Tobolka (léková forma)

Tobolka (lat. capsula) je dutá léková forma většinou ze želatiny, různé velikosti, která plní funkci obalu k plnění tuhých nebo lipofilních léčivých látek nebo roztoků. Jsou vejčitého, kulovitého, válcového nebo jiného tvaru. Jsou bezbarvé nebo barevné, popřípadě průhledné. Aplikují se orálně nebo rektálně.

Tobolky

Rozdělení

Měkké tobolky

Jsou lékové formy různého tvaru a pevností želatinové stěny, která tvoří obal ze želatinové hmoty, ve chvíli kdy dochází k plnění dávkovaného lipofilního léčiva. Obal je tvořený z jedné části. Podávají se rektálně nebo orálně. Kapaliny se uzavírají přímo, pevné látky se obvykle rozpustí nebo dispergují ve vhodné pomocné látce. Příklad: omega 3 mastné kyseliny.

Tvrdé želatinové tobolky

Tvoří je dvě duté válcové části, které do sebe zapadají. Do užší části se naplní léčivo, které se uzavře širší částí. Příklad: připravované tobolky v lékárně, např. s methioninem.


Enterosolventní tobolky

Tobolky se zpožděným uvolňováním, které odolávají působení žaludeční šťávy a uvolňují léčivou látku ve střevní tekutině. Obvykle se připravují naplněním tobolek granulemi nebo částicemi s enterosolventním obalem nebo se mohou připravit z měkkých nebo tvrdých tobolek s enterosolventním obalem. Příklady: omeprazol, enzymy slinivky břišní.

Tobolky s řízeným uvolňováním

Tvrdé nebo měkké tobolky, jejichž obsah nebo obal, nebo obojí obsahují pomocné látky, nebo jsou vyrobeny postupem umožňujícím řídit rychlost, místo nebo čas uvolnění léčivé látky. Příklad: aminofylin s postupným uvolňováním, ambroxol s postupným uvolňováním.

Velikosti tobolek a jejich jmenovitý objem

velikost 0001234
sypký materiál (ml) 0,930,680,500,370,280,21
tekutina (ml) 0,840,620,450,330,250,19
Celkový objem kapsle 1,160,810,590,450,330,25

Výroba

Tobolky se vyrábějí ze želatinové hmoty, ta je dobře rozpustná v trávicím traktu. Mohou se ale vyrábět i z jiných látek. Tobolky svůj obsah zpravidla uvolní v průběhu 2 až 3 minut. Charakter želatinového obalu se ovlivní poměrem želatiny, glycerinu a obsahu vody.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.