Topi Pigula
Topi Pigula či Topí Pigula, původním jménem Tomáš Pigula (* 15. dubna 1966, Ostrava) je český fotograf, publicista a cestovatel.
Topi Pigula | |
---|---|
Topi Pigula, autoportrét, Vietnam 2011 | |
Narození | 15. dubna 1966 (56 let) Ostrava Československo |
Povolání | fotograf |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jméno
Jméno Topi používal od svých 15 let jako akronymovou trampskou přezdívku složenou z počátečních slabik jména a příjmení, od roku 1989 usiloval o oficiální změnu jména a v roce 2009 si na toto jméno nechal vystavit doklady díky tomu, že toto jméno existuje.[1][2]
Život a dílo
Po Středním odborném učilišti Hornickém studoval na Střední průmyslové škole Hornické, kterou ukončil maturitou v roce 1987. V roce 1993 ukončil závěrečnou zkouškou specializační pomaturitní studium Českého ústavu ochrany přírody. O rok později absolvoval seminář „Strategy Planning and Public Participation“ organizace KNO Worldwide pořádaný v rámci projektu Environmental Training Project. Byl důlním zámečníkek, dřevorubcem, kuchařem, pedagogickým pracovníkem a novinářem. V roce 2000 ukončil roční rekvalifikační studium Časopisecká žurnalistika a stal se členem Syndikátu novinářů.
Od roku 1985 publikoval stovky článků včetně fotografií širokém spektru periodik: Koktejl, Hospodářské noviny, Britské listy, Mladá fronta, Lidové noviny, a v řadě dalších. Na kontě má několik vlastních fotografických výstav, jak samostatných (Island, Skrytá krása Krkonoš), tak společných (např. Jeden okamžik v Německu, Příběh cestovatele, Výběr magazínu Koktejl) v ČR i v zahraničí. Zároveň se autorsky podílel na čtyřech knihách (Krkonošská čítanka, Čítanka z Jesenicka, Bioindikace a biomonitoring a Na cestě 1). Na jaře roku 2016 pokřtil svou první samostatnou knihu Příběh Martinovy boudy.
V rámci práce u Správy Krkonošského národního parku absolvoval několik zahraničních konferenci a pobytových akcí (Lake District Velká Británie, Touch – Thermal spring Řecko, Environmental Education in Europe Holandsko, Het Wolthuis te Apeldoorn Holandsko) a vedl několika desítek seminářů k ekologické výchově a problematice ochrany přírody a životního prostředí.[zdroj?!] Pro Správu KRNAP napsal brožuru Milování v Krkonoších[3] a Soudobá architektura Krkonoš aneb jak se staví v Krkonoších[4]
Na konci 90. let se stal členem realizačního týmu Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER. Ve funkci garanta programů ekologické výchovy byl odpovědný za realizaci programů ekologické výchovy: mimo jiné vedení a organizace odborných seminářů spolupracoval s: KNO Worldwide, Partners for Democratic Change, Informačním centrem nadací, v letech 1995–1998 spolupracoval s Fakultou sociálně ekonomickou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, Ústí nad Labem. Na přelomu století pracoval jako pedagogický pracovník Centra volného času Lužánky (přírodovědné oddělení) a v letech 2001 2007 jako reportér geografického magazínu Koktejl. Od června roku 2007 pracuje jako šéfredaktor geografického magazínu Travelfocus a zároveň pracuje v pozici volného novináře a vede kurzy fotografie.[zdroj?!] Ve spolupráci s Botanickou zahradou realizuje projekt Fotofata v Praze. Do roku 2016 působil jako lektor fotografických workshopů pro společnost NICOM a.s.[5] V roce 2016 nastoupil na pozici šéfredaktora webového obsahu Prima ZOOM v rámci skupiny FTV Prima.[zdroj?!]. Na přelomu let 2019 2020 absolvovat tříměsíční cestu po jihovýchodní Asi, ze které začal zpracovávat řadu materiálů. Od května roku 2020 publikuje články na nové mediální platformě CNN Prima News[6].
Byl členem Českého svazu ochránců přírody a od roku 1984 je členem Hnutí Brontosaurus (z toho rok v Radě Hnutí Brontosaurus). V letech 1992–2003 byl realizátorem vzdělávacího projektu Zvířetice. Od roku 2011 je členem fotografické skupiny Světloplaši.[zdroj?!]
Má vlastní rubriku pro cestovatele na internetových stránkách ihned.cz, inspirační rubriku cestovatelské fotografie na webu Zoneru – milujemefotografii.cz, bloguje na stránkách týdeníku Respekt. Jeho vášní je cestování, také se v rámci fotografických kurzů věnuje amatérským zájemcům o fotografování. V roce 2015 se stal spoluzakladatelem fotografické Cestovní Agentury Foto-trip zaměřené na fotografické výpravy do zahraničí.
Výstavy
Samostatné výstavy
- Islandský soubor
- Skrytá krása Krkonoš
Společné výstavy
- Jeden okamžik v Německu
- 20. let od pádu Berlínské zdi, mezinárodní putovní výstava
- Výběr magazínu Koktejl
- Příběh cestovatele (foto z Bosny a Hercegoviny)
- Fotofata 2012
- Fotofata 2013
- Fotofata 2014
- Fotofata 2015
Galerie
- Vietnam, 2011
- Ploník chluponosý, foto k projektu Fotofata 2012
- Foto k projektu Tvář města
- Strop Baziliky svatého Petra v sicilském Riposto ve stylu sicilského baroka
Odkazy
Reference
- Petr Březina: Fotograf a pisálek Topi Pigula, 16. 3. 2011
- O jméno Topí válčil dvacet let, magazín E15.cz, 21. 10. 2009, autor neuveden
- PIGULA, Topi. Milování v Krkonoších. První. vyd. Vrchlabí: Správa KRNAP, 2017. 48 s. ISBN 978-80-7535-053-4..
- PIGULA, Topi. Soudobá architektura Krkonoš aneb jak se staví v Krkonoších. První. vyd. Vrchlabí: Správa KRNAP, 2020. 48 s. ISBN 978-80-7535-124-1.
- WWW.NICOM.CZ, NICOM, a s-. Nicom a.s.. NICOM, a.s. - www.nicom.cz [online]. [cit. 2021-10-14]. Dostupné online. (česky)
- PRIMA, F. T. V. Topi Pigula. cnn.iprima.cz [online]. [cit. 2022-02-12]. Dostupné online. (česky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Topi Pigula na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky autora
- Blog autora na respekt.ihned.cz
- Porotce na serveru fotozcest.cz
- Životopis na nicom.cz
- Bakalářská práce Ivy Strouhalové na muni.cz
- Fotograf a pisálek Topi Pigula na milujemefotografii.blog.zive.cz Archivováno 21. 3. 2011 na Wayback Machine
- Rozhovor k připravované knize Příběh Dvoraček a Štumpovky (online v Hradeckém deníku)
- Fotografická talkshow s Topi Pigulou na Kurzyzive.cz
- Autor na CNN Prima News