Věznice Sing Sing

Sing Sing Correctional Facility je věznice s nejvyšším stupněm ostrahy, která se nachází v americkém městě Ossining 50 km severně od New Yorku a je provozována státem New York. Je v ní vězněno okolo 1700 osob a má asi tisíc zaměstnanců.

Sing Sing
Pohled na areál Sing Singu přes řeku Hudson
Základní informace
Výstavba1826
Poloha
AdresaOssining, Spojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice41°9′6″ s. š., 73°52′8″ z. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Je třetí nejstarší věznicí ve státě New York, byla založena roku 1826 a byl v ní zaveden tzv. Auburnský systém, podle něhož měli vězni přísně zakázáno mezi sebou mluvit. Název věznice pochází z jazyka domorodého kmene Wappingerů a znamená „kámen na kameni“.

Ve věznici byly prováděny popravy na elektrickém křesle, poslední proběhla v roce 1963 a trest smrti byl ve státě New York zrušen roku 1972. Nejznámějšími popravenými v Sing Singu byli 19. června 1953 Julius a Ethel Rosenbergovi, obvinění ze špionáže ve prospěch Sovětského svazu.[1]

Mezi vězni Sing Singu byli Lucky Luciano, Paul Geidel nebo Dewey Bozella. Věznice je zmíněna ve filmech Producenti, Constantine, Maniac Cop, Hudson Hawk nebo Loupež na úrovni. V hovorové americké angličtině se vžil pro vězení termín „up the river“ (nahoře na řece), narážející na umístění Sing Singu na horním toku řeky Hudson.[2]

V Sing Singu vystupoval operní pěvec Fjodor Šaljapin.[3]

V roce 2014 byl představen návrh, aby byla budova bývalé elektrárny proměněna na muzeum vězeňství.[4]

Reference

  1. „Horší než vražda.“ Rosenbergovi pomohli Sovětům k atomovce, před 65 lety dostali trest smrti. Česká televize [online]. 2016-04-05. Dostupné online.
  2. Where Did The Saying “Up The River” Come From? [online]. Stuffnobodycaresabout.com. Dostupné online. (angličtina)
  3. Шаляпин, Страницы из моей жизни [online]. Дом-музей Фёдора Ивановича Шаляпина. Dostupné online. (ruština)
  4. Newyorské vězení Sing Sing by mohlo mít své muzeum. Deník.cz [online]. 2014-06-23. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.