Smart Administration
Pojem Smart Administration (SA) označuje strategii vlády ČR „Efektivní veřejná správa a přátelské veřejné služby. Strategie realizace Smart Administration 2007 – 2015“ (usnesení vlády ze dne 11. července 2007, č. 757)[1]. Cílem je celkově zkvalitnit služby veřejné správy a zlepšit tak komunikaci mezi úřady a občany.
Strategie SA je realizována prostřednictvím projektů, které jsou financovány z dotací Evropské unie. Jedná se především o projekty zavádění e-Governmentu, což je elektronizace veřejné správy, a projekty vzdělávání zaměstnanců veřejné správy. Koordinací strategie SA bylo pověřeno Ministerstvo vnitra.
Hexagon efektivní veřejné správy
Strategie Smart Administration řeší veřejnou správu jako hexagon, jehož jednotlivé vrcholy symbolizují prvky, které jsou klíčové pro její efektivitu.
Legislativa – měla by být co nejjednodušší a nejsrozumitelnější a přijímána jen v nezbytně nutných případech, aby nezpůsobovala zbytečnou byrokratickou zátěž.
Organizace výkonu veřejné správy – vždy hledá rovnováhu mezi přiblížením veřejné správy občanovi a efektivní vynakládáním veřejných prostředků; zahrnuje v sobě úroveň řízení, metody řízení kvality, sledování výkonnosti a efektivnosti vynakládaných prostředků a sledování spokojenosti občanů jako zákazníků veřejné správy.
Technologie – jsou prostředek, který usnadní styk občana s veřejnou správou, ale také komunikaci uvnitř veřejné správy.
Občan – je klientem veřejné správy a je nutné mu usnadnit styk s úřady a co možná nejméně znepříjemňovat život nadbytečnou regulací; zároveň je potřeba veřejnou správu zprůhlednit a umožnit občanům se podílet na jejích rozhodnutích a kontrolovat její fungování.
Úředník – je základním stavebním kamenem veřejné správy, na úředníky by mělo být nahlíženo všude stejně, musí být vyžadována vysoká kvalita jejich výkonu a jejich průběžné vzdělávání.
Financování veřejné správy – je třeba věnovat pozornost způsobu alokace zdrojů na jednotlivé aktivity v rámci veřejné správy a provázání rozpočtů se strategickými prioritami vlády/ministerstev/zastupitelstev; veškeré agendy v rámci veřejné správy je třeba přezkoumávat z hlediska nákladové efektivnosti.
Cíle Smart Administration
Vize Strategie SA pro rok 2015
- Veřejná správa v ČR je primárně pojata jako služba občanovi, naplňuje principy dobrého vládnutí, funguje efektivně a výkonně.
- Veřejné služby jsou klientsky orientovány, naplňují očekávání občanů, flexibilně reagují na jejich potřeby a fungují hospodárně.
- Veřejná správa a veřejné služby přispívají ke zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky a zvyšování kvality života obyvatel ČR.
Globální cíl Strategie
Prostřednictvím zefektivnění fungování veřejné správy a veřejných služeb podpořit socioekonomický růst ČR a zvýšit kvalitu života občanů.
Strategické cíle Strategie
- A – Zkvalitnit tvorbu a implementaci politik.
- B – Zlepšit a zjednodušit regulatorní prostředí a vytvořit atraktivní prostředí pro podnikatele, domácí i zahraniční investory.
- C – Zefektivnit činnost úřadů veřejné správy, snížit finanční nároky na chod administrativy a zajistit transparentní výkon veřejné správy.
- D – Přiblížit veřejné služby občanovi, zajistit jejich maximální dostupnost a kvalitu.
- E – Zkvalitnit činnost justice.
Institucionální zabezpečení Smart Administration
Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra je ze zákona ústředním orgánem státní správy pro oblast elektronického podpisu, oblast informačních systémů veřejné správy. MV plní koordinační úlohu pro informační a komunikační technologie.
Odbor strukturálních fondů Ministerstva vnitra
Ministerstvo vnitra je zprostředkujícím subjektem pro vybrané oblasti Integrovaného operačního programu a Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Odbor strukturální fondů vyhlašuje výzvy, vybírá a hodnotí projekty a v průběhu realizace je dále kontroluje
Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost při Úřadu vlády ČR (RVKIS)
Je odborným poradním orgánem vlády pro oblast informační společnosti, který má plnit koordinační roli místo zrušeného ministerstva informatiky a poskytovat vládě vědomostní základnu zejména pro její rozhodování v koncepčních otázkách rozvoje informační společnosti tak, aby bylo dosaženo větší provázanosti a koordinace resortních a národních projektů.
