Zlatá rybka

Zlatá rybka je pohádkové, kouzelné zvíře, které obyčejně splní tři přání tomu, kdo ji pustí na svobodu. V České republice vešla ve známost především díky pohádce Alexandra Sergejeviče Puškina, Pohádce o rybáři a rybce (Сказка о рыбаке и рыбке) z roku 1833, která vychází ze staré ruské lidové slovesnosti.[1]

Karas zlatý (Carassius auratus), tzv. „zlatá rybka“ je jednou z nejdéle domestikovaných ryb a pohádek

Pohádka o rybáři a rybce vypráví o svárlivé stařeně, kterou neuspokojí žádný z ohromných darů zlaté rybky, královny moří. Ve své touze po stále větším bohatství a moci je nakonec potrestána a stane se zas tím, čím byla: chudou ženou rybáře v rozbité hliněné chatrči.

Zlatá rybka se od té doby stala námětem mnoha adaptací příběhu o zlaté rybce, knižních, hudebních, televizních, filmových i divadelních. Některé z nich jsou uvedeny v rozcestníku. Zlatá rybka je též ústředním motivem mnoha vtipů.

Za opravdovou zlatou rybku je v České republice považován karas zlatý (Carassius auratus). Oproti tomu v asijských zemích zlatá ryba sice neplní přání, ale například baramundi malajský (Scleropages formosus) je považován za rybu symbolizující štěstí, zdraví, prosperitu a sílu.[2]

Reference

  1. Kristýna Křížová, Ruská lidová a autorská pohádka, bakalářská práce, 15. dubna 2008, str. 25
  2. World of Asian Arowana Archivováno 17. 7. 2011 na Wayback Machine.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.