Východní Ázerbájdžán

Východní Ázerbájdžán (persky استان آذربایجان شرقی) (ázerbájdžánsky شرقی آذربایجان / Şərqi Azərbaycan) je jedna ze 31 íránských provincií, která se nachází v severozápadní části země. Hraničí s Arménií, Ázerbájdžánem a íránskými provinciemi Ardabíl, Zandžán a Západní Ázerbájdžán. Hlavním městem je Tabríz.

Východní Ázerbájdžán
Geografie
Hlavní městoTabríz
Souřadnice38°4′36″ s. š., 46°16′48″ v. d.
Rozloha45 650 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel4 018 000
Hustota zalidnění88 obyv./km²
Jazykperština, ázerbájdžánština, arménština, kurdština
Národnostní složeníAzerové, Arméni, Kurdové
Náboženstvíkřesťanství, islám
Správa regionu
Nadřazený celekÍrán
Druh celkuprovincie
Podřízené celky23 šáhrestánů (okresů)
Oficiální webostan-as.gov.ir
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Dělení provincie na šáhrestany

Provincie se rozkládá na ploše přibližně 45 651 km². Žijí zde přibližně čtyři milióny obyvatel, hustota osídlení činí 88,02/km².[1] Provinciese dělí na 23 šáhrestánů, tj. okresů (stav v roce 2010), mezi jinými to jsou Ahar, Adžabšír, Bostan Abad, Bonab, Čarojmak, Tabríz, Džolfa, Sarab, Šabestar, Kalejbar, Maragha, Marand, Malekan, Mijana, Heris a Haštrúd. Historické město Tabríz je nejdůležitější město provincie. Provincie má společné hranice s republikami Ázerbájdžán a Arménie. Nejvyšší vrchol Východního Ázerbájdžánu je hora Sahand s výškou 3722 m, ležící na jih od Tabrízu.

Podnebí

Podnebí provincie je chladné a suché. Teploty dosahují až na 8,9 °C v Tabriz, a 20 °C v Maraqeh, v zimě klesá až -10-15 °C nejméně (v závislosti na tom, jak je studená zima). Ideální období pro návštěvu této provincie jsou v jarních a letních měsících.

Odkazy

Reference

  1. Iran: Provinzen [online]. [cit. 2019-11-16]. Dostupné online. (německy)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.