Vlnolam

Vlnolamy jsou konstrukce sloužící jako součást pobřežní ochrany před vlnami způsobujícími erozi, nebo k ochraně přístavů a kotvišť před účinky počasí a zvednutou rozbouřenou hladinou. Cílem takové konstrukce je snížit intenzitu a sílu vln v pobřežních vodách a tím snížit erozi pobřeží. Jsou konstruovány do určité vzdálenosti od pobřeží, nebo jsou spojené za jeden konec s pobřežím. Vlnolamy mohou být zkonstruované dvěma způsoby, buďto pevné nebo plovoucí. Výběr závisí na hloubce vody, síle vln, přílivové oblasti ap.

Ukázka pevného vlnolamu spojeného jednou částí k pobřeží

Když narazí blížící se vlny do vlnolamu, je jejich erozivní síla soustředěna na tyto konstrukce a ne na pobřeží. Tím za vlnolamem vzniká oblast stojaté vody bez přísunu čerstvých sedimentů a živin a v případě většího oddělení může dojít ke zhoršení kvality vody. Stěna vlnolamu může sloužit také k udržení větší vrstvy sedimentu, což by po čase mohlo začít škodit lodní dopravě tím, že by hloubka nestačila ponoru lodí. Vlnolam lze vytvořit také jako umělý útes za účelem podpory mořského života.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.