Ministerstvo pro místní rozvoj
Je řídícím orgánem Integrovaného operačního programu, který financuje infrastrukturní projekty Smart Administration z oblasti podpory 1.1 Rozvoj informační společnosti ve veřejné správě, 2.1 Zavádění ICT v územní veřejné správě a 3.4. Služby v oblasti bezpečnosti, prevence a řešení rizik. Zároveň je národním orgánem pro koordinaci.
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Je řídícím orgánem Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, který financuje tzv. měkké projekty Smart Administration z oblasti podpory 4.1 Posilování institucionální kapacity a efektivnosti veřejné správy.
Jak se projekty Smart Administration financují
Projekty Smart Administration jsou v letech 2007 – 2013 financovány z Integrovaného operačního programu a Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Žadatelé mohou být jak subjekty ústřední státní správy, tak obce a kraje.
Integrovaný operační program (IOP)
Z IOP jsou v rámci strategie Smart Administration financovány projekty veřejné správy a veřejných služeb. Podporuje se z něj například modernizace informačních technologií v rámci veřejné správy, zkvalitnění veřejných služeb a bezpečnosti, prevence a řešení rizik. Dále jsou v rámci IOP financovány projekty podporující cestovní ruch, územní rozvoj, zlepšování života na sídlištích apod.
V období 2007 – 2013 je v IOP k dispozici celkem 1 582,4 milionů EUR. Na projekty SA je z toho určeno celkem 676, 3 milionů EUR v rámci prioritních os 1.1. – Rozvoj informační společnosti ve veřejné správě, 2.1. – Zavádění ICT v územní veřejné správě a 3.4. – Služby v oblasti bezpečnosti, prevence a řešení rizik[2]. .
Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ)
OP LZZ je zaměřený na snižování nezaměstnanosti prostřednictvím aktivní politiky na trhu práce. Dále se z něj financují projekty profesního vzdělávání, začleňování znevýhodněných osob zpět do společnosti a zlepšení kvality veřejné správy.
Celkově je v programu k dispozici 1,88 miliard EUR. Na projekty SA je z toho určeno celkem 171, 4 milionů EUR v rámci prioritní osy 4. – Veřejná správa a veřejné služby[3].
Jaké projekty se v rámci Smart Administration financují
Projekty Smart Administration financované z IOP
V rámci strategie Smart Administration se z IOP financují projekty zavádění nových informačních a komunikačních technologií na úřady a prevence a ochrana před riziky. Mezi podpořené projekty patří například:
- Zřizování kontaktních míst Czech Point – tato kontaktní místa umožňují vyřídit si na vybraných poštách, zastupitelských úřadech, pobočkách hospodářské komory a u notářů různé úřední pohledávky (výpis z obchodního rejstříku, výpis z rejstříku trestů, z bodového konta řidičů atp.); v České republice jich je již více než 5 000.
- Elektronizace zadávání veřejných zakázek – tento projekt je jedním z protikorupčních opatření vlády ČR; umožňuje transparentní zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek.
- Digitalizace Národní knihovny – projekt umožní vznik digitální knihovny, která bude zahrnovat monografie, periodika a dokumenty publikované na našem území a zahraniční dokumenty vztahující se k České republice.
- Datové schránky – tento projekt umožňuje komunikovat s úřady pomocí elektronického úložiště dokumentů a přispívá tím ke snižování byrokracie.
Projekty Smart Administration financované z OP LZZ
V rámci strategie Smart Administration se z OP LZZ financují především projekty zaměřené na rozvoj lidských zdrojů a zkvalitňování výkonu veřejné správy. Mezi podporované projekty patří například:
- Vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů ve veřejné správě – zaměstnanci veřejné správy jsou v rámci strategie SA školeni především v oblastech informační a komunikační technologie, v komunikačních schopnostech, projektového a procesního managementu apod. Podporuje se i zavádění distančních forem studia (např. e-learning).
- Vytváření nových strategií– podporována je i tvorba nových strategií, které zlepší efektivitu a celkový chod úřadů veřejné správy.
- Snižování administrativní zátěže– podporuje se například strategické plánování a řízení ve státní správě, zlepšování kvality managementu a řízení úřadů a zvyšování otevřenosti a transparentnosti úřadů veřejné správy.
- Boj proti korupci– financována je také prevence proti korupci na úrovni územních samosprávných celků.
Související články
Externí odkazy
- Portál Smart Administration Archivováno 18. 3. 2013 na Wayback Machine
- Úspěšné projekty IOP a OP LZZ v gesci Ministerstva vnitra Archivováno 16. 12. 2012 na Wayback Machine
- Evropský sociální fond v ČR
- Fondy Evropské unie
- IOP - Kvalita života
- Odbor strukturálních fondů Ministerstva České republiky Archivováno 25. 9. 2010 na Wayback Machine