Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (zkráceně TDKIV) je oborová výkladová databáze vysvětlující významy odborných termínů z oblasti knihovnictví, informační vědy a souvisejících vědních disciplín a zároveň je překladovou databází uvádějící anglické ekvivalenty jednotlivých českých termínů. Vznikla v letech 2001–2002 v rámci projektu Národní knihovny České republiky (za podpory Ministerstva kultury ČR) a je stále doplňována a aktualizována. Spravuje ji Knihovnický institut Národní knihovny ČR. Databáze je určena především pro knihovníky, informační pracovníky a další odborníky v oblasti knihovnictví, informační vědy a souvisejících oborů a také pro studenty jmenovaných oborů i pro jakékoli zájemce.

Příklad zobrazení hesla v TDKIV

Obsah databáze

V databázi jsou vysvětleny významy termínů (výklad zpracovaný odborníky a výklad převzatý z technických norem), vedle toho nabízí překlady termínů do anglického jazyka, jejich české ekvivalenty (synonyma apod.) a odkazy na další termíny s blízkým významem. U jednotlivých výrazů jsou také uvedeni autoři jejich zpracování a použitá odborná literatura.

Tematický záběr databáze je poměrně široký. Zahrnuje termíny týkající se typologie tištěných a elektronických dokumentů, doplňování a ochrany knihovních fondů, katalogizace, bibliografie, knihovnických a informačních služeb, typologie knihoven, informačních technologií, internetu, databází, knihovědy, informačního vzdělávání, nakladatelské činnosti a knihtisku, autorského práva a legislativy související s knihovnictvím.

V květnu roku 2015 databáze obsahovala cca 4900 termínů.[1]

Vyhledávání v TDKIV

Databáze TDKIV nabízí základní vyhledávání, prohlížení rejstříků, vyhledávání pomocí jazyka CCL a kombinované vyhledávání ve více bázích najednou, tj. v TDKIV, KZK (Databáze zkratek pro knihovnictví a informační obory) a KSL (Česko-anglický a anglicko-český slovník knihovnických termínů).

Veřejnosti je přístupná také pracovní verze terminologické databáze, která obsahuje navíc ve srovnání s oficiální verzí nově zapsané termíny, o jejichž zařazení do TDKIV ještě nebylo rozhodnuto, termíny zpracované v různých fázích a termíny vyřazené z TDKIV.

Reference

Literatura

  • HAVLOVÁ, Jaroslava. Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) : aktuální stav. Knihovna : knihovnická revue. 2009, roč. 20, čís. 2, s. 68–72. Dostupné online. ISSN 1801-3252.
  • HAVLOVÁ, Jaroslava. Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV): možnost spolupráce veřejnosti při její tvorbě. Čtenář : měsíčník pro knihovny. 2009, roč. 61, čís. 11, s. 415. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-19. ISSN 0011-2321. Archivováno 19. 10. 2010 na Wayback Machine
  • SCHWARZ, Josef. Vybrané teoretické a metodologické problémy terminografie: poznatky z tvorby české terminologické databáze knihovnictví a informační vědy. Národní knihovna. 2003, roč. 14, čís. 1, s. 21–41. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-21. ISSN 0862-7487. Archivováno 21. 2. 2012 na Wayback Machine
  • VACHKOVÁ, Marie. Databáze TDKIV očima lexikografa. Knihovna. 2008, roč. 19, čís. 1, s. 92–102. Dostupné online. ISSN 1801-3252.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.