Zonerama

Zonerama.com je zdarma dostupná online služba, která nabízí neomezený prostor, kde umožňuje svým uživatelům nahrávání fotografií a videí, jejich organizování do alb a následné snadné sdílení široké veřejnosti. Tvůrcem této aplikace je společnost ZONER software, a. s., která je rovněž tvůrcem editoru obrazových souborů Zoner Photo Studio.

Zonerama
URLwww.zonerama.com
SloganNejlepší způsob sdílení vašich fotografií.
Registracepovinná, ale bezplatná
V jazycečeština, angličtina, němčina, japonština, španělština, slovenština
VlastníkZONER software, a.s.
Spuštěno26. 8. 2009 [1]

Hlavní vlastnosti

  • uživatelské prostředí v češtině,
  • vysoká kvalita nahrávaných fotografií,
  • neomezený prostor pro soubory,
  • podpora autorských práv,
  • propojení se sociálními sítěmi,
  • možnosti soukromí,
  • vlastní portfolio na subdoméně.

Vlastnosti podrobně

Zonerama je kompletně česky lokalizovaná. Zachována je vysoká kvalita nahraných fotografií, Zonerama umožňuje neomezené rozlišení snímků.[2] Nabízí stejnou možnost i pro videosoubory. Limitována je pouze délka videa. Lze nahrát neomezené množství videí v HD kvalitě (720p) kratších než 3 minuty.[2]

Zonerama uchovává i metadadata (použitý fotoaparát, nastavení expozice případně GPS polohu) a následně je při prohlížení fotografií zobrazuje. Funkční je i samotné propojení s počítačovým programem Zoner Photo Studio. Nahrát je lze jednoduchým výběrem a přetažením požadovaných snímků do Zoneramy. Navíc je možné mít své snímky pod dohledem i ze svého telefonu s Androidem pomocí androidové aplikace.

Aplikace Zonerama umožňuje prohlížení fotografií uložených na Zoneramě. Standardně se prohlíží online, přičemž obrázky jsou před stažením zmenšeny pro zobrazení na mobilních telefonech a načítání je tedy poměrně rychlé a nenáročné na datové přenosy. Je tu však i možnost stažení vybraných alb přímo do telefonu pro prohlížení offline.[3] Aplikace Zonerama ukončila svůj vývoj a byla plně nahrazena aplikací Zoner Photo Studio pro Android[4].

Zonerama nemá zavedena žádná omezení datového prostoru. Je tedy možné nahrávat libovolné množství fotografií i videí. Tvůrci se věnovali i propojení se sociálními sítěmi, díky čemuž lze díla zveřejňovat na Facebooku, Twitteru či Google+.

Nastavení soukromí umožní jednotlivá alba libovolně nastavit jako soukromá, zaheslovat je a získat tím tedy přehled, kdo si může snímky prohlédnout. Stejně tak je vyřešena problematika autorského práva. U snímků lze zvolit, zda budou zpřístupněna pouze ke zhlédnutí. Bez souhlasu autora nesmí být s fotografií nijak dále nakládáno, nebo je zde možnost volnější licence Creative Commons (pro komerční účely či tvorbu upravených děl). Rovněž lze do snímků generovat vodoznaku.

Profesionální fotograf hledající prostor pro své portfolio má možnost si jej vytvořit na Zoneramě a dle svých požadavků editovat. Získá také vlastní URL adresu v podobě mojeportfolio.zonerama.com, kde mojeportfolio bude vytvořeno ze zadaného názvu.

Používání

Zoneramu lze používat dvěma způsoby. Prvním z nich je pouze pasivní prohlížení již publikovaných a přístupných alb a fotografií, a to přes nabídku – Veřejná galerie, která je dostupná hned z hlavní strany. Fotografie a alba je možné filtrovat podle data přidání nebo podle oblíbenosti. Rovněž je zde možnost vyhledávání. U zobrazovaných snímků existuje vždy možnost je sdílet do sociálních sítí nebo danou fotografii rovnou komentovat pomocí Facebook účtu. Případně je rovněž možné snímky stahovat a dále používat, pokud to autor konkrétních fotografií povolil.

Pro aktivní používání je nutné si vytvořit účet nebo se přihlásit svým Zoner účtem (nutný pro používání Zoner Photo Studia). Při regis­traci se vyplňuje e-mail a heslo. V dalším kroku je zapotřebí si vytvo­řit uživa­tel­ské jméno, pod kte­rým bude uživatel Zone­ramu vyu­žívat. Zároveň si uživatel vytvoří název URL adresy, na které budou jeho alba následně dostupná. Uživatel musí vyplnit i datum naro­zení a pohlaví. Při­hlá­šení je rovněž možné přes Face­book, Twit­ter nebo Google účet.[5]

Pra­covní pro­středí Zone­ramy je snadno ovladatelné díky dostupnosti češtiny. Po regis­traci a při­hlá­šení má uživatel hned pří­stup do admi­nis­trace účtu. Musí si však počkat na ově­řovací e-mail, který mu dorazí do schránky zadané při registraci. Po potvrzení již nic nebrání plnému využívání účtu – upravování pro­filu a vytváření alb s fotografiemi. Tvorba alb a vklá­dání fotek je velmi snadné, není potřeba instalovat žádné doplňky do prohlížeče.[5]

Zone­rama podpo­ruje pro nahrávání většinu nejpo­u­žívanějších typů sou­borů – JPG, JPEG, AVI, DIVX, MPG, MPEG, MP4, M4V, MOV, SWF, FLV, MTS, M2T a mnoho dalších. Při nahrávání videosouboru je nutné počítat s tím, že jeho zpra­cování a tedy i následné zpřístupnění bude nějakou chvíli trvat.[5]

Odkazy

Reference

  1. http://www.lupa.cz/tiskove-zpravy/internetova-fotogalerie-zonerama
  2. Archivovaná kopie. www.zonerama.com [online]. [cit. 2013-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-22.
  3. http://www.zive.cz/bleskovky/k-webovym-album-zoneru-se-nove-dostanete-i-z-mobilu/sc-4-a-162752/
  4. Archivovaná kopie. www.photoextract.com [online]. [cit. 2015-11-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-25.
  5. Archivovaná kopie. www.nastroje.knihovna.cz [online]. [cit. 2013-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-07.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.