Super I/O

Super I/O je skupina komunikačních zařízení (I/O kontrolerů), která se začala používat na základních deskách osobních počítačů na konci osmdesátých let. Původně se jednalo o přídavné karty, které byly postupně integrovány na základní desku.

Schéma běžné základní desky v PC s integrovanou podporou mnoha zařízení na desce i s možností rozšíření pomocí slotových konektorů různých sběrnic.

Super I/O čip v sobě kombinuje rozhraní pro různá zařízení s nízkou přenosovou rychlostí.

Obvykle obsluhuje komunikaci s těmito periferiemi:

Super I/O chip může obsluhovat i rozhraní pro další zařízení jako je gameport nebo infra port. V některých čipech je také zabudována kontrola otevření skříně počítače. Obsluhou mnoha zařízení v jednom čipu je redukován počet součástek osazených na základní desce a tím je zlevňována výroba základní desky.

Původní super I/O čipy používaly komunikaci přímo s CPU pomocí ISA sběrnice. S tím, jak se v PC začala místo ISA sběrnice používat sběrnice PCI, se ze super I/O čipů stával jediný důvod používání ISA sběrnice na základní desce.

Moderní super I/O používají pro komunikaci s CPU tzv. LPC sběrnici místo ISA. LPC sběrnice je běžně připojena na jižní můstek základní desky.

Existuje mnoho společností, které vyrábějí tyto super I/O čipy, například Nuvoton, ITE, Fintek, and SMSC. National Semiconductor vyráběl super I/O do roku 2005, kdy tuto část výroby prodal firmě Winbond.

ITE Super I/O čip
Smsc Super I/O čip na základní desce IBM

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Super_I/O na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

  • Seznam super I/O čipů
  • Superiotool je linuxový nástroj pro detekci super I/O čipu s podrobnými informacemi o jednotlivých typech.
  • lm-sensors obsahuje nástroje pro detekci super I/O čipu instalovaného na základní desce.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.