Willem van Ingen

Willem van Ingen také Guilhelmo Den Eersten (1651–1708), byl nizozemský malíř tzv. zlatého věku nizozemského malířství. Pracoval hlavně v Itálii.

Willem van Ingen
Portrét Johannesa van Neercassel od Willema van Ingena, 1680, mezzotinta
Jiná jménaGuilhelmo Den Eersten
Narození1651
Utrecht
Úmrtí6. dubna 1708 (ve věku 56 let)
Amsterdam
Povolánínizozemský malíř
HnutíBentvueghels
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Podle Arnolda Houbrakena, malíře a uměleckého teoretika, se Willem van Ingen učil malovat v Utrechtu. Tam si ho povšiml Johannes van Neercassel,[Poz 1] který ho vzal na cestu do Říma. V Římě se Willem van Ingen přidal k uměleckému sdružení převážně nizozemských a vlámských umělců s názvem Bentvueghels, kde dostal přezdívku Den Ersten. Zaregistroval se zde pod jménem Guilhelmo den Eersten.[1] Houbraken dále uvádí, že van Ingen rok pracoval v Římě s umělcem jménem Carlo Maratta. Maloval v mnoha kostelech, poté odcestoval do Benátek, kde pracoval pro Valentina Lefebvra. Předtím než se vrátil do Nizozemska odcestoval do Neapole. Je také známý jako Guillelmo van Ingen.[2] Také je známý jako učitel Alberta van Spierse (1665 - 1718),[3] který byl učitelem amsterdamského malíře Jacoba de Wita.

Poznámka

  1. Johannes Baptista van Neercassel (Gorinchem, 1625 - Zwolle, 6. června 1686), arcibiskup v Utrechtu od roku 1661 do roku 1686. Byl váženým představitelem katolické církve s vynikající sítí kontaktů ve Francii a Římě. Jeho postavení časem jezuité podkopali a jeho teologická práce Amor poenitens (1683) byla po jeho smrti vedena na indexu Prohibited Books (Rejstřík zakázaných knih).V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johannes van Neercassel na anglické Wikipedii.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Willem van Ingen na anglické Wikipedii.

  1. Guilhelmo van Ingen biografie v De groote schouburgh der Nederlantsche konstschilders en schilderessen (1718) Arnold Houbraken, s laskavým svolením Digitální knihovny pro nizozemskou literaturu
  2. Willem van Ingen v Netherlands Institute for Art History
  3. poznámka o Spires Christiaan Kramm

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.