Vbočený palec
Vbočený palec (lat. hallux valgus) je získaná deformita nohy. Jde o komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce.
hallux valgus | |
---|---|
Klasifikace | |
MKN-10 | M20.1 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Nesprávné postavení palce přetěžuje ostatní části nohy. Kvůli vbočenému palci mohou vznikat různé typy bolesti přednoží, stav může komplikovat bursitida nebo artritida.
Příčiny
Vnitřní příčiny
Nejčastěji jsou vrozené – patří k nim nesprávný poměr délek nártních kostí, nevhodný sklon kloubních ploch a snížená pevnost vazů a svalů. Podílí se na nich také nemoci, které vedou ke změnám na měkkých tkáních a kostech, např. revmatoidní artritida nebo degenerativní onemocnění nervové tkáně.
Zevní příčiny
Patří k nim tělesná hmotnost a nevhodná obuv – jde zejména o boty s úzkou špičkou nebo špičkou uprostřed předního okraje boty a dále boty na vysokém podpatku. Vhodné boty jsou v přední části široké s kulatou špičkou a bez vysokého podpatku.[1]
Možnosti léčby
Konzervativní
- cvičení (manipulace) s kloubem palce, které vede k uvolnění měkkých tkání přednoží
- masáže nohou od prstů ke kotníkům a koupele v teplé vodě; prokrvení nohou a teplé techniky vedou ke zlepšení regenerace tkání nohy
- redukce tělesné váhy
- korektory k udržení správné pozice palce, fixace náplastí
- nesteroidní antiflogistika k tlumení zánětu a bolesti
Tyto techniky vedou k lepší pozici palce a obtíže zmírňují, ale vadu neodstraňují.
Chirurgická
Téměř vždy je třeba provést osteotomii (protnutí kosti). Nejčastěji se protíná první nártní kost a její správná pozice se zajistí šrouby anebo skobkami. Operaci lze provádět otevřeným přístupem anebo modernějším zavřeným přístupem pod kontrolou rentgenu.[2] Níže fotografie nohy téže pacientky před a po zákroku:
Rekonvalescence po chirurgickém zákroku trvá 6 až 8 týdnů, pacienti odlehčují postiženou končetinu při chůzi pomocí berlí. U některých pacientů může i poté přetrvávat dlouhodobá ztuhlost nebo omezená kloubní pohyblivost.
Výskyt
Celosvětově se udává výskyt přibližně u 23 % lidí, s věkem stoupá. Nad 65 let tímto problémem trpí asi 36 % lidí.[1]
Reference
- HROMÁDKA, Rastislav. Prevence a léčba vbočeného palce [online]. EUC, 2019-1-14. Dostupné online.
- Hallux valgus [online]. FN Motol. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu hallux valgus na Wikimedia Commons