Snails Kunovice

Snails Kunovice je český softballový klub z Kunovic u Uherského Hradiště. Domácím hřištěm je kunovská Mlatevňa.

Snails Kunovice
NázevSoftballový klub
Snails Kunovice, z.s.
AdresaPanská 25, 686 04 Kunovice
Založen1987
StadionKunovská Mlatevňa
Cihlářská, 686 04 Kunovice
PředsedaMilan Zedník
Trenér ženMilan Zedník, Lubomír David
Trenér mužůOndřej Blaha, Tomáš Kotulan, Přemysl Vícha
Soutěž ženExtraliga žen
Soutěž mužůExtraliga mužů
Klubové barvyžlutá a modrá(navy) ( )

Historie softballu v Kunovicích

Začátky softballu v Kunovicích sahají až do osmdesátých let. Skupina nadšených sportovců za pomoci Domu Dětí a Mládeže začala provozovat tento sport na palouku v Kunovském lese a posléze na školním hřišti 5. ZŠ Uherské Hradiště.  Díky velkému prvotnímu zápalu vyvstala nutnost pravidelné celoroční soutěže. Nadšenci z kroužku DDM Uh. Hradiště tak zakládají oddíl softballu pod hlavičkou TJ Let Kunovice a přesunují svoji činnost na staré škvárové hřiště v Kunovicích. Jelikož v této době neexistovala na Jižní Moravě žádná pravidelná soutěž, tým se v roce 1990 zúčastní přeboru severní Moravy a umísťuje se na druhém místě. V roce 1992 se kvalifikuje na Mistrovství ČR v Plzni. Na tomto mistrovství tým sahá po historickém úspěchu, ale nakonec v klíčovém zápase neuspěl a končí na třináctém místě. Zahájil tím sérii čtyř neúspěšných pokusů kvalifikovat se do druhé nejvyšší softballové ligy. V roce 1993 tým změnil název na Molus Kunovice.

Společně s DDM pořádá pravidelné turnaje neregistrovaných hráčů pod názvem O putovní krávu. Právě na tomto turnaji si poprvé nasazuje rukavici na ruku mnoho budoucích hráčů a hráček. Také turnaj mužů O flašku slivovice patří k oblíbeným turnajům, na který přijíždějí týmy z celé ČR. Kromě mužského týmu se oddíl snaží vytvořit tým dívek a mládeže.

Paralelně vzniká v roce 1992 v Uherském Hradišti pod hlavičkou Sokola druhý oddíl složený především z hráčů mládežnické kategorie. Během prvních dvou let vytvoří oddíl čtyři družstva (muže, ženy, juniorky a kadety). Začíná se aktivně podílet na činnosti České softballové asociace, tvořit základnu rozhodčích a vychovávat trenéry. Týmy Sokola Uh. Hradiště se rok od roku zlepšují. Ženy v roce 1994 postupují do Moravské ligy a v roce 1995 bojují o postup do I. ligy a následně do nově vznikající II. ligy žen. V roce 1996 tým mužů převzal po Molusu vítěznou štafetu v Jihomoravském přeboru. Společně s týmem žen začíná snaha o postup do celostátních soutěží (2. liga).

V roce 1997 díky zániku týmu Molus Kunovice je družstvo mužů Sokola Uh. Hradiště posíleno o několik zkušených hráčů a v roce 1998 dochází ke změně názvu na Snails Kunovice. Po zániku klubu v Kunovicích se právě Sokol přesunuje na škvárové hřiště do Kunovic.

Na přelomu tisíciletí dochází konečně k prolomení bariéry celostátních soutěží. Tým mužů i žen několik let kralují Jihomoravskému přeboru. Muži v Kostelci nad Orlicí pod vedením Pavla Němce a ženy v Chocni pod vedením Pavla Křiváka procházejí kvalifikací a oba týmy v průběhu několika minut postupují do 2. ligy mužů resp. žen. Tímto úspěchem začali Šneci psát novou historii. Tým mužů ve druhé lize úspěšně působil sedm let a historicky nejúspěšnějším rokem se stala sezóna v roce 2007, kdy pod vedením Milana Zedníka vybojovali v dramatickém finále 2. ligy s PV Praha účast v nejvyšší soutěži - v 1. lize. Ženy po několikaleté pauze se do 2. ligy vracejí v roce 2006 pod vedením Barbory Štěrbové a Jany Fornůskové. V roce 2010 pak napodobují muže a také ony postupují do Extraligy žen.

Právě v tomto období dochází k největšímu rozmachu. Oddíl Snails Kunovice pracuje  aktivně s mládeží. Má týmy ve všech mládežnických kategoriích, organizuje regionální školskou ligu, Burčákový turnaj ve slowpitch a mnoho dalších sportovních a společenských akcí.

