Thomas Wedgwood
Thomas Wedgwood (14. května 1771 Staffordshire – 10. července 1805 Dorset), syn Josiaha Wedgwooda, byl hrnčířem, průmyslníkem a později experimentoval společně s Humphrym Davym ve fotografii, je považován za průkopníka a vynálezce v oboru fotografie.
Thomas Wedgwood | |
---|---|
Narození | 14. května 1771 Staffordshire |
Úmrtí | 10. července 1805 (ve věku 34 let) Dorset |
Povolání | vědec, vynálezce a fotograf |
Rodiče | Josiah Wedgwood a Sarah Wedgwood |
Příbuzní | Susannah Darwin[1], Josiah Wedgwood II[1], John Wedgwood[1], Mary Ann Wedgwood[1], Sarah Wedgwood[1] a Paul Foley[1] (sourozenci) |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život
Thomas Wedgwood se narodil 14. května 1771 ve Staffordshire, který je dnes součástí města Stoke-on-Trent v Anglii. Do rodiny s dlouhodobou tradicí výrobců keramiky, vyrůstal a byl vzděláván v Etrurii, kde mu byla během jeho mládí vštípena láska k umění. Během svého krátkého života se sdružoval s malíři, sochaři a básníky, kterým pak byl patronem poté, co v roce 1795 zdědil bohatství svého otce.
Jako dospívající se Wedgwood začal zajímat o nejlepší metodu na vzdělávání dětí a mnoho času trávil studováním dětí. Došel k závěru, že většina informací, které mozek dospívajících přijme, prochází očima a jsou spojeny se světlem a obrazy. Pokoušel se vytvořit stálé obrazy pomocí světla a s nimi zkvalitnit výuku, což ho přivedlo k myšlence vynálezu fotografie.
Wedgwood se nikdy neoženil a neměl děti. Zemřel v anglickém hrabství Dorset.
Průkopník fotografie
Wedgwoodovi je připisován velký přínos za vývoj technologie fotografie – za to, že snad jako první muž vymyslel a vyvinul metodu kopírování viditelného obrazu na bázi chemicky stálého média.
Při svých mnoha experimentech se světlem a teplem – a samozřejmě dusičnanem stříbrným podle rady svého učitele Alexandra Chisholma a členů společnosti Lunar Society – Wedgwood poprvé použil jako cameru obscuru keramický hrnec, který natřel dusičnanem stříbrným a obalil nejprve bílou kůží a posléze papírem. Na papír nechal na slunečním světle otisknout obrys skutečnosti, jejíž obraz vstupoval úzkým otvorem do hrnce. Bylo to první použití metody chemického otisku siluety – profilu objektu – snímaného objektu. Výsledky však byly neúspěšné – Wedgwood neuměl ustálit obraz a ten po čase ztmavl.[2] Jeho hlavním úspěchem byl tisk profilu objektů přímým kontaktem na upravený papír, čímž se vytvořil obraz tvaru na papíře – podobným postupem kopíroval transparentní obrazy na skle přímým kontaktem a vystaveným působení slunečního záření.
Data jeho prvních fotografických pokusů nejsou známé, ale je známo, že o fotografických postupech radil Jamesi Wattovi (1736–1819) asi v roce 1790 nebo 1791. Watt napsal Wedgwoodovi:
„Vážený pane, děkuji Vám za Vaše instrukce o stříbrných obrázcích[3], až budu doma, udělám nějaké experimenty.“—James Watt
Spolupracoval také se svým přítelem anglickým chemikem, experimentátorem, zakladatelem elektrochemie a objevitelem řady chemických prvků Humphry Davy (1778–1829).
