Thomas Horsfield
Thomas Horsfield (12. května 1773 Bethlehem – 2. června 1859 Londýn) byl americký lékař a přírodovědec, který strávil dlouhá léta v Indonésii a popsal řadu tamních rostlinných i živočišných druhů. Později byl kurátorem sbírek muzea Východoindické společnosti v Londýně.[1][2]
Thomas Horsfield | |
---|---|
Narození | 12. května 1773 Bethlehem USA |
Úmrtí | 24. července 1859 (ve věku 86 let) Londýn Spojené království Velké Británie a Irska |
Povolání | kurátor sbírky, zoolog, ornitolog, botanik, biolog, entomolog a lékař |
Ocenění | člen Královské společnosti |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Životopis
Předkové
Thomas Horsfield byl vnukem Timothyho Horsfielda seniora, který se narodil v Liverpoolu a do Ameriky emigroval v roce 1725.[1] Spolu s bratrem si v New Yorku otevřeli řeznictví. Horsfieldova rodina konvertovala od anglikánství k Moravským bratřím, protestantské denominaci s velkým důrazem na vzdělání. V roce 1748 Timothy Horsfield senior požádal o možnost usídlit se i s rodinou v Bethlehemu v Pensylvánii. Přestěhoval však pouze rodinu, za kterou se přistěhoval až následující rok.[1] Po vyvoření okrsku Northampton County byl jmenován smírčím soudcem. Roku 1763 byl jmenován plukovníkem a sloužil v silách, které hájily hranice před nájezdy Indiánů. Timothy Horsfield senior byl osobním přítelem Benjamina Franklina a je zmiňován v jeho autobiografii. Otcem Thomase Horsfielda byl Timothy Horsfield junior (? – 11. dubna 1789), matkou Juliana Sarah Parsonsová.
Mládí
Thomas Horsfield se narodil v Bethlehemu v Pensylvánii 12. května 1773. Navštěvoval školy Moravských bratří Bethlehemu a Nazarethu. Zaujala jej biologie a lékařství. V roce 1789 promoval z medicíny na Pensylvánské univerzitě, jeho diplomová práce se zabývala účinky jedovatce kořenujícího.[1]
Cesty po Asii
V roce 1790 přijal post chirurga na obchodní lodi China plavící se na Jávu. Při pobytu v Batávii jej velmi zaujaly místní rostliny a jejich medicínské účinky. Od roku 1801 pracoval jako chirurg v koloniální armádě v Nizozemské východní Indii. V roce 1811 převzala kontrolu nad ostrovem britská Východoindická společnost a Horsfield na přání guvernéra a osobního přítele sira Thomase Stamforda Rafflese začal sbírat a studovat místní rostliny a zvířata. V roce 1816 byla Jáva navrácena Nizozemsku a Horsfield se přesunul na Sumatru. Roku 1819 byl kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu nucen oblast opustit a na palubě Lady Raffles se vrátil do Londýna.[1]
Anglie
Po příjezdu do Londýna zůstal v kontaktu s Rafflesem a stal se nejprve správcem a později kurátorem sbírek v muzeu Východoindické společnosti na Leadenhall Street. Tento post zastával až do své smrti. Od roku 1828 byl členem Královské společnosti.[1] Od roku 1838 byl korespondentem nizozemského Královského institutu (dnes Královská nizozemská skademie umění a věd), v roce 1851 se stal zahraničním členem.[3] Od roku 1820 byl členem Linného společnosti v Londýně, kde později zastával pozici viceprezidenta.[1] Při založení Zoologické společnosti v roce 1826 byl jmenován jejím náměstkem. V roce 1833 byl jedním ze zakladatelů Entomologické společnosti.
Thomas Horsfield zemřel ve svém domě v Camden Townu dne 24. července 1859. Je pochován na hřbitově Moravských bratří v londýnské čtvrti Chelsea.[1][2]
Výběr z díla
- Thomas Horsfield (1824) Zoological researches in Java, and the neighbouring islands.
- Thomas Hosrfield & Nicholas Aylward Vigors (1827) A description of the Australian birds in the collection of the Linnean Society; with an attempt at arranging them according to their natural affinities.
- Thomas Horsfield & Robert Brown & John Joseph Bennett (1838–1852) Plantae Javanicae rariores
Taxony pojmenované po Thomasi Horsfieldovi
Horsfieldovo jméno je součástí běžných i odborných názvů řady taxonů rostlin i živočichů, například:
- poletucha Horsfieldova (Iomys horsfieldii)
- kaloň indonéský (Cynopterus horsfieldii)
- bělozubka Horsfieldova (Crocidura horsfieldi)
- netopýr Horsfieldův (Myotis horsfieldii)
- modravec malabarský (Myophonus horsfieldii)
- křivozobka indická (Pomatorhinus horsfieldii)
- želva stepní (Testudo horsfieldii)
- Horsfieldia sp.
a mnoho dalších.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Horsfield na anglické Wikipedii.
- MCNAIR, James B. Thomas Horsfield—American Naturalist and Explorer. Torreya. 1942, roč. 42, čís. 1, s. 1–9. Dostupné online.
- BASTIN, John; MOORE, D. T. The geological researches of Dr Thomas Horsfield in Indonesia, 1801-1819. Bulletin of the British Museum of Natural History (Historical series). 1982, roč. 10, čís. 3, s. 75–115. Dostupné online.
- Thomas Horsfield (1773 - 1859) [online]. Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences [cit. 2016-09-04]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Thomas Horsfield na Wikimedia Commons