Snails Kunovice se řadí mezi největší softballové oddíly v ČR.

Softball v TJ LET Kunovice a SM Molus Kunovice

Před 30 lety se poprvé vydali softballisté Kunovic pod hlavičkou DDM Uherské Hradiště za hranice okresu jako nový tým. První seznámení se softballem mohla většina z nás prodělat díky turnaji neregistrovaných hráčů O Putovní krávu. Parta nadšenců z Domu dětí a mládeže kolem Stanislava Zelinky a Aleše Sazmy pořádala tento turnaj pravidelně již od poloviny 70. let. A právě na něm nalezneme první stopy obou budoucích softballových sdružení. Právě na něm se v roce 1987 utvořilo jádro týmu, který v roce 1988 vyrazil na svůj první velký turnaj, aby v bojích O metu mikrofóra zanechal první kunovickou stopu. Růžová plyšová kráva pak přilákala i další nadšence, kteří se v pozdější době stali oporami hradišťského týmu. Turnaj, který se konal vždy na přelomu září a října na škvárovém hřišti v Kunovicích, v areálu Základní školy na Mojmíru či škvárovém hřišti v Uherském Hradišti, tak nedílně patří do historie kunovického softballu.

V roce 1987 se rozhodlo několik nadšenců, pod vedení Petra „Pegase“ Fornůska a Jaroslava „Cáry“ Verbíka, že svoji zábavu začnou dělat organizovaně a sjednotili se k pravidelné činnosti. Útočiště naleznou na palouku Kunovského lesa, a snad právě proto se, tenkrát ještě část Uherského Hradiště, objevuje i v názvu. Pro zimní přípravu pak tým využívá tělocvičnu Základní školy na Mojmíru. Historicky prvním turnajem, kde se Kunovice představily, byl turnaj v Kyjově. První velkou akcí se stává série turnajů O metu mikrofóra, na které tým vyráží v roce 1988. Na finálovém turnaji se mu hned podaří ukořistit vynikající 4. místo. Jedná se v té době o jednu z největších softballových akcí v Československu. Systémem regionálních turnajů se tým prokousává až na finálový turnaj, který se koná v Mladých Bukách. Na tento úspěch klub naváže o rok později, když na stejném turnaji kunovičtí borci obsadí 5. místo. Tým funguje pod hlavičkou Domu dětí a mládeže v Uherském Hradišti, díky kterému se daří sehnat materiální vybavení až z daleké Kuby.

Dne 11. 11. 1989 vyráží tým do Prahy, aby přátelskými zápasy na Letenské pláni symbolicky uzavřel jednu část softballové historie. Sametová revoluce přinese našemu sportu opravdový začátek rozvoje. Amerikanizace softballu mu v minulém režimu držela přistřižené křídla. Listopad 89´ mu však umožnil rozkvět. Československý svaz softballu a baseballu vznikl sice již v roce 1976, ale pravidelné celostátní soutěže se podařilo založit až v roce 1991 (1. liga žen). Důležitým prvkem pak bylo rozdělení baseballu a softballu také v České republice a vznik samostatné České softballové asociace k 1. 1. 1993.

V roce 1990 tak kunovičtí softballisté vstupují do řádných soutěží pod hlavičkou Tělovýchovné jednoty Let Kunovice. Oddíl tím získává významné zázemí na škvárovém hřišti v Kunovicích. Na jejich škodu je však jihomoravská soutěž v tomto roce zrušena a většina softballových týmů přechází na baseball. Kunovice tak musí situaci vyřešit odehráním soutěže na Severní Moravě. Ani tato komplikace jim však nezabrání, aby obsadily výborné 2. místo. V tomto roce také spatří světlo světa nový turnaj O flašku slivovice pořádaný právě kunovickým oddílem a brzy si najde velké množství nápadníků. Kunovičtí vyjíždějí na turnaje do Holic či Kojetína a pomalu se stávají nejaktivnějším klubem na Jižní Moravě. Díky nově vzniklým týmům ve Zlíně, Luhačovicích a Uherském Brodě se v roce 1991 vrací soutěž zpět na Jižní Moravu a Kunovice v ní triumfují. 1. místo pro ně znamená postup na Mistrovství ČSFR, které bylo určeno pro vítěze jednotlivých oblastí. Celostátní liga mužů vznikla až v roce 1993. Turnaj se uskutečnil v Sezimově Ústí, 11. místo sice znamená zklamání, ale i tak se jedná o jeden z nejúspěšnějších roků. Vítězství na turnaji v Sezimově Ústí, 1. místo na turnaji ve Skalici, 5. místo na velmi kvalitním turnaji v Radotíně. V oddíle se navíc začínají rozjíždět také týmy žen a žáků, které se během roku zúčastní několika přípravných turnajů.

