Velrybářský člun

Velrybářský člun je typ otevřeného člunu, který je relativně úzký a na obou koncích špičatý, což mu umožňuje vyrovnaný pohyb vpřed a vzad. Původně byl vyvinut pro velrybaření a později se stal oblíbený při pracích podél pobřeží.

Moderní kopie tradičního velrybářského člunu

Tradičně jsou velrybářské čluny poháněny vesly, i když při chytání velryb se často používá demontovatelný stěžeň a plachta. Po roce 1850 bylo mnoho člunů vybaveno spouštěcí ploutví pro plachtění. Při plachtění je zatáčení umožněno pomocí kormidla; při veslování se zatáčí veslem přidrženým přes záď člunu. Při chytání velryb se přidělá k zadní palubě pevná tyč, okolo níž kormidelník pevně uchopí lano jakmile je velryba harpunována a pomocí které velryba táhne člun dokud není zabita.

Výraz velrybářský člun (whaleboat) může být neformálně použit pro označení velké velrybářské lodě, nebo pro člun používaný pro pozorování velryb.

K velrybářskému člunu bývají přirovnávány i relativně lehké čluny pro přepravu posádky na moderních válečných lodích.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.