Vojenský záslužný kříž (Rakousko)

Vojenský záslužný kříž (německy Militärverdienstkreuz) byl rakouským válečným vyznamenáním, založeným 22. října 1849 rakouským císařem Františkem Josefem I. Udělován byl důstojníkům v jediném stupni za mimořádnou odvahu, rozhodnost a prozíravost před nepřítelem nebo v případě míru za prokázané skvělé služební úsilí. Zanikl s rozpadem rakousko-uherské monarchie v roce 1918.

Vojenský záslužný kříž (Rakousko)
Militärverdienstkreuz
Katonai Érdemkereszt
Vojni križ za zasluge

Vojenský záslužní kříž II. třídy
Uděluje

Rakousko-Uhersko
Založeno 22. října 1849
Stát Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Heslo Verdienst (Zásluha)
Způsobilost pouze vojenští důstojníci
Uděluje se za vojenské zásluhy a chrabrost
Status zastaralý
Třídy I. třída
II. třída
III. třída
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád železné koruny
Nižší Válečný kříž za občanské zásluhy

Kříž I. třídy s válečnou dekorací a meči.

První udělení proběhlo hromadně, a to všem důstojníkům, kteří sloužili pod maršálem Radeckým v Itálii v letech 1848-49. Dne 12. ledna 1860 byla k odznaku přidána tzv. válečná dekorace, která byla udělována za války. Dne 13. prosince 1916 byly přidány i zkřížené meče za statečnost. Existovala pak i speciální verze s diamanty, kterou uděloval výhradně panovník sám.

Vzhled vyznamenání

Odznakem je bíle smaltovaný tlapatý kříž s červeným okrajem. V bílém středovém medailonu je zlatý nápis VERDIENST (Zásluha) rozdělený na dva řádky. Medailon je také olemován červeně. Válečná dekorace je zelený vavřínový věnec, položený mezi rameny kříže. Příležitostně byly mezi ramena vkládány také dva překřížené zlaté meče.

Stuha je bílá, červeně šrafovaná, s bílými a červenými postranními pruhy.

Dělení

V roce 1914 byl rozdělen z původní jediné (3.) na tři třídy.

  • I. třída - připínací kříž, na hrudi
  • II. třída - u krku
  • III. třída - na stuze, na hrudi (původní verze)

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Militärverdienstkreuz (Österreich) na německé Wikipedii a Military Merit Cross (Austria–Hungary) na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.