Molus Kunovice na Mlatevňi

V roce 1992 pořádají Kunovice již 3. ročník turnaje O flašku slivovice. Zda se jednalo o kvalitní ročník k výrobě alkoholu, si již pamětníci nepamatují. V každém případě se jednalo o velmi kvalitní turnaj, který se uskutečnil v areálu Na Širůchu ve Starém Městě. Účastníky turnaje byli kromě domácích ještě týmy: Chemie Praha (s celou řadou českých reprezentantů), TJ Slávia Košice (několika násobný Mistr Slovenska), Outmen Skalica, SC Zlín, TJ Slávia VŠCHT Pardubice, DDA TJ Slovan Luhačovice, SO TJ VSŽ Košice, SCFW Uherský Brod. A jaká byla soupiska kunovického týmu? Trenér Milan „Čiko“ Říha se mohl opřít o kapitána týmu Pavla Otta. Na prkno mohl postavit Radima „Hadžu“ Náplavu, Rosťu Klimánka a Libora Nakielného. V sestavě se pak objevují jména jako Jakub „Houba“ Hřib, Pavel Buják, Víťa Šesták, Petr „Kuřa“ Kuřímský, Roman „Kraken“ Hradský, Robert Stojanov, Bedřich Vaculík, Petr „Pegas“ Fornůsek, Jara „Cára“ Verbík, Víťa Macháň, Přemysl Šipka, Milan „Mlha“ Zábranský, Zdeněk „Cico“ Štěrba, Václav Lapčík, Karel Ott a Martin Hradský.

Oblastní soutěž Kunovice suverénně vyhrávají a znovu mají právo bojovat s nejlepšími celky o titul Mistra ČR. Naposled se však jedná o jednorázový turnaj. Ten je navíc kvalifikací do nově vznikající 1. ligy mužů. Porážka od Kladna o jeden bod však velký sen překazí. Ani v roce 1993 si kunovičtí nenechají vzít vítězství v Jihomoravské soutěži mužů. V základní části najdou jen jedenkrát přemožitele a v závěrečné play-off o postup do kvalifikace si snadno poradí s Luhačovicemi. V Plzni se tak mohou kvalifikovat do nejvyšší soutěže mužů, ale dvě těsné porážky (Kadaň 4:5, Kladno 5:6) znamenají brzký konec nadějím. Nově vznikající 2. liga mužů však nabízí další šanci. Ani v této kvalifikaci však Kunovice neuspějí. Kunovice na konci sezóny doplňují svůj název na SM MOLUS Kunovice. Pro hledače záhad je toto slovo také oříškem. Vysvětlení by však nalezl v jednom z tehdejších humoristických časopisů, kde inspiroval kunovické hráče vtip od Petra Urbana.

V mužské soutěži nadále vládne SM MOLUS Kunovice, i když vítězství si zajistí až v posledním zápase sezony. Ani v tomto roce však kvalifikací nedokáže projít. Nikdo netuší, že je to poslední pokus. Při letním soustředění týmu Sokola UH v Hluku v srpnu 1996 pak dojde k posledním zápasům tohoto týmu. K přípravnému zápasu tam za Sokolem dorazí tým MOLUSU. Nikdo netuší, že se jedná o poslední derby obou týmů a dokonce o poslední odehraný zápas kunovického týmu. Na podzimní část sezóny se již tým nesejde a soutěž nedohraje.

Softball v Sokol Uherské Hradiště

V roce 1992 dochází k významné softballové události. Pod křídly Sokola Uherské Hradiště vzniká nový softballový klub. Nadšenci Pavel „Medvěd“ Němec a Pavel „Křivin“ Křivák ze skautské skupiny Psohlavci se rozhodnou nalákat několik dětí ze svých oddílů a začít se věnovat softballu intenzivněji. Pravidelné tréninky se konají opět symbolicky na palouku Kunovského lesa. V zimě pak nový klub trénuje ve stísněných prostorách Sokolovny v Uherském Hradišti. Tým se zúčastňuje několika mládežnických turnajů, včetně tradiční Putovní krávy.

Tým Sokola na Mlatevňi

Sokolové pokračují v mládežnické kategorii s výchovou hráčů i v dalších letech. Hned na jaře roku 1993 pořádají turnaj neregistrovaných O rozmrzlého tučňáka. V průběhu sezóny pak následuje účast na dalších. Stěžejní rozhodnutí však přichází na podzim, kdy se oddíl rozhodne postavit do další sezóny družstvo mužů a družstvo žen do Oblastních přeborů.

