YafaRay

YafaRay (původně YafRay, Yet Another Free Raytracer) je zdarma dostupný open-source ray tracing engine, distribuovaný pod licencí LGPL. YafaRay je určený zejména pro fotorealistické renderování. V současné době je možné využívat tento renderer jako externí renderovací engine pro 3D modelovací program Blender.

YafaRay
VývojářGustavo Boiko, Bert Buchholz, Michele Castigliego, Rodrigo Placencia Vazquez
Aktuální verze3.5.1 (13. července 2020)
Operační systémWindows, Linux, Mac OS X
Vyvíjeno vC++
Typ softwaruRay tracing engine, 3D grafika
LicenceLGPL
Webhttp://www.yafaray.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Vývoj byl započat v roce 2001. První oficiální stabilní download verze byla k dispozici v červenci roku 2002. Původní název byl odvozen od počátečních písmen anglického názvu Yet Another Free Raytracer - Yafray. Tento název byl používán do verze 0.0.9. Jednalo se také o poslední verzi, která byla přímo integrovaná do GUI Blenderu. Vývojová verze 0.1.0 nesla již název YafaRay. Hlavním rozdílem oproti původní verzi (Yafray) byl způsob volání renderu a to skrze exportní skript napsaný v jazyce Python.

Základní informace

YafaRay Exporter for Blender

YafaRay je určen primárně pro renderování statických obrázků, zejména architektonických modelů a vizualizací objektů. S jeho pomocí je možno ale také renderovat i celé animace. YafaRay používá pro vykreslování 3D scén kromě přímého osvětlení také metodu globální iluminace. Konkrétně algoritmy jako Path tracing, Photon Mapping, Final Gather a Bidirectional Pathtracing.

Základní funkce

Render Output

Kromě různých metod vykreslování 3D scén je možné používat i pokročilejší technologie, využívané zejména pro docílení fotorealistického efektu renderů, jako jsou například efekty osvětlení scény pomocí HDRI (HDR) mapy, Volumetrics (Reakce světla s částicemi obsaženými ve vzduchu, používá se zejména pro vytvoření efektu mlhy, vodních par atd.), Depth of Field (Hloubka ostrosti scény) a dalších.

Připravovaná verze 0.1.2 bude také schopna detekovat a následně renderovat částice (tráva, vlasy apod.).

YafaRay využívá pro definování hodnot materiálů jednotlivých 3D modelů umístěných ve scéně vlastní hodnoty a po této stránce rozšiřuje výstupní možnosti interního renderovacího enginu Blenderu.

Vývoj

V roce 2010 se YafaRay rozhodl přihlásit do programu Google Summer of Code. Z mnoha připravovaných projektů byly akceptovány:

  • Blender 2.5 - integrace
  • SubSurface Scattering
  • Irradiance Caching
  • Exportní plug-in pro Mayu
  • Progresivní Photon Mapping
  • Microrendering pro škálovatelný Final Gathering
  • Síťový render

Zejména implementace Irradiance Caching (pro potřeby architektonických vizualizací) a SubSurface Scattering bude znamenat další krok kupředu.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.