Stanisław Sommer

Stanisław Sommer, pseudonym "Makina" (12. listopadu 1923 v Jaworznu6. dubna 2002 ve Varšavě) byl desátník polské armády, fotograf a spisovatel.

Stanisław Sommer
Narození12. listopadu 1923
Jaworzno
Úmrtí6. dubna 2002 (ve věku 78 let)
Varšava
Povolánífotograf
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stanisław Sommer: Varšavské povstání, Zdzisław Zołociński "Piotr" (vpravo) a vojáci z čety por. „Szczęsny“ od praporu „Czata 49“ v polovině srpna na dvoře domu tvořícího předsunutou povstaleckou základnu na rohu ulic Bonifraterská a Żoliborská

Druhá světová válka

Během okupace byl vojákem u sapérů „Varšavské kompanie“ u 27. volyňské divize Zemské armády. Bojoval na Volyni, kde mu byl udělen Řád Virtuti Militari.

Do Varšavy se vrátil na konci července 1944. Účastnil se Varšavského povstání jako voják praporu „Czata 49“, bojoval v oblastech Wola, Czerniakow a Starého Města. Dne 12. srpna 1944 byzl raněn během bojů v oblasti Stawki, na předmostí Czerniakowski, 20. září 1944 překročil řeku Vislu ve skupině raněných z praporu „Czata 49“. Z fotografií, které pořídil během Povstání, se dochoval asi tucet roliček filmu z oblasti Starého Města Fotografoval fotoaparátem Contax. Během okupace bydlel s kapitánem Bronisławem Bachlińským na jedné adrese, v ulici Hoża 42 ve Varšavě.

Povstalecká bojová stezka

Wola - Staré Město - kanalizace (podstavná jednotka na pl. Bankowy) - Śródmieście - Horní Czerniaków. Udělal řadu povstaleckých fotografií praporu „Czata 49“, včetně vojáků z čet por. "Piotra" a "Czarny" na ul. Wolska (2 fotografie), puškařství na ul. Karolkowa, četa „Piotr“, četa „Szczęsny“ v tak zvaném Domu Bankowy na rohu ul. Bonifraterska a Przebieg (3 fotografie), sestra "Xenia", poručík "Piotr".

Stanisław Sommer: Varšavské povstání, vojáci z jednotky por. Zdzisława Zołocińského „Piotra“ z praporu „Czata 49“ na ulici Wolska v Karolkowa ve Wole, 4. srpna 1944

Fotografie

Po válce Stanisław Sommer pokračoval ve vzdělávání a získal titul Mgr. Ing. Autor knih o fotografii: "Negativní a pozitivní proces ve fotografii" (1955) , "Fotografie na nestandardní materiály, Vademecum fotografa" (1956) . Působil také na Varšavské univerzitě jako chemik se specializací na fotochemii, byl spoluvydavatelem měsíčníku Fotografia a spoluautorem velké fotografické výstavy Warszawa oskarża.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stanisław Sommer na polské Wikipedii.

    Související články

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.