Vazgen I.

Vazgen I. (20. září 1908, Bukurešť18. srpna 1994, Vagharšapat)[1] byl Katolikos všech Arménů a patriarcha Arménské apoštolské církve.

Jeho Svatost
Vazgen I.
Patriarcha Arménské apoštolské církve
Katolikos všech Arménů
CírkevArménská apoštolská církev
Jmenování1955
Uveden do úřadu2. října 1955
PředchůdceGevork VI.
NástupceGaregin I.
Svěcení
Kněžské svěcení1942
světitel Karapet Mazlumian
Biskupské svěcení1951
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Administrátor Rumunské eparchie (1943-1947)
  • Biskup Rumunska (1947-1955)
  • Biskup Bulharska (1954-1955)
Osobní údaje
Rodné jménoLevon Garabed Baljian
(Լևոն Աբրահամի Պալճյան)
ZeměArménie Arménie
Datum narození20. září 1908
Místo narozeníBukurešť, Rumunsko Rumunsko
Datum úmrtí18. srpna 1994
Místo úmrtíVagharšapat, Arménie Arménie
Místo pohřbeníVagharšapat
Národnostarménská/rumunská
Alma materUniverzita v Bukurešti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se 20. září 1908 v Bukurešti jako Levon Garabed Baljian v Arménské komunitě v Rumunsku. Jeho otec byl švec a matka učitelka. Mladý Levon Baljian neměl původně namířeno k církevní dráze a tak studoval na Bukurešťské univerzitě fakultu filosofie a literatury. Po absolvování školy se stal filosofem a vydával série odborných článků.

Jeho zájem z filosofie se začal přesouvat na teologii, a tak studoval Arménskou apoštolskou teologii v řeckých Aténách. Roku 1942 získal z rukou Karapeta Mazlumiana kněžské svěcení. Nakonec získal titul vardapet, církevní titul pro kazatele a učitele Arménské apoštolské církve jako ekvivalent doktora teologie. Byl administrátorem rumunské eparchie a roku 1947 se stal jejím biskupem. Dne 23. května 1948 jej patriarcha Gevork VI. jmenoval nejvyšším vardapetem. Roku 1951 byl vysvěcen na biskupa. V prosinci 1954 začal řídit i bulharskou eparchii.

Jeho vzestup hierachií církve vyvrcholil roku 1955 kdy byl zvolen katolikosem a patriarchou Arménské apoštolské církve. Byl jedním z nejmladších zvolených katolikosů. Intronizován byl 2. října stejného roku. V této funkci byl až do své smrti 18. srpna 1994.[2] Během svého působení, se mu podařilo prosadit nezávislost církve vůči sovětské vládě v Arménském SSR. Dočkal se náboženské svobody roku 1991.

Byl velmi zaneprázdněn obnovením kostelů a církevních institucí. Zachránil mnoho církevních pokladů založením Muzea Alexe Manoogiana Matky církve. Udržoval silné kontakty s Arménskou katolickou církví, s cílem smířit obě křídla arménského křesťanství.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vazgen I na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.