V roce 1994 tak dochází k prvnímu derby mezi SM MOLUS TJ Kunovice a Sokolem Uherské Hradiště. Nejprve se soupeři setkají v jarním turnaji O flašku slivovice a následně poprvé také v zápasech Oblastního přeboru. Oba zápasy končí vysokým vítězstvím favorita z Kunovic. Po vzájemné dohodě hrají všechny týmy v Kunovicích na škvárovém hřišti, které společnými silami začíná dostávat podobu softballového areálu. Kluby začínají spolupracovat v mládežnických kategoriích a jen díky přestupu dívek z Kunovic se podaří Sokolu postavit ženskou soutěž. A v ní si sokolské „Happiny“ vedou výborně. Tři porážky za celou sezónu sice stačí jen na 2. místo, ale i tak znamenají postup do Moravskoslezské divize žen na rok 1995. K tomu navíc přidávají výhru na vlastním turnaji O Hradišťskou šišu. V roce 1994 se uskuteční také první mužské derby v Oblastním přeboru. Přesně 29. května 1994 v 15 hodin. Začínající tým Sokola nemá žádnou šanci proti na vrcholu hrajícímu týmu SM MOLUS TJ Kunovice a tak první historické soutěžní derby končí výsledkem 8:1.

Rok 1995 je především rokem žen. Sokolky dokáží v jarní části odehrát výborné zápasy a zaslouženě zvítězí v Moravskoslezské divizi žen. To znamená, že se mohou v červenci zúčastnit kvalifikace o 1. ligu žen. V silné konkurenci sbírají především cenné zkušenosti. Ty se jim pak mohou hodit v podzimní části, kdy probíhá dlouhodobá baráž o nově vznikající 2. ligu žen. Přes dobré výkony se jim však postoupit nepodaří. Obrovského úspěchu dosáhne Sokol UH na mládežnické úrovni. Na Mistrovství České republiky mladších juniorů v Chomutově tým pod vedením Pavla Němce vybojuje bronzové medaile. V tomto roce dojde ještě k jedné významné události. Sokol Uherské Hradiště do soutěží vyráží v nových dresech. Po dlouhých diskuzích si oddíl vybírá žluto-modrou kombinaci, která nadlouho určí směr barev kunovického softballu.

Spolupráce mezi oběma subjekty je však chladná. Sokol je nucen hrát své zápasy na škvárovém hřišti v Uherském Hradišti, kde také i trénuje. Areál v Kunovicích tak začíná chřadnout. Tradiční turnaj O flašku slivovice se v něm hraje naposledy. Poprvé a bohužel také naposledy se uskuteční letní turnaj pod názvem Radegast Cup. Poprvé se však objevují také jiné turnaje. Hráči a hráčky Sokola se rozhodnou v příjemném sportovním komplexu v Hluku uspořádat závěrečné rozloučení se sezónou. Světlo světa tak spatří Burčákový turnaj ve slowpitch smíšených týmů. Běh po metách opačným směrem, místo dresů masky a především uvolněná nálada se brzy proslaví a stane se velkým lákadlem pro týmy z celé České republiky. V Hluku se také uskutečnil 1. ročník mužského turnaje Prezzulan Cup.

Sokol ženy v Praze na Kotlářce

V roce 1996 jsou vzájemné vztahy obou klubů na bodu mrazu. Sokol hraje své soutěžní zápasy na škvárovém hřišti v Hluku a pokouší se o výstavbu nové hrací plochy na paloučku v Kunovském lese. Záměr však nakonec nedopadne dobře a povodně v roce 1997 projekt definitivně pohřbí. V Hluku tak má klub nové zázemí. Kromě soustředění zde pořádá Burčákový turnaj ve slowpitch a jarní turnaj mužů Prezzulan Cup. Toto „domácí“ prostředí má vliv i na výkony týmů. Ženy zvítězí v Moravské lize, ale na kvalifikaci v Hluboké nad Vltavou na postup nedosáhnou. Stejně se daří i jejich mužským protějškům na premiérové kvalifikaci v Kostelci nad Orlicí, když poprvé ovládnou moravskou soutěž. Nedostatek zkušeností jim uzavře cestu stejně jako jejím předchůdcům.