Inspirace
Thomas Wedgwood se ve svém počínání nechal pravděpodobně inspirovat obrazem Alchymista objevující fosfor z roku 1771, jehož autorem byl Joseph Wright z Derby.[4]
Quillan Leaf
Otázka autorství fotogramu listu se znovu objevila poté, co byla nabízena k prodeji série fotografií známá jako Quillan Collection v aukční síni Sotheby v New Yorku v roce 2008. Sbírku sestavil v letech 1988-1990 soukromý sběratel umění[5] Jill Quasha.[6]
V kolekci se nacházela fotografie listu, o které myslelo, že autorem je William Henry Fox Talbot, ale když odborník na Talbota pan Larry Schaaf snímek zkoumal, tak prohlásil, že autorem Talbot rozhodně není.[7] Jednalo se o fotogram dnes známý jako Quillan Leaf (List z Quillanu). Vzhledem k určitým spekulacím o tom, kdo mohl obraz vytvořit, Sotheby uvedla v prodejním katalogu pod snímkem "Fotograf neznámý". Zápis katalogu zahrnoval tři stránky dokumentace a poznámky Larryho Schaafa.[8]
V době dražby měl fotogram listu jasný původ. Pocházel z alba, které původně patřilo Henrymu Brightovi z Ham Green v anglickém Bristolu. Původní album obsahovalo původně sedm fotogramů a několik akvarelů a kreseb, ale do doby aukce se dochovaly pouze fotogramy.[9]
Tisk měl na své zadní straně zřetelně jasné písmeno "W" spolu s dalšími písmeny, která vypadala jako iniciály "HB". Po pečlivém studiu tisku Schaaf spekuloval, že "W" by mohlo znamenat iniciály Thomase Wedgwooda, a že fotogram mohl být vytvořen ještě před rokem 1805.[10] Na základě nejistoty týkající se autorství a stáří, Sotheby's stáhl fotogram z prodeje až do výsledků dalšího výzkumu.
Larry Schaaf začal zkoumat možné souvislosti s Henrym Brightem a tehdy známými fotografy v oblasti Bristolu. Zjistil, že písmeno "W" na tiscích používal také William West, o kterém bylo známo, že jako jeden z prvních pořizoval fotografické snímky v Bristolu.[9] Další výzkum ho vedl ke zjištění, že to, co se zdálo jako iniciály "HB", tak byly vlastně písmena "S.A.B." a rukopis odpovídal iniciálům na akvarelech, o kterých se ví, že jejich autorkou je Sarah Anne Brightová. Schaaf dospěl k závěru, že Brightová je také autorkou zmíněné fotografie a v červnu 2015 oznámil své nálezy na přednášce na univerzitě v Lincolnu.[7]
Odkazy
Reference
- Kindred Britain.
- http://www.prodejfoto.com/historie-fotografie-cast-ii.a57.html%5B%5D
- Watt se o nich zmiňuje jako o „Silver Pictures“
- Archivovaná kopie. www.search.revolutionaryplayers.org.uk [online]. [cit. 2010-05-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-20.
- Archivovaná kopie. www.pada.net [online]. [cit. 2019-03-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-03-02.
- VOGEL, Carol. Photographs for Auction [online]. [cit. 2015-08-30]. Dostupné online. (anglicky)
- Larry Schaaf – The Damned Leaf: Musing on History, Hysteria & Historiography [online]. [cit. 2015-07-20]. Dostupné online. (anglicky)
- The Quillan Collection of Nineteenth and Twentieth Century Photographs. [s.l.]: NY: Sothevy’s, 2008. S. 94–97. (anglicky)
- SCHAAF, Larry. Tenpestuous teacups and enigmatic leaves [online]. [cit. 2015-09-12]. Dostupné online. (anglicky)
- Sotheby's Withdraws Potentially Historic Image from Auction--For Now [online]. [cit. 2015-08-30]. Dostupné online. (anglicky)
Literatura
- Litchfield, Richard Buckley (1903). Tom Wedgwood, the First Photographer: An Account of His Life. London, Duckworth and Co. This book includes the whole text of the famous 1802 paper.
- Batchen, Geoffrey (1999). Burning with Desire: The Conception of Photography. MIT Press.
- Gregory, R.L. (2005). "Accentuating the negative: Tom Wedgwood (1771–1805), photography and perception". Perception 34 (5), pages 513–520.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Thomas Wedgwood na Wikimedia Commons
- Biography on the Revolutionary Players website