Turritopsis dohrnii

Turritopsis dohrnii, také známá jako medúza Benjamina Buttona, je medúza schopná převrátit svůj životní cyklus a vrátit se zpět do stádia polypu. Pro tuto svou schopnost je nazývána nesmrtelnou.

Turritopsis dohrnii
Turritopsis dohrnii
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenžahavci (Cnidaria)
Třídapolypovci (Hydrozoa)
Řádnezmaři (Hydroida)
Čeleďpolypovití (Clavidae)
RodTurritopsis
Binomické jméno
Turritopsis dohrnii
Weism.; 1883
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Tato medúza, v dospělosti velká asi jako lidský malíček, byla objevena v Středozemním moři roku 1883. Avšak její unikátní schopnost byla probádána až v devadesátých letech 20. století. Vědci chtějí pomocí její DNA prodloužit náš život pomocí zpomalení nebo zastavení stárnutí.

Jak se stane nesmrtelnou?

Rozmnožuje se klasickým způsobem, kdy zachytí volně plovoucí sperma či vajíčka. Umírá normálním způsobem, ale v období hladovění či v době jiné krizové situace, místo jisté smrti přemění všechny své buňky do mladšího stádia. Promění se v cystu ve tvaru kapky, která se vyvine v kolonii polypů, což je vlastně první fáze života medúzy. Buňky se většinou při procesu kompletně přemění. Svalové buňky se mohou stát nervovými nebo dokonce spermatickými buňkami. Díky nepohlavnímu rozmnožování je výsledná kolonie schopná vyprodukovat stovky geneticky identických medúz, jež jsou téměř perfektními kopiemi původního dospělce. Tento unikátní způsob vyhnutí se smrti pomohl hejnům těchto tvorů rozšířit se po světových oceánech.[1]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Turritopsis_dohrnii na anglické Wikipedii.

  1. Ker Than. "Immortal" Jellyfish Swarm World's Oceans. news.nationalgeographic.com. Duben 26, 2013. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.