace, důkladně je umyjte.
  • Pokud máte rybku na dně akvárka a zdá se, že je mrtvá, většinou pouze odpočívá. Pokud v této poloze ale zůstane nezvykle dlouho, zavolejte si na pomoc nějakého akvaristu.
  • Někteří majitelé své rybky po nějaké době mohou i hladit. Neměli byste to ale dělat často. Rybí šupinky mají tenkou vrstvu slizu, která je chrání před nemocemi a kdybyste jim ji otřeli, rybka by byla zranitelnější.
  • Pokud vám rybka onemocní, dejte jí správné léky – proti bakteriím, plísním nebo parazitům. Můžete si je koupit ve zverimexu, ale většinu z nich si budete muset objednat předem, takže se raději připravte.
  • Nenechávejte spolu v jednom akvárku více ryb stejného nebo opačného pohlaví – je velké riziko, že by spolu bojovaly.
  • Pokud chcete rybě koupit nové akvárko, zjistěte si něco o dusíkovém cyklu. * Kdybyste vložili rybu do akvárka ještě před provedením prvního dusíkového cyklu, mohla by se otrávit amoniakem nebo dusičnany.
  • Nedávejte malé rybky Betta do akvárka s dospělými, jinak by spolu začaly bojovat.
  • Misky a malá akvárka se pro tyto rybky nehodí. V tak malém prostředí byste museli často měnit vodu, abyste se vyhnuli nánosu čpavku, takže je lepší mít větší akvárko.
  • Ze začátku pro vás možná nebude snadné se o rybku starat. Požádejte o pomoc rodiče nebo kamarády.
Reklama

Varování

  • Pokud chcete mít v akvárku i jiné rybky, nekupujte si žádné zářivě barevné, ani žádné s dlouhými ploutvemi, jinak by si Betta mohla myslet, že jste do akvárka přidali další Bettu. Některé méně zářivé rybky jsou vhodnými společníky. Také ryby, které se živí na dně akvárku a čistí sklo, jsou dobré. Všechny informace o rybách, které můžete dát s Bettou do akvárka, najdete na internetu.
  • Nepoužívejte destilovanou vodu. Destilovaná voda je vlastně jen voda bez minerálů a živin. Ryby v destilované vodě nežijí, takže byste jim tím mohli ublížit.
  • Tyto rybky jsou citlivé na teplotní změny. Obecně stačí pouze změna o 2 nebo 3 stupně a jejich imunitní systém bude oslaben. Pokud je to možné, kupte si kvalitní ohřívač a používejte ho.


Reklama

Reference

  1. http://www.savemybetta.com/ – research source
  2. http://betta-lovers.com/ – research source

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 243 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 207 krát
Kategorie: Betta
Reklama