Steve King

Stephen B. King (* 4. července 1941) je americký podnikatel a politik, který od roku 2017 působí jako velvyslanec Spojených států amerických v České republice. Je členem Republikánské strany a je zakladatelem společnosti King Capital LLC, investiční a realitní společnosti. Předtím pracoval ve Federálním úřadu pro vyšetřování (FBI) jako agent a v roce 1988 se neúspěšně snažil o nominaci za republikánskou stranu do Senátu USA ve státě Wisconsin.

Steve King
Narození4. července 1941 (80 let)
Indianapolis
Alma materWestern Illinois University
Povolánípolitik
Politická stranaRepublikánská strana
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

King se narodil v Indianapolis v Indianě a vyrostl v Chicagu ve státě Illinois. V roce 1963 získal bakalářský titul v oboru společenských věd a v roce 1966 magisterský titul v oboru politologie na Western Illinois University. V letech 1963–1966 pracoval jako učitel sociálních věd v Rushville ve státě Illinois a poté do roku 1967 jako asistent školního dozorce ve stejné školní čtvrti.

V červnu 1972, při vloupání do komplexu Watergate, jež vedlo k rezignaci prezidenta Richarda Nixona v srpnu 1974 a které bylo součástí akce, která zahrnovala sledování, odposlouchávání, diskreditaci politických protivníků a další nezákonné aktivity financované z částečně ilegálních fondů, byl King bezpečnostním agentem Výboru pro znovuzvolení prezidenta, který byl pověřen, aby unesl a zadržel Marthu Mitchellovou, manželku tehdejšího ministra spravedlnosti Spojených států, Johna N. Mitchella. Podle výpovědi Mitchellové ji King držel v jejím hotelovém pokoji proti její vůli aby jí zabránil mluvit s novináři, přičemž použil hrubou fyzickou sílu. King Mitchellovou mimo jiné držel svou vahou na posteli, přitiskl jí ke zdi a poté jí bránil v pohybu, zatímco jí bylo injekčně podáváno sedativum. [1] Plán únosu paní Mitchellové později potvrdil James McCord, jeden z pachatelů vloupání do Watergate.[2] Mitchellovou po několika dnech v zajetí vystopovala novinářka Daily News, Marcia Kramer. Mitchellovou popsala jako "zmlácenou ženu, která měla na pažích šokující modré a černé podlitiny."[3] King nepopřel své zapojení v zadržení paní Mitchellové, popírá však části jejího příběhu.[4] Sean Bartlett, mluvčí demokratů v Senátním výboru pro zahraniční vztahy, uvedl, že Kinga požádali, aby se k tomuto incidentu vyjádřil před senátem[2] v rámci přijímacího procesu do role příštího velvyslance Spojených států v České republice. „Po výslechu a zhodnocení jeho další kvalifikace a odpovědí na otázky týkajících se řady dalších záležitostí, došli členové výboru k závěru, že neexistují důkazy nebo důvody k oddálení jeho jmenování,“ uvedl Bartlett.[5] Kingovo jmenování bylo odhlasováno Senátem bez námitek.

Je ženatý s Karen. Mají tři děti.

Reference

  1. CADDEN, Vivian. "Martha Mitchell: The Day the Laughing Stopped". McCall's. December 7, roč. 2011. Dostupné online. (Anglicky)
  2. McCord Declares That Mrs. Mitchell Was Forcibly Held. New York Times [online]. 0362-4331 [cit. 2020-12-03]. Roč. 1975. Dostupné online. ISSN 0362-4331. (Anglický)
  3. STEIN, Jeff. Trump Ambassador Beat and 'Kidnapped' Woman in Watergate Cover-Up: Reports. Newsweek [online]. 12. listopad [cit. 2020-12-03]. Roč. 2017. Dostupné online. (Anglicky)
  4. "The Xoff Files: Steve King's non-denial denial". web.archive.org [online]. 19. srpna [cit. 2020-12-03]. Roč. 2017. Dostupné online. (Anglicky)
  5. STEIN, Jeff. Trump Ambassador Beat and 'Kidnapped' Woman in Watergate Cover-Up: Reports. Newsweek [online]. 12. listopadu [cit. 2020-12-03]. Roč. 2017. Dostupné online. (Anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.