Věže mlčení

Věže mlčení jsou kruhovité vyvýšené stavby s plochým vrškem, používané zoroastriány k pohřbívání mrtvých. Stojí v Íránu a indické Bombaji. Persky se označují jako dachme-je zartoští – „zoroastrovské mohyly“.

Rytina z pozdního 19. století, zachycující jednu z věží mlčení v Bombaji

Důvod používání

Věž mlčení v Jazdu

Zoroastrismus uctívá tři živly – vodu, půdu a oheň, který je nejdůležitější (jde o symbol Ahura Mazdy). Mrtvé tělo je současně považováno za nečisté. Mrtví se proto nesmí spalovat, ani pohřbívat do země. Proto se v zoroastrismu používají k pohřbům věže mlčení, na jejichž vrchol je nahé tělo mrtvoly položeno. Maso slouží jako potrava divokým ptákům a duše odchází po slunečních paprscích nahoru. Vybělené kosti se ukládají do jámy ve středu věže, kde se za pomoci vápna rozkládají. Rozložená směs se dále filtruje, než je vypuštěna ven.

Současný stav

V 50. letech 20. století bylo v Íránu pohřbívání ve věžích mlčení zakázáno. Stále se však používají věže mlčení stojící na Malabárském vršku v Bombaji, kde je využívá místní komunita Pársů.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.