Rok 1997 znamená zlom pro budování softballového stánku. MOLUS definitivně ukončuje svoji činnost a přestává být správcem areálu v Kunovicích. A tak se město rozhodne vybudovat v prostoru škvárového hřiště tenisový areál. Softball definitivně přichází o starou budovu a velkou část pozemku. Šance se chopí aktivnější Sokol a začíná ve zbytku areálu stavět hřiště nové. Ženy i muži Sokola vyhrávají své soutěže, ale podzimní kvalifikace ani jednomu týmu postup nepřinesou. Mužská část, kterou posiluje několik hráčů MOLUSU, zůstane od postupu vzdálena jeden bod, když v posledním zápase prohrává s Hradcem Králové 6:7. Tým juniorů Sokola se stává prvním kunovickým týmem v celostátní soutěži, když úspěšně brázdí ligu juniorů.

Nejdůležitější události roku 1998 se uskuteční na podzim. Na základě budování areálu v Kunovicích se oddíl Sokola Uherské Hradiště rozhodne přesídlit právě do tohoto města. Vzhledem k ukončení spolupráce se Sokolem se tak kromě změny města jedná také o doplnění názvu dle tradic tohoto sportu v Severní Americe. Rozhodující je nakonec soustředění mužů v Mladých Bukách, kdy propršené odpoledne přinese definitivní verzi. Volba padne na Šneky, kteří krom lehké sebeironie přinášejí i anglickou verzi Snails. Dotvoření loga již je lehkým úkolem a tak vzniká TDH Snails Kunovice. Jedním z největších tajemství je zkratka TDH. Ta se do názvu dostala díky „dobré náladě“ na soustředění a častému opakování hlášek z divadelních her Járy Cimrmana. Pátrači tak mají vodítko, kde naleznou řešení hádanky, která pro většinu členů oddílu zůstává tajemstvím do dnešních dnů.

Předsedové klubu

Předsedové ve Snails Kunovice
Předsednictví Jméno
XXX - 1991 Petr Fornůsek (Molus)
Roman Hradský (Molus)
Milan Říha (Molus)
2000-2001 Ladislav Britaňák
2002 - 2008 Miroslav Kuřímský
2009 Pavel Němec
2010 - 2020 Pavel Křivák
2021 - doposud Milan Zedník

Síň slávy

První uvedení do síně slávy Snails v roce 2014.

Součástí Historie softballu v Kunovicích už je přes několik generací, a tak se pomalu zapomíná na lidi, kteří pro tento krásný sport udělali hromadu práce. Postupně se tak ztrácí nit vzpomínek a zkušeností a především znalost lidí. A tak se výbor Snails v roce 2014 rozhodl pro založení Síně Slávy kunovického softballu. Jejím úkolem je poděkovat lidem za to, co pro softball udělali a také zapsat jejich jméno do historie a podvědomí lidí. A tak postupně každoročně na Slavnostním večeru, který se koná pravidelně v prosinci, se skupinka členů Síně rozroste.

Každý z nich přispěl možná trochu jinak, ale jejich zásluhy jsou nezpochybnitelné. Byli bychom rádi, aby každý člen Snails v budoucnu znal jména členů a byl si vědom jejich zásluh.

Síň slávy Snails Kunovice[1]
Rok Jméno Medailonek
2014 Petr Fornůsek (Pegas) Youtube
2014 Jaroslav Verbík (Cárin) Youtube
2014 Jana Fornůsková (Saxána) Youtube
2015 Milan Říha (Čiko) Youtube
2016 Pavel Ott (Oťan) Youtube
2017 Rostislav Klimánek (Rosťa) Youtube
2018 Miroslav Kuřimský st. (Kuřa) Youtube
2019 Petra Pavlíková (Pepina) Youtube
2020 *Nehodnoceno
2021 Pavel Němec Youtube


