Tostig Godwinson

Tostig Godwinson (1026? – 25. září 1066) byl anglosaský hrabě z Northumbrie a bratr krále Harolda II. Godwinsona, posledního korunovaného anglosaského krále Anglie.

Tostig Godwinson
Narození 1026
Úmrtí 25. září 1066 (ve věku 39–40 let)
Stamford Bridge
Pohřben Yorská katedrála
Potomci Skuli Tostisson Kongsfostre a Ketel (?)
Otec Godwin, Earl of Wessex
Matka Gytha Thorkelsdóttir
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Tostig se narodil jako třetí dítě Godwinu z Wessexu a Gythě Thorkelsdóttir. V roce 1051 se oženil s Judith, dcerou flanderského hraběte Balduina IV., nevlastní sestrou Balduina V. a tetou Matildy, která se vdala za Viléma I. Dobyvatele. Tímto se stal Tostig Vilémovým nevlastním strýcem.

roku 1051 byli Tostig a jeho otec vykázáni z Anglie, do které se vrátili v roce 1052. V roce 1055 se stal Tostig hrabětem z Northumbrie po smrti hraběte Siwarda. Jako vládce byl neoblíbený jak u Dánů, tak u Anglosasů, k prosazení své moci používal vraždy, nechal zavraždit přední členy významných rodin Northumbrie. Na severu Anglie měl bránit území před Skoty, kteří zde útočili, což nečinil z důvodu toho, že nebyl schopen vybírat místní poplatky pro svou neoblíbenost. Jeho bratr Harald II. usiloval v roce 1065 o sjednocení Anglie a bál se možného vylodění v Anglii normanského vévody Viléma, po vzpoře v samotné Northumbrii proti Tostigovi jeho poddanými byl vyhnán ze země. Údajně přesvědčil norského krále Haralda III. Hardradu k napadení Anglie.

Tostig Godwinson padl 25. září 1066 v Bitvě u Stamford Bridge, kde bojoval spolu s norským králem Haraldem III. Hardradou, který vpadl do Anglie se svým vojskem čítajícím přibližně z 11 000 muži ve snaze dobýt anglický trůn proti svému staršímu bratrovi Haroldovi II. Godwinsonovi. V bitvě byli Norové poraženi z důvodu toho, že neočekávali odpor a část útočníku byla rozptýlena. V bitvě padl i norský král.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tostig Godwinson na anglické Wikipedii a Battle of Stamford Bridge na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.