Světelné přejezdové zařízení

Světelné přejezdové zařízení (nebo také výstražník) je zařízení pro informování účastníků pozemní komunikace, zda je bezpečně možno přejít nebo přejet přes železniční přejezd.

Výstražník typu VÚD v obci Linhartovy
Výstražník typu AŽD 97 v Praze-Holyni

Použití v Česku

Výstražník typu AŽD 71 ve Františkových Lázních

V Česku se používají následující typy výstražníků: VÚD (někdy chybně uváděno jako VÚD 62), SSSR (poslední přejezd s výstražníky SSSR jsme do 14. 12. 2018 mohli najít v Otradovicích), WSSB, AŽD 71, AŽD 97, AŽD LED-PV, AŽD VLJ-Z nebo také výstražníky od Scheidt & Bachmann.

Světelné přejezdové zařízení je doplněno zvonkem. Nejčastější zvonky, se kterými se lze setkat, jsou elektronické zvonky 1. a 2. generace (ZV-01 a ZV-02) od společnosti AŽD Praha. Dále také zvonek klasický a bzučák, jenž se nachází už jen v Zadní Třebani. Občas se používá i zvonek od Scheidt & Bachmann.

Železniční výstražníky se používají i u tramvajového křížení s pozemní komunikací. V Jablonci nad Nisou, nedaleko zastávky Brandl, se nacházejí výstražníky typu AŽD 71. Tyto výstražníky jsme mohli najít i ve Vratislavicích nad Nisou. Poté byly vyměněny za speciální semafor.

Výstražník může mít i pozitivní (bílé) světlo, které znamená, že se k přejezdu neblíží železniční vozidlo a řidič může projet rychlostí až 50 km/h. Pokud na výstražníku toto světlo není či nebliká, řidič smí projet maximálně 30 km/h.

Světelné přejezdové zařízení může být doplněno závorami s elektromotorickým nebo hydraulickým pohonem. Závora může být doplněna plůtkem proti podlézání. Výstražníky - stejně jako přejezdy bez světelné signalizace - jsou doplněny výstražným křížem, který upozorňuje na úrovňové křížení pozemní komunikace s železnicí.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.