Tlačítko (GUI)

Tlačítko nebo také stisknutelné tlačítko (od anglického push button) je v grafickém uživatelském rozhraní pravděpodobně jeden z nejpoužívanějších ovládacích prvků, který dovoluje uživateli v aplikaci spustit nějakou určitou událost.

Základní typy tlačítek na Windows XP
Různé typy tlačítek v programu GIMP založené na knihovně GTK+

Popis

Klasické tlačítko má obdélníkový tvar s popiskem uprostřed a běžně se na něj kliká jedenkrát levým tlačítkem myši. Tlačítko také může mít ikonou vedle popisku či místo něj (neplést s panelem nástrojů). Ikona či popisek se mohou při kliku či při najetí kurzorem změnit. Dále je při kliku na tlačítko obvykle vidět „prokliknutí“ tedy zdánlivý malý pohyb tlačítka.

Další typy tlačítek

Dalšími typy tlačítek, jak je vidno z obrázku vpravo jsou zaškrtávací pole (check box), přepínač (radio button) a skupinový rám (group box) a jejich některé samoobslužné ovládací prvky. Do skupiny tlačítek ještě patří přepínací tlačítko (toggle button) (to však na obrázku vpravo chybí).

Tlačítka na Windows

Další typickou vlastností některých tlačítek na operačním systému Windows je, že při vybrání (tzv. získání fokusu) je na jejich obvodě obdélník sestávající z přerušované tečkované čáry.

Voláme-li při programování nějakou funkci, která vytvoří tlačítko (či použijeme tzv. komponentu) operační systém Windows stejně interně zavolá vlastní Windows API funkci CreateWindow() nebo CreateWindowEx().

Ukázka funkce CreateWindowEx

HWND hTlacitko = CreateWindowEx(0,
    TEXT("BUTTON"),
    TEXT("Popisek"),
    WS_CHILD | WS_VISIBLE | BS_PUSHBUTTON,	//BS_PUSHBUTTON=default
    210, 400, 170, 20,	//left, top, width, height
    hOkno,
    (HMENU)idTlacitka,
    g_hInstance,
    NULL);

Poznámka: CreateWindow i CreateWindowEx nejsou ve skutečnosti funkce, ale makra, které volají CreateWindowA nebo CreateWindowW v závislosti na použití Unicode v aplikaci.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Button (computing) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.