Vaporizace (1984)

Vaporizace je v knize 1984 proces, při němž jsou nepohodlní lidé odstraněni, a to jak fyzicky, tak i z historie. Doslovně dochází k jejich vypaření (tedy proto vaporizace).

Vaporizaci v románu používá totalitní strana Angsoc, vykonavatelem je Ideopolicie. Je to nejvyšší nástroj likvidace v této době použitelný. Spočívá v tom, že dotyčná osoba je fyzicky zlikvidována; následně jsou však odstraněny všechny důkazy o její existenci (přepsány knihy a časopisy, upraveny fotografie). Daný člověk pak již oficiálně neexistuje a nikdy neexistoval. V případě, že nebyl proces odstranění všech zmínek dokončen úspěšně, o odstraněném se jednalo jako o neosobě (unperson).

Paralela se skutečností

V skutečném světě sice vaporizace není doložena, avšak existuje mnoho případů, kdy se některá vládnoucí skupina pokoušela zbavit konkrétních osob a odstraňovala je i z fotografií (SSSR, 30. léta). Rovněž i v socialistickém Československu se upravovaly[1] fotografie (také i televizní záznamy). Jmenovitě v SSSR, především za vlády Stalina, se často ztráceli nepohodlní lidé, kteří byli popravováni nebo sváženi do gulagů (koncentrační a pracovní tábory). Nikdo z jejich příbuzných o nich až do pádu režimu nevěděl, protože komunistický režim o nich mlčel. V mnoha případech dokonce i pouhý dotaz na takovou osobu vedl ke zmizení tazatele. V nacistickém Německu se po Noci dlouhých nožů dostal na index zakázaných filmů film Vítězství víry, jelikož v něm účinkoval velitel nežádoucích SA. Následně, již bez zlikvidovaného Ernsta Röhma, byl natočen film Triumf vůle.

Reference

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.