Týmy a soutěže

Rok Muži A Ženy A Muži B Ženy B Junioři Juniorky Kadeti U16 Kadetky U16 Žáci U13 Žákyně U13 Coachball U11 Rokie Ball U9 / T-Ball Přípravka
1997
1998
1999
2000 Moravský přebor Moravský přebor
2001 2. liga 2. liga
2002 2. liga
2003 2. liga - Moravský přebor
2004 2. liga Moravský přebor Moravský přebor
2005 2. liga Moravský přebor Moravský přebor
2006 2. liga Moravský přebor Moravský přebor
2007 2. liga 2. liga Moravský přebor
2008 Extraliga 2. liga Moravský přebor 2. liga
2009 Extraliga 2. liga Moravský přebor 2. liga
2010 Extraliga 2. liga Moravský přebor 2. liga Moravská liga trénuje
2011 Extraliga Extraliga Moravský přebor Moravský přebor - - trénuje
2012 Extraliga Extraliga Moravský přebor Moravský přebor - Moravská liga Extraliga Extraliga T-Ballu trénuje
2013 Extraliga Extraliga Moravský přebor - Extraliga 3. liga - 2. liga 2. liga T-Ballu trénuje
2014 2. liga Extraliga - - Extraliga 3. liga - Extraliga Extraliga T-Ballu trénuje
2015 2. liga Extraliga Moravský přebor - Extraliga 3. liga 2. liga Extraliga 2. liga 2. liga T-Ballu trénuje
2016 3. liga Extraliga - 3. liga Extraliga 2. liga 2. liga Extraliga 2. liga Extraliga T-Ballu trénuje
2017 3. liga Extraliga - 3. liga 2. liga 2. liga 2. liga Extraliga 2. liga Coachballová liga Extraliga T-Ballu trénuje
2018 3. liga Extraliga - 3. liga 2. liga 2. liga Extraliga 2. liga 2. liga 2. liga Coachballová liga Moravská liga T-Ballu trénuje
2019 2. liga Extraliga - 3. liga 2. liga 2. liga 2. liga 2. liga Superliga 2. liga Coachballová liga Moravská liga T-Ballu trénuje
2020 2. liga Extraliga 3. liga 3. liga Extraliga 2. liga Superliga 2. liga Superliga Superliga Coachballová liga Moravská liga T-Ballu trénuje
2021 2. liga Extraliga 3. liga 3. liga Extraliga 2. liga Superliga Superliga 2. liga 2. liga Coachballová liga Rookieballová liga trénuje
2022 Extraliga Extraliga 3. liga 3. liga Extraliga Liga Liga Liga Liga Liga Coachballová liga Rookieballová liga trénuje

Úspechy týmů Snails Kunovice

Úspěchy týmů Snails
  • 1995
    • – Junioři - 3. místo Mistrovství ČR mladších juniorů (Sokol Uherské Hradiště)
  • 2000
    • Muži - postup mužů do 2. ligy
    • Ženy - postup žen do 2. ligy
  • 2002
    • – Junioři - 3. místo Mistrovství ČR mladších juniorů
  • 2007
  • 2008
    • Muži - historicky první sezóna v nejvyšší české soutěži - Extralize
  • 2009
    • Muži - postup do play-off Extraligy a historicky nejlepší umístění - 6. místo[2]
    • – Rezervní tým mužů - vítěz Slovenské ligy
  • 2010
    • – Ženy - finalistky 2. ligy, postup do ženské Extraligy
  • 2011
    • Ženy - historicky první sezóna v nejvyšší české soutěži - Extralize
    • Oddíl Snails je jeden ze tří oddílů v ČR hrající nejvyšší soutěž v ženské i mužské soutěži (Snails, Eagles, Slavia Plzeň)
  • 2013
    • Muži - po šestí letech sestup z Extraligy do 2. ligy
    • – Juniorky finalistkami Extraligy juniorek
  • 2014
    • – Ženy - třetí místo v Extralize žen[3][4]
    • – Juniorky - vítězí v Extralize juniorek, Mistr ČR[4]
  • 2015
    • – Ženy - třetí místo v Extralize žen
    • – Juniorky - vítězí v Extralize juniorek, Mistr ČR
  • 2016
    • – Juniorky - bronzové v Extralize juniorek
    • – Juniorky - finalistky Místrovství ČR juniorek do 19 let
  • 2018
    • – Ženy - stříbrná medaile v Extralize žen, Vícemistryně ČR
    • – Žáci - bronzová medaile z mistrovství ČR žáků [5]
  • 2019
    • – Ženy - bronzová medaile v Extralize žen
  • 2020
    • – Junioři - zlatá medaile z Extraligy juniorů, Mistr ČR[6]
    • – Kadeti - zlatá medaile z Štěpánkova memoriálu [7]
  • 2021
    • – Kadetky - bronzová medaile z Open Poháru ČSA
    • – Junioři - bronzová medaile z Extraligy juniorů
    • – Muži - finalisté 2. ligy, postup do Extraligy


Významní odchovanci Snails Kunovice

Významní odchovanci Snails Kunovice

Adam Luňák

  • – Bronzová medaile z MS 2020 Juniorů U19 na Novém Zélandu, historicky první medaile v mužsko-chlapecké linii pro ČR na Mistrovství světa
  • – Stříbrná medaile z Extraligy mužů 2019, hostoval za tým Locos Břeclav
  • – Stříbrná medaile z nejlepšího týmového turnaje v Evropě - Super Cup, 2019 Itálie, hrál za Norský tým Oslo Aligators

