Važa Pšavela

Važa Pšavela, gruzínsky ვაჟა ფშაველა, původním jménem Luka Razikašvili (26. červenec 1861, Chargali10. červenec 1915, Tbilisi) byl gruzínský básník. Inspiroval se folklórem rodného kraje a jeho horskou přírodou. Jeho nejslavnějším dílem je sbírka Pojídač hadů.[1]

Važa Pšavela
Rodné jménoლუკა რაზიკაშვილი
Narození14.jul. / 26. července 1861greg.
Chargali
Úmrtí27. červnajul. / 10. července 1915greg. (ve věku 53 let)
Tbilisi
Místo pohřbeníMtacmindský pantheon
NárodnostGruzíni
Alma materTranscaucasian Teachers Seminary
Právnická fakulta Petrohradské státní univerzity
Povoláníbásník, učitel, překladatel, dramatik a spisovatel
DětiLevan Razikašvili
PříbuzníBachana Razikashvili (sourozenec)
Podpis
Webrustaveli.tripod.com/pshavela.html
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v malé vesničce Chargali v horské oblasti pšavského a chevsurského kraje (od pšavského kraje i jeho pseudonym). Studoval církevní školu a později pedagogický institut v městě Gori a práva na univerzitě v ruském Petrohradě. Po nedokončených studiích práv se vrátil do Gruzie a živil se jako učitel gruzínštiny. Podílel se také na národně-obrozeneckém procesu.

Začátky jeho literární tvorby se datují k roku 1881. Hlavním motivem jeho poezie je život horalů a jejich zvyky a tradice. S oblibou ve svých básních také používal dialekt rodného kraje. Často zobrazoval rozdíly mezi moderním světem a světem předků. Přírodu popisoval jako živou bytost, která cítí a myslí. Žil v období rozvoje tovární výroby v Gruzii, kterou viděl jako příznak úpadku a stavěl proti němu romantickou adoraci minulosti. Mnohé postavy z jeho děl se neumějí přizpůsobit změnám ve společnosti (zejm. Gvelis Mčameli, česky Pojídač hadů).

Jeho básně byly přeloženy do více než dvaceti jazyků.[2]

Odkazy

Reference

  1. http://www.cojeco.cz/index.php?id_desc=102478&s_lang=2&detail=1&title=Va%9Ea%20P%9Aavela
  2. Archivovaná kopie. fphil.uniba.sk [online]. [cit. 2015-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-13.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.