Suspenzní polymerizace

Suspenzní polymerizace je druh radikálové polymerizace, při které vzniká polymer z monomeru ve fázi, která nerozpouští monomer ani polymer. Využívá se například k výrobě polyvinylchloridu, polystyrenu a polymethylmethakrylátu.[1]

Mikroskopický snímek kopolymeru PMMA vyrobeného suspenzní polymerizací
Obrázek částic PMMA pořízený pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu

Rozdělení

Suspenzní polymerizace se dělí na dva druhy podle tvaru částic vznikajícího polymeru. Při kapkové polymerizaci je polymer rozpustný v monomeru a vytváří se hladké průhledné kapky. Při práškové polymerizaci se polymer nerozpouští v monomeru a částice polymeru jsou nepravidelné.[2] Vzhled polymeru je možné změnit přidáním kapaliny nerozpustné v kapalné fázi reakční směsi, čímž se změní rozpustnost polymeru v monomeru, čímž lze také ovlivňovat poréznost produktu.[3]

Velikost částic polymeru může být od 100 nm do 5 mm, záleží na rychlosti míchání reakční směsi, objemovém zlomku monomeru, koncentraci a vlastnostech použitého stabilizátoru a viskozitě reaktantů, což lze popsat touto rovnicí:

kde d je průměrná velikost částic, k v sobě zahrnuje vlivy tvaru nádoby, Dv je průměr reakční nádoby, N je rychlost míchání, νm je viskozita monomeru, νl je viskozita kapalné fáze, ε označuje napětí mezi fázemi a Cs je koncentrace stabilizátoru. Požadované velikosti částic se obvykle dosahuje změnou rychlosti míchání.

Odkazy

Související články

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Suspension polymerization na anglické Wikipedii.

  1. E. Vivaldo-Lima; P. Wood; A. Hamielec. An Updated Review on Suspension Polymerization. Industrial & Engineering Chemistry Research. 1997, s. 939–965.
  2. Costas Kotoulas; Costas Kiparissides. A Generalized Population Balance Model for the Prediction of Particle Size Distribution in Suspension Polymerization Reactors. Chemical Engineering Science. 2006, s. 332–346.
  3. R. Arshady. Suspension, Emulsion, and Dispersion Polymerization: A Methodological Survey. Colloid and Polymer Science. 1992, s. 717–732.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.