Michal Kolůch

  • reprezentant ČR mužů na historicky prvním Mistrovství světa konaném na evropském kontinentu (v ČR), MS 2020
  • – zlatá medaile z Extraligy mužů 2018, hostoval za tým Tempo Praha
  • – reprezentant ČR muži, ME 2018 – Mistr Evropy
  • – reprezentant ČR muži, ME 2016 – Mistr Evropy
  • – reprezentant ČR juniorů U19, ME 2013, Mistr Evropy
  • reprezentant ČR juniorů U19, MS 2012 v Argentině

David Vícha

  • – reprezentant ČR juniorů U18, ME 2021 – Mistr Evropy

David Jelínek

  • – reprezentant ČR juniorů U18, ME 2021 – Mistr Evropy

Matyáš Zelinka

  • – reprezentant ČR juniorů U16, ME 2021 – Mistr Evropy

Filip Vícha

  • – reprezentant ČR juniorů U16, ME 2021 – Mistr Evropy

Štěpán Halámek

  • – reprezentant ČR juniorů U16, ME 2021 – Mistr Evropy

Eliška Mlýnková

  • reprezentantka ČR ženy, MS 2016 (Kanada)
  • reprezentantka ČR ženy, MS 2014 (Holandsko)[8]
  • – reprezentantka ČR juniorky U22, ME 2014, 2. místo
  • – reprezentantka ČR juniorky U22, ME 2012, 2. místo
  • reprezentantka ČR juniorky U19, MS 2011 (Jižní Afrika)

Tereza Vlčková

  • reprezentantka ČR ženy, MS 2016 (Kanada)
  • – reprezentantka ČR ženy, ME 2015, 3. místo
  • – reprezentantka ČR juniorky U22, ME 2014, 2. místo
  • reprezentantka ČR juniorky U19, ME 2012
  • reprezentantka ČR juniorky U19, MS 2011

Sabina Phamová

  • reprezentantka ČR juniorky U19, MS 2015 (USA)
  • – reprezentantka ČR juniorky U19, ME 2014, Mistryně Evropy[9][10]

Kateřina Sedlářová

  • – reprezentantka ČR juniorky U19, ME 2014, Mistryně Evropy[9][10]

Denisa Hůsková

  • – reprezentantka ČR ženy U22, ME 2016 – 3. místo
  • reprezentantka ČR juniorky U19, MS 2015 (USA)
  • – reprezentantka ČR juniorky U19, ME 2014, Mistryně Evropy[9][10]

Ondřej Blaha

  • reprezentant ČR juniorů U19, MS 2008 (Kanada)
  • – reprezentant ČR mužů, ME 2007, Mistr Evropy[11]
  • člen realizačního týmu na MS juniorek 2015 (USA), MS žen 2016 (Kanada), ME žen 2017 (Itálie)

Marek Lapčík

  • reprezentant České republiky mužů 2005-2007
  • kauč reprezentace juniorek U22 Slovenska 2014
  • kauč reprezentace juniorek U22 Slovenska 2012
  • kauč reprezentace juniorek U19 Slovenska 2010

Bronislav Kratochvíl

  • kauč reprezentace juniorek U22 Slovenska 2014

Monika Šestáková

  • reprezentantka ČR juniorky U22, ME 2008

Adéla Konečná

  • reprezentantka ČR juniorky U22, ME 2008
  • – reprezentantka ČR juniorky U22, ME 2012, 2. místo

Pavel Křivák

  • předseda sportovně-technické komise České softballové asociace (ČSA) v letech 2007- 2015
  • člen předsednictva ČSA v letech 1998-2001, 2007- 2015
  • předseda trenérsko-metodické komise 1998-2001
  • hlavní trenér reprezentace ČR žen v letech 2015-2017
  • hlavní kauč reprezentace juniorek U19 v letech 2011, 2013- 2015, ME 2014, Mistr Evropy[9][10]
  • asistent trenéra českého národního týmu žen v letech 2008-2011
  • hlavní kauč ženské reprezentace Slovenska 2003-2005
  • dlouholetý předseda Snails Kunovice, hlavní trenér žen i mužů Snails

Přemysl Vícha

  • trenér u českého národního týmu U16 v letech 2020 - 2021, ME 2021 – Mistr Evropy

Přemysl Beránek

  • asistent trenéra ženské reprezentace Slovenska v roce 2005
  • asistent trenéra reprezentace juniorek ČR U22 v roce 2008
  • hlavní trenér extraligových žen Snails v roce 2021

Milan Zedník

  • člen širší reprezentace mužů ČR 1997
  • trenér mužů při jejich postupu do Extraligy
  • Předseda oddílu Snails

