Tichá mutace
Tichá mutace je pojmenování pro typ mutace, při níž dojde k substituci báze v tripletu, která nemění aminokyselinu v budoucím bílkovinném řetězci. V tomto významu se jedná o synonymum "synonymní mutace".
Jako "tichá mutace" se vzácně označuje i mutace mimo kódující oblast genu.
Vliv tichých mutací na vznikající proteiny
Dlouho se předpokládalo, že povahu výsledné bílkoviny mohou změnit jen mutace, na jejichž podkladě je zařazena jiná aminokyselina než v původním proteinu, nebo ty, které vedou ke zkrácení bílkoviny. Nové studie toto dogma začínají vyvracet. Ukazuje se, že ke změně terciární struktury bílkoviny a tím i její funkce může dojít i na základě záměny obvyklého kodónu určité aminokyseliny za méně obvyklý. Nedochází tak ke změně pořadí aminokyselin v bílkovinném řetězci, ale je ovlivněna rychlost translace, což vede k nesprávnému skládání proteinu.[1][2][3]
Tiché mutace mohou ovlivňovat funkci genů i bez toho, aby přímo ovlivňovaly povahu výsledné bílkoviny, například změnou regulačních oblastí genů.
Reference
- Kimchi-Sarfaty et al. A "Silent" Polymorphism in the MDR1 Gene Changes Substrate Specificity (Science 315: 525-528)
- Komar (2006) SNPs, Silent But Not Invisible
- Beckman (2006)The Sound of a Silent Mutation. sciencenow.sciencemag.org [online]. [cit. 2009-06-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-10.