Toyger

Toyger je plemeno domácích koček, které je výsledkem šlechtění domácích krátkosrstých a mourovatých domácích koček, do podoby "plyšového tygra." Pruhy na jejím kožichu totiž připomínají vzory již zmiňované kočkovité šelmy: tygra.[1]

plemeno kočky Toyger
Judy Sugdenová na francouzské výstavě TICA

Tvůrcem plemene je Judy Sugdenová. Její vyjádření znělo, že chtěla inspirovat lidi k ochraně tygrů ve volné přírodě. Mezinárodní federace chovatelů koček jej uznala „pouze jako zaregistrované“ plemeno na počátku roku 2000 a po splnění všech požadavků v roce 2012 i jako plnohodnotné mistrovské plemeno.[2] [3]

V roce 2012 bylo zaznamenáno asi 20 chovatelů ve Spojených státech a dalších přibližně 15 ve zbytku světa.

V průběhu roku 2020 bylo v databázi Pawpeds registrováno 469 toygerů.

Historie

Vývoj plemene započal v 80. letech 20. století v USA, když si chovatelka Judy Sugdenová všimla výrazných znaků u jedné ze svých koček – ta měla drobné skvrny vyskytující se na spáncích obličeje, což je oblast normálně bez zřetelného vzoru.[4] Tento objev prokázal, že kruhový vzor srsti na obličeji by mohl být dosažitelný i u domácích koček. Asi čtyřicet domácích koček z různých zemí bylo během několika let vybráno jako základ, včetně bengálských, krátkosrstých a bezrodokmenových koček s vhodnými pruhy nebo s ušními znaky. Každá poskytovala specifickou, požadovanou vlastnost.

Judy Sugdenová byla dcerou Jean Millové[5] (rodným jménem Jean Sugdenová), která vyšlechtila bengálské kočky.

Plemenné standardy

Následující informace jsou vyvozeny ze standardu plemene TICA z roku 2008 pro Toygery:

Tvar hlavy: Oválný. Má středně velkou dominantní, hlubokou, zkosenou tlamu.

Uši: Malé a kulaté, široce nasazené k zadní části hlavy.

Oči: Střední, kulaté se zakrytím horní části. Jsou posazeny široce od sebe, mírně vychýlené směrem ke kořeni ucha. Barva očí je velmi sytá.

Tlama: Dlouhá, široká a hluboká se zaoblenými svalovými konturami. Celý obličej z pohledu zepředu vypadá jako obrácený tvar srdce.

Čumák: svalnatý, dlouhý a široký, lehce se rozšiřuje na konci.

Trup: Dlouhý a svalnatý se zaoblenými obrysy.

Odkazy

Reference

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.