Martin Hanzl

  • člen širší reprezentace mužů ČR 1997

Cizí hráči/trenéři v dresu Snails Kunovice reprezentanty ČR/SR

Cizí hrači/trenéři v dresu Snails Kunovice reprezentanty ČR/SR

Zdeněk Mateřanka

  • Hráč Extraligy mužů, ve Snails 3 sezóny (2008 - 2010, 2021), ME 2009, Mistr Evropy [12]

Peter Fecko

  • Hráč Extraligy a 2. ligy mužů, ve Snails aktuálně 11 sezón (2010 - doposud), člen reprezentace Slovenska

    Dušan Borbély

    • Hráč Extraligy mužů, ve Snails 2 sezóny (2008, 2009), člen reprezentace Slovenska, několikrát hlavní trenér Slovenské reprezentace žen, aktuálně trenér extraligových mužů Locos Břeclav

    Filip Tabaček

    • Hráč Extraligy mužů, ve Snails 3 sezóny (2011 - 2013), ME 2013 juniorský mistr Evropy, od sezóny 2015 hráč extraligových Hrochů z Havl. Brodu

    Lubomír David

    • Asisten trenéra Extraligy žen, ve Snails 5 sezón (2017 - doposud), účastník letních olympijských her v korejském Soulu 1988

      Dominika Rampáčková

      • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 9 sezón (2012 - 2020), členka reprezentace Slovenska, extraligová MVP 2018[13], v sezóně 2021 hostuje v Arrows Ostrava

        Petra Slaninková

        • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 10 sezón (2011 - 2020), členka reprezentace Slovenska, v sezóně 2021 hostuje v Arrows Ostrava

          Tereza Kubicová

          • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 5 sezón (2015 - 2019), členka reprezentace ČR, – ME 2014 juniorská mistryně Evropy, hráčka Arrows Ostrava

            Lucie Kaplarczyková

            • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 5 sezón (2014 - 2018), členka reprezentace ČR, v sezóně 2021 opět v dresu Snails

              Eliška Stejskalová

              • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 4 sezóny (2017 - 2020), členka reprezentace ČR, nejlepší pálkařka Extraligy 2018[13], v sezóně 2021 hraje v USA za univerzitu FLORIDA SOUTHWESTERN STATE[14][15]

                Dominika Mešťanová

                • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 5 sezón (2016 - 2020), členka reprezentace Slovenska

                  Lenka Gunišová

                  • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 5 sezón (2016 - 2020), členka reprezentace Slovenska, v sezóně 2021 hraje a trénuje chorvatský Princ Zagreb

                  Nikol Tabačková

                  • Hráčka Extraligy žen, ve Snails 1 sezónu (2015), – ME 2014 juniorská mistryně Evropy, od sezóny 2016 se naplno věnuje oštěpu, kde je součástí tréninkové skupiny Jana Železného[16]

                            

                    Reference

                    1. Síň slávy SNAILS.CZ - SoftBall Team Kunovice. www.snails.cz [online]. [cit. 2021-01-15]. Dostupné online.
                    2. Čtvrtfinálová pouť šneků končí | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (cz)
                    3. Bronzové šnečice, skvělá Kaplarczyková | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (cz)
                    4. Do třetice všeho dobrého. Šnečice oslavily narozeniny Mlýnkové premiérovým bronzem | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (cz)
                    5. Šnečci mají bronz, po 16 letech! | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné online. (cz)
                    6. Klobouk dolů! Debutující junioři Snails Kunovice jsou mistry republiky | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (cz)
                    7. Kadeti Snails senzačně vyhráli Štěpánkův memoriál | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné online. (cz)
                    8. Bravo! Mlýnková jede na mistrovství světa | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (cz)
                    9. Český softball i baseball hlásí úspěchy, přesto patří stále k malým sportům. ČT sport [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (česky)
                    10. Šnečice slaví, mají evropský titul! | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (cz)
                    11. Blaha: Z výběrového řízení mistrem Evropy. iDNES.cz [online]. 2007-08-08 [cit. 2021-01-06]. Dostupné online.
                    12. Málem se připravil o nejlepší sezonu | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. (cz)
                    13. Softbalové žně pokračují: Dvě Kunovjanky jsou hráčkami roku | iDobryDen. www.idobryden.cz [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné online. (cz)
                    14. Eliska Stejkalova. Florida Southwestern College Athletics [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné online. (anglicky)
                    15. Eliška Stejskalová: Je to příležitost posunout se jako hráčka i jako člověk. www.softball.cz [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné online.
                    16. Od tří házela se vším okolo. Později si Tabačková vybrala oštěp a chce navázat na českou tradici. Aktuálně.cz [online]. 2017-07-30 [cit. 2021-04-04]. Dostupné online. (česky)

                    Externí odkazy

                    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.