Zaandam

Zaandam je nizozemské město ležící v provincii Severní Holandsko. Město má 72 597 obyvatel, nachází se 12 km severozápadně od Amsterdamu na řece Zaan. Spolu s okolními vesnicemi tvoří od roku 1974 obec Zaanstad.

Zaandam
Střed města

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice52°26′ s. š., 4°50′ v. d.
StátNizozemsko Nizozemsko
provincieSeverní Holandsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha23 km²
Počet obyvatel72 597
Hustota zalidnění3 156,4 obyv./km²
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První fríské osídlení bylo v této oblasti doloženo již k roku 1150. Od 17. století bylo město důležitým obchodním přístavem, v němž se lodě také stavěly. Má pět kostelů, protestantské, luteránský a dříve také katolický.

Návštěvy cara Petra I.

V letech 1697-1698 město Zandaam jej na své cestě po Evropě navštívil inkognito car Petr I. Veliký. Podle tradované historky se k němu obyvatelé nechovali pohostinsky, takže musel bydlel mimo město. Gaetano Donizetti složil na toto téma komickou operu Il borgomastro di Saardam (Starosta ze Zaandamu) a v roce 1837 týž námět použil libretista a skladatel Albert Lortzing, který svou komickou operu nazval Car a tesař, dva Petrové. Podruhé car přijel oficiálně a bydlel v královském domě, který později patřil nizozemskému králi Vilémovi I. a Anně Pavlovně.

Ekonomika

Zaandam na Monetově obraze

V okolí Zaandamu je mnoho větrných mlýnů, některé pohánějí pily. V minulosti bylo město centrem dřevozpracujícího průmyslu. Ve městě je hlavní sídlo obchodního řetězce Albert Heijn. V roce 1971 zde byla otevřena první provozovna McDonald's v Evropě.

Osobnosti

  • Petr I. Veliký – ruský car, studoval ve městě stavbu lodí v roce 1697; v domě, kde bydlel, je dnes muzeum
  • Anton Mauve – významný holandský malíř, narodil se v Zaandamu v roce 1838
  • Claude Monet – francouzský malíř, tvořil v Zaandamu a okolí v roce 1871

Sport

Místní fotbalový klub FC Zaanstreek se sloučil v roce 1967 s mužstvem Alkmaar '54 do dnešního AZ Alkmaar. V Zaandamu se narodili bratři Ronald a Erwin Koemanové.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.