Tachovský úl

Tachovský úl byl zaveden kolem roku 1965 ve Státním statku Tachov. Základem úlu je univerzální uteplený nástavek na devět rámků míry 39×24 cm. Tuto tzv. Adamcovu rámkovou míru používá většina českých včelařů což umožnilo tachovské včelí farmě vyrábět včelařský materiál a pomůcky i pro širokou veřejnost.

V době silné izolovanosti Československa nebyla Adamcova rámková míra špatnou volbou. Univerzální tachovský nástavek může být bez úprav použit v plodišti nebo jako medník. I ostatní díly úlu: dna, stropy, mřížky, krmítka, byly používány jako stavebnice. Což se výrazně projevilo při tzv. tachovském způsobu včelaření.

Státní statek Tachov provozoval s tachovskými úly rozsáhlé včelařské kočování k plodinám a do lesů za medovicovou snůškou. Jeden pracovník byl schopen při návštěvě stanoviště obsloužit čtyřicet úlů. Praktické zkušenosti tachovského včelaření byly posléze publikovány a velmi pozitivně ovlivnily způsob včelaření českých včelařů.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.