Zrychlující se vesmír

Zrychlující se vesmír (zrychlování rozpínání vesmíru) je název pro tvrzení, že se vesmír rozpíná stále větší rychlostí. Z formálního hlediska to znamená, že vesmírné měřítko má pozitivní druhou derivaci tak, že rychlost, při které se od nás galaxie vzdaluje je neustále rostoucí s časem. The Supernova Cosmology Project a High-Z Supernova Search Team poprvé objevili zrychlují se expanzi vesmíru pozorováním vzdálených supernov v roce 1998. Jako další důkaz vědcům posloužilo pozorování baryonových akustických oscilací a slučování galaxií. Veřejností nejvíce přijímaná vysvětlení zrychlujícího se rozpínání vesmíru je existence temné energie, což je látka s negativním tlakem, která se šíří rovnoměrně po celém vesmíru. Rovněž se uvažuje, že jde o pátou základní sílu popisující náš vesmír.

V roce 2011 za tento objev získali Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt a Adam G. Riess Nobelovu cenu. Zrychlování rozpínání, interpretované z pozorování, však není evidentní.[1] Může být i jen zdánlivé.[2]

Roku 2019 ukázala studie, že zrychlení rozpínání vesmíru je anizotropní a to ve směru lokální anizotropie kosmického mikrovlnného pozadí.[3]

Reference

  1. The universe is expanding at an accelerating rate—or is it?. phys.org [online]. 2016-10-21 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. (anglicky)
  2. MIHULKA, Stanislav. Nová analýza supernov zpochybňuje existenci temné energie. osel.cz [online]. 2017-09-16 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online.
  3. Evidence for anisotropy of cosmic acceleration. phys.org [online]. 2019-11-27 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.