Turecká mokka
Turecká, nebo nepřesně arabská mokka, případně turecká či arabská káva je způsob přípravy kávy v džezvě, zvláštní kovové konvičce. Tzv. turek, běžný způsob přípravy kávy v Česku, se připravuje jinak.
Příprava
Jemně umletá pražená kávová zrna se nasypou do nahřáté džezvy, zalijí vodou a nechají rychle přejít varem. Jakmile nápoj vykypí do horního límce konvičky, sejme se konvička s ohně a káva se nalévá do šálků. Na rozdíl od modernějších způsobů přípravy obsahuje turecká káva sedlinu, která se usadí na dně šálku. Proto musí být káva jemně umletá.[1]
Druhým způsobem je jemně mletou kávu smíchat se studenou vodou a cukrem a přivést k varu. Nechá se třikrát vzkypět a nalévá se přes sítko.[2]
Historie
Rychlé vaření je patrně nejstarší a až do 19. století jediný způsob přípravy kávy jako nápoje. Už v pozdním středověku jsou doloženy zvláštní nádobky a mlýnky, od 17. století válcového tvaru s kličkou.
Odkazy
Reference
- Uckers, All about coffee, kap. 36.
- http://www.vitalia.cz/clanky/odbornik-na-kavu-cesi-chteji-sveho-turka/
Literatura
- Ottův slovník naučný, heslo Káva. Sv. 14, str. 99 (viz)
Související články
- Turek - česká varianta turecké kávy
- Turecký čaj
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Turecká mokka na Wikimedia Commons
- (anglicky) W. H. Uckers, All about coffee (1922). Archivováno 17. 2. 2014 na Wayback Machine Bohatě ilustrovaná encyklopedie o kávě, její historii, přípravě a přístrojích.
- (česky) Okouzlující svět pravé turecké kávy (Kávové listy)