Willem de Vlamingh

Willem Hesselsz de Vlamingh (28. listopadu 1640 Oost-Vlieland, Nizozemsko - 1698? nebo později) byl nizozemský mořeplavec, který na konci 17. století zmapoval západní pobřeží Nového Holandska.

Mapa Austrálie s vyznačenými cestami mořeplavců. Cesta Willema de Vlamingha je vyznačena šedou barvou.
Willem de Vlamingh
Narození28. listopadu 1640
Vlieland
Úmrtí1698 (ve věku 57–58 let)
Povoláníobjevitel
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pomník Willema de Vlamingha na ostrově Vlieland, vytvořený Christine Chiffrunem v roce 2000.

Cesta do Nového Holandska

V roce 1688 se připojil k Východoindické společnosti a plul do Batavie. Po druhé v roce 1694 byl požádán, aby sestavil expedici a plul hledat loď východoindické společnosti Ridderschap van Holland, která se ztratila s 325 osobami na cestě do Batavie v roce 1694. Úředníci východoindické společnosti věřili, že ztroskotala na mělčinách Nového Holandska. V roce 1696 se ujal záchranné mise k západnímu pobřeží Austrálie. Expedice opustila Amsterdam dne 2. května 1696 a plula k ostrovu Tristan da Cunha a poté k afrického mysu Dobré naděje a do Nizozemské východní Indie. Celkem tři lodě: fregata Geelvink, které velel sám Vlamingh, lodi Nijptang velel Gerrit Collaert a lodi Weseltje jejíž velením byl pověřen kapitán Joshua de Vlamingh, syn Willema de Vlamingha. Plul k západnímu pobřeží Austrálie, objevil ostrov Rottnest a proplul asi 20 mil proti proudu řeky, kterou nazval Swan River. Pak sledoval pobřeží na sever. U ostrova, který nese název jeho krajana Dircka Hartoga, prvního mořeplavce, který toto území navštívil, nalezl desku, kterou zde Hartog k příležitosti objevení zanechal. Vlamingh desku vzal s sebou do Nizozemska[1] a nahradil ji vlastní deskou. Dále prozkoumal Žraločí záliv a Exmouth a v roce 1697 se vrátil do Batavie. Ztracenou loď Ridderschap van Hollan nenalezl. Vnitrozemí západní Austrálie na něj učinilo dojem úplné pustiny a jeho zpráva spolu se zprávou Williama Dampiera způsobila, že na dlouhá desetiletí bylo toto území opomíjeno a o jeho výzkum nikdo nejevil zájem.

Dílo

  • "De ontdekkingsreis van Willem de Vlamingh in de aaren 1696 - 1697". vyd. G. Schilder, Haag 1976.

Reference

Literatura

  • Playford, Phillip E. "Voyage of discovery to Terra Australis: by Willem de Vlamingh in 1696-97" Perth, W.A. Western Australian Museum, 1998.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.