Močový epitel
Močový epitel (též urotel) je typem epitelu vrstevnatého přechodného, který vystýlá vylučovací cesty vedoucí z ledvin.
Popis
Nachází se v ledvinových kališích a ledvinové pánvičce (zde je epitel pouze dvouvrstvý), ale především v močovodu, močovém měchýři a močové trubici (v její horní části). V močovodu sestává ze čtyř až pěti vrstev, v prázdném močovém měchýři pak dosahuje vrstev šesti a více. Je-li močový měchýř roztažen, má epitel 2-3 vrstvy a buňky na povrchu se oploští.[1]
Histologie
Vrstvy epitelu
Membrána
Povrchové buňky obaluje zvláštní typ membrány, na níž lze pozorovat tenčí části, tzv. plaky, a části širší (vidíme širší části pravidelně oddělené místy tenčími). V placích jsou ukotvena aktinová filamenta. V nenaplněných močových cestách se membrána řasí a její širší části (tenčí jsou drženy aktinovými filamenty) se vchlipují směrem do lumina (odtud možnost zvětšení povrchu a naplnění močového měchýře bez jeho prasknutí). Díky zvláštnímu chemickému složení je membrána nerozpustná detergenty. Je bohatá na cholesterol, fosfatidylcholin, fosfatidylethanolamin a cerebrosidy (složení podobné myelinu).[2]
Funkce
Zajišťuje možnost natažení v závislosti na množství tekutiny. Funkce membrány - vytváří osmotickou bariéru mezi močí a tkáňovou tekutinou (především díky těsným spojům a desmozomům) a chrání tak před negativními účinky moči. Tento epitel je neprostupný pro vodu a soli.
Patologie
Mezi nejznámější patologie řadíme tzv. karcinomy (nádory epiteliárních buněk). Urotel je náchylný ke karcinomu v důsledku neustálého kontaktu s močí a chemikáliemi v ní obsaženými. V důsledku kouření se zvyšuje množství karcinogenní látky v moči a je tak hlavní příčinou rakoviny močového měchýře. Nejčastější formu karcinomu močového měchýře představuje karcinom z přechodného epitelu. Existuje i karcinom z dlaždicového epitelu, který je spojován spíše s parazitární infekcí či s chronickým drážděním.
Další známé onemocnění se nazývá infekce močových cest. Většina je způsobena bakterií Escherichia coli. Symptomy: časté nucení na močení, pálivé pocity nebo bolest při močení, zkalená nebo tmavá moč, křeče v podbřišku. Toto onemocnění postihuje častěji ženy.
Onemocnění s podobnými symptomy je intersticiální cystitida (zánět vmezeřené tkáně močového měchýře), ale není pravděpodobně infekčního původu (zatím neznámá příčina).[3]
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Transitional cell carcinoma na anglické Wikipedii a Urothelium na anglické Wikipedii.
- ROSS, Michael H.; PAWLINA, Wojciech. Histology: A Text and Atlas: With Correlated Cell and Molecular Biology. 6. vyd. Philadelphia : Lippincott Williams and Wilkins, 2010. ISBN 978-0-7817-7200-6
- Apodaca, G. (2004), The Uroepithelium: Not Just a Passive Barrier. Traffic, 5: 117–128. doi: 10.1046/j.1600-0854.2003.00156.x
- Interstitial Cystitis/Painful Bladder Syndrome [online]. U.S. DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN SERVICES, rev. 27.9.2011 [cit. 2012-03-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-23.
Literatura
- KUEHNEL, Wolfgang. Pocket Atlas of Cytology, Histology and Microscopic Anatomy. 4th ed., rev. and enl. Stuttgart;New York: Thieme Publishing Group, 2003. 534 s. ISBN 3-13-562404-8, ISBN 1-58890-175-0. (eng.)
- JUNQUIERA, L. Carlos; CARNEIRO, José; KELLEY, Robert O. Základy histologie. 1. vyd. Jinočany: H & H, 1997. ISBN 80-85787-37-7.
- ROSS, Michael H.; PAWLINA, Wojciech. Histology: A Text and Atlas: With Correlated Cell and Molecular Biology. 6. vyd. Philadelphia: Lippincott Williams and Wilkins, 2010. ISBN 978-0-7817-7200-6.
Související články
- Epitelová tkáň
- Močové cesty
- Močový měchýř
- Přechodný epitel
- Intersticiální cystitida
- Karcinom