Paša

Paša (turecky paşa) byl v Osmanské říši titul pro vysoké úředníky a vojenské hodnostáře. Výraz pochází z perského pádišáh, tedy vládce. Území spravované pašou se nazývá pašalik či pašalík.

V hierarchii osmanské nomenklatury se nacházel nad titulem bej (beg) a pod titulem vezír (valí). Tento titul stál za jménem příslušného činitele. Pašové nosili jako odznak svého důstojenství (hodnosti) dva až tři koňské ohony (bunčuky; stejně jako agové – velitelé janičářů). Titul paša byl v Turecku zrušen roku 1934 (v Egyptě pak 1953).

Významný byl mimo jiné i titul kapudan paša (turecky Kapudan Paşa, z latinského capitanus, velitel námořnictva, kapitán), odpovídající titulu velkoadmirál, který byl nejvyšší hodností námořnictva Osmanské říše. Kapudan paša, který byl zároveň členem tzv. divanu, tedy sultánovy rady, byl i guvernérem několika provincií říše (ostrovy v Egejském moři, částečně Alžírsko a Kypr). Tento titul byl roku 1876 změněn na ministra námořnictva.

K nejznámějším nositelům titulu paša patří např. Mustafa Kemal Atatürk, titulu kapudan paša dřívější korzár Chajruddín Barbarossa.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.