Solidární přirážka (Německo)

Solidární přirážka (něm. Solidaritätszuschlag, lidově Soli; někdy též v české literatuře označována jako solidární daň[1]) je součástí daňové soustavy Spolkové republiky Německo. Jedná se o přirážku, která je ukládána k dani z příjmů, dani z kapitálových příjmů a korporátní dani sjednoceného Německa.

Smyslem přirážky bylo podpořit restrukturalizaci spolkových zemí bývalého Východního Německa a překonat jejich zaostalost za západními spolkovými zeměmi. Výše přirážky činila 7,5 % a původně měla být pouze jednoroční (od 1. 7. 1991 do 30. 6. 1992). V roce 1995 byla obnovena, o tři roky byla její sazba snížena na 5,5 %. Zrušení uvedené přirážky je politiky stále odsouváno do budoucna.

Přirážka, která měla být původně jen dočasným opatřením, budí značné kontroverze. V jejím prodlužování je spatřována protiústavnost. V roce 2013 některé chudší regiony v bývalém Západním Německu požadovaly participaci na výnosech z této daně.

Odkazy

Reference

  1. Např. Irah Kučerová, Střední Evropa. Komparace vývoje středoevropských států. Praha, Karolinum, 2015, s. 149.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.