Zubní vrtačka

Zubní vrtačka je specializovaný rotační nástroj (malý stroj) používaný v zubním lékařství (stomatologii). Užívá se pro vrtání, broušení a leštění při preparaci zubů nebo při úpravách protéz. Zubní vrtačky používají také zlatníci, nástrojaři a modeláři pro jemné práce.

Vysokorychlostní zubní vrtačka - turbínový násadec
Historická šlapací vrtačka s ohebným hřídelem (bowdenem)

Rozdělení

Starší zubní vrtačky se poháněly šlapáním nebo pevným elektrickým motorem ve stojanu a kroutící moment se přenášel buďto lankovým převodem (např. již historické československé dentální soupravy Chiradent BH z Chirany Stará Turá a Chirastom 519 z Chirany Praha - Strašnice nebo sovětská souprava US 30) nebo ohebným hřídelem (bowdenem), přenášejícím kroutící moment do vrtacího nástavce. Měly poměrně nízké otáčky. Šlo zpravidla o stejnosměrný elektromotor v Barkhausenově zapojení. To umožňovalo plynulou regulaci otáček rotoru při téměř konstantním kroutícím momentu. Současné vysokorychlostní vrtačky mají pohon buď elektrickým mikromotorem nebo vzduchovou turbínkou přímo v násadci. Při preparaci živého zubu je každopádně nutné před započetím výkonu vždy podat injekčně lokální anestetikum (např. Supracain, Novokain) nebo zákrok provádět v analgosedaci. Bez toho je totiž zákrok mimořádně bolestivý.

Mikromotorová vrtačka

Skládá se z elektrického mikromotoru a násadce, buď kolénkového nebo rovného, podle toho, jak přístupné je preparované místo. Mikromotor s násadcem tvoří jeden celek. První dentální souprava v bývalém Československu, která standardně obsahovala mikromotor, byla Chiradent H, po roce 1989 pak následovaly např. modely Ergostar 90S, Ergostar Praktik a další. Dnes je mikromotor na každé dentální soupravě samozřejmostí. Celý mikromotorový nástroj je chlazen vodním aerosolem - mlhou (hlídáno elektronicky dentální soupravou). Při stomatoprotetických pracích (in vitro) a na nízkých otáčkách je možno chlazení vypnout. Nástroj (vrtáček, frézka, brousek, kartáč…) se do moderních nástavců upíná stiskem hlavičky rukou (jako u versatilky). Mikromotor má díky regulovatelnosti otáček a variabilitě násadců (kolének) univerzální použití a je v současné době základním nástrojem každého zubního lékaře. Chod mikromotoru je poměrně tichý, srovnatelný s chodem malých komutátorových motorů. U kolénkových násadců rozlišujeme tři typy: S červeným proužkem je rychloběžný, s převodem do rychla (nahrazuje turbínu, ale je šetrnější), s modrým proužkem má převod 1:1 (běžná práce) a se zeleným proužkem, ten má převod do pomala, zejména k dobrušování korunek živých zubů. Mikromotor používají k leštění i dentální hygienistky.

Turbínková vrtačka

Rozložený elektrický mikromotor na německé soupravě KaVo. Násadec (kolénko), upínací část a vlastní mikromotor s přívodem.

Skládá se z přetlakové vzduchové turbínky, která je schopna vyvinout na své malé rozměry překvapivý výkon (cca 18W). Její otáčky činí řádově statisíce za minutu (200 000-400 000 ot/min.). Otáčky jsou zpravidla konstantní a je vždy nutno hrot nástroje chladit vodním aerosolem – mlhou (hlídáno elektronicky dentální soupravou). Nástroj bez chlazení se nesmí použít, hrozí nebezpečí přehřátí hrotu a poškození zubu i turbínky. To byly nejčastější problémy v minulosti, pro které se od turbínek začalo postupně upouštět. Nástroj se do turbínky upíná stiskem hlavičky rukou (jako u versatilky), starší turbínky (Chirana) měly v příslušenství upínáček. Zatím je nejasné, zda preparace turbínou má škodlivé účinky na živé (vitální) zuby. Podle některých badatelů (např. Harndt, 1982) má vliv chodu turbíny (ultrazvukové vibrace a zejména extrémně vysoké a neregulovatelné otáčky) negativní vliv na odontoblasty v zubní dřeni, a to zejména při výpadku chlazení, kdy je tkáň místo vrtání doslova propalována. Proto moderní zubaři turbíny téměř nepoužívají. Turbínový násadec vydává při chodu nepříjemný a hlasitý pisklavý zvuk. Na některých soudobých dentálních soupravách nebývá turbínková přípojka vůbec a místo ní výrobce přidává další mikromotor či jiný nástroj (kauter, intraorální kamera, ultrazvukový odstraňovač zubního kamene, pískovač, polymerační lampa apod.)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.