Smíšená topologie

Smíšená topologie (anglicky partially connected, mesh topology) je v informatice označení pro topologie sítě, ve které jsou některé uzly přímo propojeny s více než jedním dalším uzlem v síti. Pro tuto topologii neexistuje v češtině uspokojivý název, používají se názvy jako síťová topologie, obecný graf, mesh topologie. Také u anglického názvu existuje určitá nejednoznačnost, protože někteří autoři považují mesh topology bez přívlastku za síť s topologií každý s každým (úplný graf), jiní za částečně propojený graf.

Smíšená topologie.

Charakteristika

Topologie každý s každým.

Smíšená topologie poskytuje redundanci propojení, takže je možná komunikace i při výpadku některých linek nebo uzlů. Uzly, které jsou pro síť důležitější nebo u který se vyžaduje vyšší odolnost proti výpadku, se navrhují s větším počet připojení do sítě.

Smíšená topologie se často používá u sítí, které mají mít vyšší odolnost proti výpadkům, které se však skládají z tolika uzlů, že je nemožné realizovat propojení každý s každým. Příkladem sítí se smíšenou topologií je Internet, telekomunikační sítě a elektrická přenosová soustava.

V počítačových sítích, ve kterých existuje více cest mezi uzly, musí být alespoň některé uzly schopné nejenom odesílat a přijímat vlastní data, ale i předávat dál data od jiných uzlů. V síti je nutné používat metody, které vybírají vhodnou cestu sítí (směrování), jsou schopny cestu měnit při výpadku některých spojů (dynamické směrování), brání vícenásobnému příjmu dat a zacyklení (IEEE 802.1d Spanning Tree Protocol a 802.1aq Shortest Path Bridging).

Speciálním případem smíšené topologie je hierarchická topologie, ve které se síť skládá z většího množství podsítí několika úrovní, z nichž každá je propojena pouze se sítěmi o úroveň výše a o úroveň níže.

Výhody a nevýhody smíšené topologie

Výhody

  • Při selhání linky k uzlu, který má více připojení, lze s uzlem stále komunikovat.
  • Neexistuje centrální prvek, jehož selhání by vyřadilo celou síť.
  • Není potřeba tolik kabelů jako u plně propojené sítě.
  • Síť lze snadno rozšiřovat podle potřeby.

Nevýhody

  • Vyžaduje směrování provozu.
  • Nutná ochrana proti zacyklení

Související články

Ostatní topologie

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.